آیا حذف 4 صفر از واحد پول ملی ضرورت دارد؟

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:19 - پنجشنبه 03 بهمن 1398
کد خبر : ۶۵۷۸۰۴
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۷ - ۲۳:۴۷
کارشناسان اقتصادی معتقدند: ما ناگزیر به اجرای حذف صفرها از پول ملی هستیم اما به دلیل نوسانات تورمی، اکنون زمان مناسبی برای اینکار نیست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
تیمور رحمانی کارشناس مسائل اقتصادی با حضور در برنامه تیتر امشب گفت: از سال 87 که برنامه تحول اقتصادی در جنبه های مختلف مثل مالیات و غیره مورد بحث قرار گرفت مسئله حذف صفر از پول ملی یکی از اجزای آن بود، در سال 92 به دلیل جهش های ارزی، شرایط برای اینکار مناسب نبود اما در سالهای بعد بانک مرکزی با استفاده از تجربیات دیگر کشورها درباره حذف صفر از پول ملی مطالعاتی انجام داده است.
 
آیا حذف 4 صفر از واحد پول ملی ضرورت دارد؟ 
او درباره ضرورت حذف صفر از پول ملی گفت: پول جدید را می توان با "ریال جدید" یا واحد پولی جدید با اسم جدید معرفی کرد، بانک مرکزی در این باره در سال های قبل نظرسنجی هم کرده است اما در کل واحد پول ملی را " تومان" تعریف کردند. 
 
وی با بیان اینکه واحد پولی مورد نظر این طرح، فعلا پولهایی است که بالای 4 صفر دارد، افزود: یکی از پیشنهادات این بوده که واحد "تومان" که بیشتر در بین مردم مطرح است باشد که با تغییر واحد پولی، اسکناس های فعلی هم نیاز به جایگزین دارد. 

 
رحمانی گفت: ایران در یک دوره طولانی نزدیک به 50 ساله تورم بین 15 تا 20 درصدی داشته است پس حذف صفر اجتناب ناپذیر شده است، هزینه انتشار اسکناس سرسام آور است و با حذف صفرها می توان در هزینه ها صرفه جویی کرد، از نظر تهیه صورت های مالی نیز بهتر است واحد پول ملی به گونه ای باشد که صفر کمتری داشته باشد. 
 
او گفت: هدف بانک مرکزی با ارائه لایحه برای اخذ مجوز قانونی برای این کار ثبات بخشی به اقتصاد است که این مهم تا زمان اجرا زمان بر است.
 
او با اشاره به کاربرد نداشتن ریال در معاملات کنونی بازار افزود: در اروپا نه تنها یورو بلکه یک صدم یورو و سنت نیز استفاده می شود و ارزش دارد اما در کشور ما ریال حتی در محاسبات و معاملات هم استفاده نمی شود پس با توجه به تورم 20 درصدی در جامعه، مسئله گردکردن پول و حذف صفر ضرورت دارد.
 
 رحمانی گفت: تاکنون اقدامات بانک مرکزی در کنترل بازار ارز، رسیدگی به وضعیت نظام بانکی و کنترل نرخ های سود برای رسیدن به یک ثبات و بعد از آن اجرای این کار بوده است، بنابراین با وجود بی انضباطی بانکی، نرخ تورم تغییر نخواهد کرد و حذف صفر بی نتیجه خواهد بود.
 
 
تیرداد احمدی کارشناس مسائل اقتصادی دیگر مهمان برنامه گفت: در یک قرن اخیر آلمان غربی بعد از جنگ جهانی و چندین سال درگیری با ابر تورم، هلند بعد از اکتشافات گازی، موزامبیک و ترکیه کشورهایی هستند که اقدام به حذف صفر از پول ملی خود کرده اند که پیش قراول این حرکت برزیل است که تاکنون 18 صفر را از پول ملی کشورش حذف کرده است.
 
وی گفت: در بین کشورهایی که اقدام به حذف صفر از پول ملی خود کرده اند تنها ترکیه موفق بوده است، در زیمبابوه در شرایطی که تورم درحال افزایش بود حذف 5 صفر از پول ملی اتفاق افتاد پس باید گفت: حذف صفر از پول ملی به تنهایی مشکل را حل نمی کند بلکه حذف صفر از پول ملی اگر تورم را افزایش ندهد تورم را کم هم نمی کند.
 
آیا حذف 4 صفر از واحد پول ملی ضرورت دارد؟ 
موضوع حذف صفر باید از جنبه اقتصاد رفتاری بررسی شود، در بازار سرمایه کشور 2 سهم 100 تومان و 10 هزار تومان داریم که مردم سهم 100تومان را راحت تر می خرند اما در خرید اقلام دیگر مثل نان شاید مشکل باشد و نتوان به سرعت این واحد جدید را بین مردم جا انداخت.
 
او افزود: اگر به این علت که مردم عادی در حذف صفرها مشکلی ندارند به فکر انجام این کار هستیم باید گفت: از این کار مهم تر هم در اقتصاد کشور وجود دارد پس باید گفت، بعد از تثبیت نرخ های کلیدی اقتصاد، می توان این پروژه را در زمان خود انجام داد و انجام این پروژه در زمان فعلی ضروری به نظر نمی رسد.
 
او افزود: ناگزیر به اجرای حذف صفرها از پول ملی هستیم اما اکنون که به دلیل نوسانات تورمی بانک مرکزی نرخ تورم اعلام نمی کند، وقت انجام حذف صفر نیست. 
 
احمدی گفت: مکانیزم پرداخت الکترونیکی بانک مرکزی با سامانه شاپرک موجب شده که ما دیگر درگیر شمارش صفرها نباشیم حتی پرداخت تاکسی ها نیز به صورت الکترونیکی و موبایلی پیش رفته است بنابراین حیف است سرمایه اجتماعی با ارزش بانک مرکزی برای موضوع کوچکی مثل حذف 4 صفر پول کند بلکه باید این سرمایه در جهت ساختار بانکی کشور هزینه شود.
 

او گفت: فنر تورمی انباشته و خلق بی مهابای نقدینگی ترکیبی به علت ایرادات ساختاری در نظام بانکی کشور اتفاق افتاد که بخشی بعلت نبود نظارت و تخلف و بخشی دیگر هم بعلت تصمیمات غلط تصمیم گیران ارشد کشور بود.
 
وی افزود: کشورهایی که به سمت حذف صفر از پول رفتند در متغیرهای پولی به ثبات رسیدند و انضباط پولی را رعایت کردند بعد به این سمت رفتند اما در کشور ما انضباط پولی و مالی دیده نمی شود. در انضباط پولی قرار بود جلوی رشد پولی و خلق نقدینگی گرفته شود اما بانک ها مجبور به خلق نقدینگی شدند بنابراین باید انضباط پولی و مالی رعایت شود.
 
 

 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰°    ۵°