مرغ سنگین نخورید

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
23:34 - يکشنبه 22 تير 1399
کد خبر : ۶۵۶۵۶۷
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۸
رئيس شركت پشتيباني امور دام گفت: با توجه به احتمال ضرري كه ممكن است مرغ هاي سنگين تر براي سلامت مصرف كننده داشته باشد، مصرف مرغ های بالای 2 کیلوگرم توصيه نمي شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، حميد ورناصري گفت: بعضي از توليدكنندگان مرغ گوشتي براي رساندن مرغ به وزن هاي سنگين تر،­ مدت بيشتري  مرغ خود را در مرغداري نگه مي دارند كه اين هم به دولت كه تامين كننده نهاده يارانه اي در بازار است ضرر مي رساند و هم براي مصرف كننده ها از نظر سلامتي توصيه نمي شود.
وي افزود: عوامل موثر بر قيمت تمام شده گوشت مرغ به چندين مورد­­­ بستگي دارد اما مهمترين آنها ميزان نهاده اي است كه هر مرغ براي پرورش بايد استفاده كند و نگه داشتن مرغ گوشتي در مرغداري با هدف افزايش وزن آن،­ باعث مصرف بيشتر نهاده ­شده كه اين خود هم باعث افزايش قيمت مرغ و هم باعث افزايش هزينه توليد براي توليدكننده مي شود.
او گفت: مرغ بايد بين 42 تا 45 روزه باشد و به بازار عرضه شود اما گاهي اوقات مرغدارها محصول خود را تا 70 روز هم در مرغداري نگه مي دارند تا وزن لاشه آن به بالاي دو كيلوگرم برسد هرچند كه بارها ازجانب كارشناسان بهداشتي در مورد ضرري كه ممكن است مرغ هاي سنگين تر براي مصرف كننده داشته باشد تذكر داده شده است اما به دليل تغيير ذائقه مصرف كننده هاي ايراني و علاوه به خريد مرغ هاي درشت،­ توليدكننده ها ­­مرغ خود را بيش از زمان استاندارد در مرغداري نگه مي دارند.
ورناصري تاكيد كرد: مرغ گوشتي در همين زمان 45 روز يا حتي 42 روز آماده­ استفاده­ مي شود و اگر در مرغداري­ مديريت و ­­كارشناسي خوبي باشد مي تواند به اصطلاح توليدكننده هاي اين حوزه با ضريب تبديل يك به هفت اقدام به توليد مرغ گوشتي كنند اما هم براي تامين آنچه كه ذائقه مردم مي پسندد و هم كسب سود بيشتر، گاها بجاي ضريب يك به هفت ( ضريب استاندارد براي توليد مرغ ) بعضي از مرغداري ها حتي با ضريب دو به يك اقدام به توليد مرغ گوشتي مي كنند.
­رئيس شركت پشتيباني امور دام افزود: اينگونه مديريت هاي ضعيف در توليد مرغ گوشتي،­ هم باعث افزايش مصرف نهاده و هم باعث پايين آمدن كيفيت گوشت مرغ مي شود ضمن اينكه اين نهاده با نظارت و گاها با يارانه دولتي تامين شده است اينگونه توليدكننده ها به شدت باعث ضرر در حوزه واردات غلات دولتي مي شود.
ورناصري گفت: وزن استانداردي كه در همه دنيا براي مرغ آماده طبح در نظر­ گرفته شده ­­وزن بين ­يك كيلو و 200 گرم تا يك كيلو و 800 گرم است و­ ­مصرف گوشت مرغ با وزن بيشتر هم براي توليدكننده باعث افزايش قيمت توليدمي شود و هم ­مصرف كننده­ محصول با قيمت بالا­تري پرداخت كند.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۳°