بررسی لایحه بودجه 98 در کمیسیون تلفیق

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
16:16 - شنبه 14 تير 1399
کد خبر : ۶۵۹۶۹۶
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۰
نمایندگان مجلس شورای اسلامی بررسی لایحه بودجه سال 98 را آغاز کردند. آنها 15 روز فرصت دارند محاسبات و تمهیدات دولت برای مدیریت کشور در سال آینده را بررسی کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،  اعضای کمیسیون تلفیق به مدت ۱۵ روز بررسی لایحه بودجه را در دو نوبت صبح و عصر بررسی می‌کنند.
لایحه بودجه پس از ۱۵ روز چکش‌کاری در کمیسیون تلفیق برای تصویب به صحن علنی مجلس می‌آید، البته طبق قانون رئیس کمیسیون تلفیق می‌تواند ۱۵ روز دیگر زمان برای بررسی بودجه درخواست کند.
طبق ماده ۴۱ آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی اعضای کمیسیون شامل ۴۵ نفر از نمایندگان هستند که پیشنهادهای رسیده از کمیسیون‌های تخصصی مجلس درباره بودجه سال ۹۸ را بررسی و برای تصویب در صحن علنی مجلس آماده می‌کنند.
 
با این حال، سخنگوی کمیسیون تلفیق گفت: پیش بینی می شود تا ­یک ماه آینده گزارش کمیسیون تلفیق به صحن علنی مجلس ارایه شود.
محمد مهدی­­ مفتح در حاشیه نخستین جلسه رسمی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 98 کشور افزود:­ در نخستین ­جلسه این­ کمیسیون، بحث کلیات بودجه به ویژه­ آنچه­ که باید­­ براساس اجرای بودجه­ در اقتصاد کشور تحقق یابد بیان­ شد.
وی گفت:­­ در جلسه امروز، ­رئیس­ سازمان برنامه و بودجه، رئیس کل بانک مرکزی و همچنین وزیر نفت ­حضور داشتند و در حوزه های تخصصی خود در خصوص ­بودجه سال 98­­ توضیحاتی دادند.
مفتح افزود: ­سقف بودجه ­­دولت در دو سطح،­ یکی 407 هزار میلیارد تومان که سقف نخست است و در صورتی که منابع درآمدی در طول سال اجازه دهد تا سقف­ 7 هزار میلیارد تومان دیگر قابل افزایش باشد و برای 7 هزار میلیارد تومان دوم نیز­ پیش بینی هزینه کرده باشیم.
سخنگوی کمیسیون تلفیق­ اضافه کرد: آنچه که ما از­ اجرای بودجه در زمینه­­ مسایل اجتماعی­ و اقتصاد کل کشور، انتظار داریم، ایجاد بیش از­یک میلیون فرصت شغلی است.
وی با اشاره به اینکه ­­در قانون برنامه 600 تا 700 هزار اشتغال را باید ایجاد کنیم­ گفت: اما در بودجه سال 98 ­بیش از یک میلیون شغل پیش بینی شده که عمدتا در حوزه مسکن،­ اعم از مسکن اجتماعی و روستایی و بخش مسکن به طور کلی­ است­.
مفتح افزود: ایجاد اشتغال در بخش بافت های فرسوده و بخش های دیگر اقتصادی،­ مواردی است که باید انجام­ شود.
سخنگوی کمیسیون تلفیق گفت: در حوزه رفع فقر مطلق هدف گذاری هایی در بودجه 98­ شده است که هم مستمری افراد تحت پوشش کمیته امداد و­ سازمان بهزیستی تامین شود و هم افرادی که احتمالا درآمدهایی کمتر از مستمری کمیته امداد و­ بهزیستی دارند این افراد نیز با رقمی که در بودجه پیش بینی شده تحت حمایت قرار بگیرند.
مفتح حوزه کنترل و مهار تورم را از دیگر محورهای مورد بحث در جلسه امروز بیان کرد و­ افزود: در این خصوص هدف گذاری هایی در بودجه صورت گرفته از جمله اینکه 14 میلیارد دلار برای تامین کالاهای اساسی­ و دارو با ارز 4200 تومانی پیش بینی شده است.
وی به اختصاص­ 65 هزار میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت برای بنگاه های تولیدکننده کالاهای موردنیاز کشور اشاره کرد و گفت: 36 هزار میلیارد تومان برای بخش بیمه ، درمان و حوزه سلامت و 2 هزار میلیارد تومان نیز برای همسان سازی حقوق بازنشستگان در بودجه سال 98 پیش بینی شده است.
مفتح ادامه­ داد:­ در حوزه ارز نیز رئیس ­کل بانک مرکزی مطالبی را در خصوص سیاست های دولت درباره تلاطم هایی که در بازار ارز تا کنون پیش آمده و­­سیاست های اتخاد شده­­ تا پایان سال و همچنین برنامه های سال آینده بیان کرد.
سخنگوی کمیسیون تلفیق گفت: طبق آیین نامه،­ کمیسیون تلفیق دو هفته مهلت دارد که نظر خود را در خصوص لایحه بودجه سال 98 اعلام کند و براساس همین آیین نامه، این مدت تا دوهفته دیگر نیز قابل تمدید است بنابراین دو تا چهار هفته فرصت آیین نامه ای کمیسیون تلفیق برای اعلام نظر است.
مفتح با اشاره به تجربه سال های گذشته در خصوص بررسی لایحه بودجه افزود: معمولا کمیسیون تلفیق ظرف سه هفته گزارش خود را برای طرح در صحن علنی مجلس آماده­ می کند و نمایندگان،­ پس از آن 10 روز مهلت دارند تا پیشنهاد خود را اعلام کنند.
وی اضافه کرد: پس از طرح گزارش­ کمیسیون تلفیق در صحن علنی،­ مجلس در دو تا سه نوبت،­ این گزارش را­ بررسی خواهد کرد­ تا بتواند ­نظر شورای نگهبان را نیز داشته باشد­ به نحوی که تا قبل از ­­پایان سال، قانون بودجه را تصویب شده به دولت ارایه دهد.­
مفتح گفت:­ پیش بینی می شود تا ظرف یک ماه آینده گزارش کمیسیون تلفیق به صحن علنی مجلس ارایه شود. 

 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °