در اهدای عضو تعلل نکنیم

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
18:58 - جمعه 09 خرداد 1399
کد خبر : ۶۵۸۴۲۰
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۵
رئیس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری‌های وزارت بهداشت: با تعلل در تصمیم گیری اهدای عضو، زمان طلایی پیوند را از دست می دهیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
مهدی شادنوش در گفتگو با گفتگوی 18:30 شبکه خبر با اعلام اینکه حدود 25 هزار نفر در لیست انتظار اهدای عضو قرار دارند گفت: روزانه حدود 10 نفر بابت نیاز اهدا عضو پیوندی از دنیا می روند.
 
رئیس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری‌های وزارت بهداشت با اشاره به تعداد تصادفات و مصدومین مرگ مغزی در کشور گفت: سالیانه حدود 16 هزار حادثه در کشور اتفاق می افتد و حدود 8 هزار نفر در این حوادث دچار مرگ مغزی می شوند.
 
او افزود: از این تعداد بین 2 هزار و 500 تا 4 هزار نفر می توانند 8 عضو پیوندی و بیش از 50 بافت از بدن خود را به همنوع و هموطن خود اهدا کنند.
 ضرورت تقویت فرهنگ اهدای عضو در کشور
مهدی شادنوش گفت: در سال گذشته(96) تنها 926 اهدای عضو در کشور صورت گرفته است.
 
او به شاخص اهدای عضو جهانی PNP (اهدا بر اساس میلیون جمعیت) اشاره کرد و گفت: برخلاف رشد اهدای عضو در سال گذشته رتبه کشور 11 و نیم است در صورتیکه میانگین کشور ما 30 در یک نقطه مطلوب است.
 
رئیس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری‌های وزارت بهداشت با اشاره به اینکه در کشور ما علاقه های دینی و خویشاوندی زیادی وجود دارد گفت: با توجه به رشد قابل توجه پیوند اعضا اما همچنان در جایگاه مناسب جهانی قرار نداریم.
 
او به تفاوت مرگ مغزی و وضعیت کُما اشاره کرد و گفت: در مرگ مغزی امکان بازگشت به زندگی وجود ندارد.
 
دکتر مهدی شادنوش افزود: تیم تشخیص و شناسایی مرگ مغزی با نظارت وزیر بهداشت تعیین و مشخص می شود و نظر این تیم صد درصد قطعی است.
 
رئیس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری‌های وزارت بهداشت با بیان اینکه با داشتن کارت اهدای عضو وابستگان برای اهدای عضو سریعتر تصمیم می گیرند گفت: در کشور کار رضایت گیری از خانواده های بازمانده بسیار سخت است، در کشور اسپانیا بین 3 تا 5 دقیقه خانواده فوت شده برای رضایت دادن به اهدای عضو تصمیم می گیرند.
 
او با بیان اینکه پیوند اعضا قله پزشکی دنیا است، افزود: با یک پیامک ساده می توان به جمع اهداکنندگان عضو پیوست.

او با بیان اینکه شیراز رتبه یک جهانی پیوند اعضا در جهان را داراست افزود: برای پیوند اعضا هزینه ای دریافت نمی شود.

 ضرورت تقویت فرهنگ اهدای عضو در کشور
رئیس فراهم‌آوری اعضای پیوندی بهشتی در ارتباط تلفنی گفت: صرف داشتن کارت اهدای عضو فرد از دست رفته مجوز قانونی برای اهدای عضو نیست.
 
صادق‌بیگی زمان طلایی برای اهدا عضو را 48 ساعت اعلام کرد و گفت: فرصت کمی برای اهدا عضو وجود دارد که بر اثر از دست دادن زمان بافت ها و اعضای بدن خراب می شوند و کلیه فرد مرگ مغزی شده اولین عضوی است که تخریب می شود.
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۵°