جایگاه ممتاز ایران در فناوری و پرتاب ماهواره

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
12:14 - دوشنبه 23 تير 1399
کد خبر : ۶۶۰۰۶۳
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ - ۲۳:۱۳
مشاور رئیس پژوهشگاه فضایی ایران: در توسعه تکنولوژی و پرتاب ماهواره وضعیت خوبی در منطقه داریم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، سیدحسین موسوی مشاور رئیس پژوهشگاه فضایی ایران با حضور در تیتر امشب درباره کلیات پرتاب دو ماهواره جدید گفت: فعالیت های فضایی و ساخت ماهواره با تعریف طرح هایی در دانشگاه های کشور شروع شد و تعدادی از ماهواره ها نیز پرتاب شد.

او گفت: 2 ماهواره تحت عنوان دوستی و امیرکبیر ماهواره هایی هستند که به زودی کار تزریق در مدار آنها انجام خواهد شد، اصلی ترین هدف این بوده که بتوانیم به تکنولوژی ها و دانش فرایند تولید ماهواره دست بیایم که بتدریج اهداف عملیاتی نیز در طرح ماهواره ها تعریف شد.

جایگاه فضایی ایران 
موسوی ادامه داد: ماهواره پیام امیرکبیر قابلیت تصویربرداری تا 40 متر و عمر بیش از 2 سال دارد، ماهواره دوستی نیز با اهداف توسعه تکنولوژی، دانش و تربیت نیروی مجرب، طراحی شد و ماموریت های کاربردی هم روی آن تعریف شد، با توجه به موقعیت مداری پرتاب ماهواره دوستی، این ماهواره  می تواند فعالیت های سنجشی انجام دهد واز زمین عکس بگیرد.

مشاور رئیس پژوهشگاه فضایی ایران درباره کاربرد ماهواره ها گفت: درباره مقدار گندم و کیفیت محصول می توان از ماهواره کمک گرفت یا اینکه ماهواره می تواند با استفاده از طیف نوری برگ درختان کشت برنج در استان های مختلف را رصد کند، همچنین در آخرین مراودات با بخش نیروی انتظامی مناطقی که در کشت برخی محصولات ممنوعیت دارند به کمک ماهواره رصد شده است، سطح پوشش برف در کشور یا وضعیت سطح دریاچه ارومیه و دیگر موضوعات استراتژیک را می توان با مدیریت دقیق تر با استفاده از ماهواره کنترل کرد، پوشش هوایی و استفاده از نیروی انسانی در برخی موارد و مکان ها دشوار است اما حتی با یک حرکت ماهواره می توان از وقوع حوادث در جنگل ها اطلاع یافت.

وی ادامه داد:  سنجش از راه دور با استفاده از ماهواره در شناسایی و وقوع آتش سوزی ها می تواند بسیار مفید باشد درحالیکه هزینه های زیادی هم ندارد، همچنین درباره شناسایی و کنترل محصولات استراتژیک مثل گندم با استفاده از توسعه سامانه ای در ماهواره انجام شده است که با این کار هزینه های سم پاشی برای کشاورزان تا رقم قابل توجهی کاهش یافته است، ماهواره در زیستگاه آبزیان نیز کاربرد دارد.

موسوی گفت: با توجه به اینکه کشورهای پیشرفته می توانند ماهواره بسازند شاید بهتر باشد که ماهواره را از آن کشورها خریداری کنیم اما باید از عمل به تعهدات کشور مقابل نیز اطمینان حاصل شود، در دهه 70 ما به تولید ماهواره گرایش پیدا کردیم که ماهواره سینا را با پرتاب گر روسیه به مدار پرتاب کردیم اما بعد از مدتی اعلام شد که ماهواره گم شد بنابراین در دهه 80 به صورت جدی تر این کار را با شرکت ایتالیایی شروع کردیم که ماهواره ما در ایتالیا توقیف شد و به ما برگردانده نشد بنابراین به سمت ساخت ماهواره رفتیم.

وی افزود: خوشبختانه در توسعه تکنولوژی و پرتاب ماهواره وضعیت خوبی در منطقه داریم، به دلیل تحریم ها هدف ما استقلال است بنابراین برنامه ریزی شده تا اکثر قطعات ماهواره در کشور تولید شود، در حوزه پرتاب گر نیز فقط ایران در منطقه فعالیت دارد و رژیم اشغالگر قدس نیز در حوزه پرتاب گر در منطقه فعالیت دارد.
 
مهدی حسن‌لو عضو هیئت علمی دانشکده فنی دانشگاه تهران دیگر مهمان برنامه تیتر امشب گفت: 2 نوع ماهواره زمین آهنگ و خورشید آهنگ داریم.
وی گفت: ماهواره های در مدار زمین‌آهنگ، همیشه در حالت طلوع هستند و غروب ندارند، این برای سنجشگران امکان می دهد که میزان دگرگونی های یک ناحیه را در گذر زمان یا حتی سال ها ببینند.
 
جایگاه فضایی ایران 
وی درباره مدار خورشیدآهنگ هم گفت: ماهواره خورشید آهنگ با حرکت زمین به دور زمین می چرخد،  این ماهواره‌ها به دور کره زمین و بر فراز مناطق مختلف آن در پرواز هستند.

حسن لو گفت: ماهواره خورشید آهنگ تقریباً در ساعات مشخصی بر فراز مناطق مختلف زمین قرار می‌گیرد، مثلاً اگر منطقه مشخصی را بر روی زمین در نظر بگیریم،‌ ماهواره همیشه راس زمان معین، بر فراز آن گذر می کند.

وی گفت: سنجش از دور، از کاربردهای ماهواره‌ است، برای اینکه ماهواره بتواند اطلاعات قابل مقایسه‌ای از یک منطقه تهیه کند، ‌لازم است تا در زمان مشخصی از طول روز از بالای سر آن عبور کند و داده ها و اطلاعاتی ارسال کند.

حسن لو با اشاره به کاربرد ماهواره ها و قابلیت سنجش از دور افزود: قابلیـت تکـرار تصویربرداری مــاهواره ای از یک محل بــه فاصــله زمــانی متفاوت، امکــان مطالعــات بیشتر تغییرات را بخـوبی فـراهم سـاخته اسـت.

وی با بیان اینکه پرداختن به بحث فضا، موتور محرکی است برای رشد خیلی از علوم، تصریح کرد: قابلیـت داده هـای مـاهواره ای، سـبب شـده تـا با توجه به اقلیم متنوع ایران بتوانیم تصمیمات به موقعی بگیریم، اطلاعاتی که ماهواره ها در اختیار ما قرار می دهند موجب شده تا بر اساس این داده ها، دستگاه های اجرایی فعالیـت هـای خـود را گسـترش داده و نتـایج مطالعـات و رصد ماهواره ای خـود را بـه تغییـرات اقلیمـی بسط دهند و تصمیماتی مفیدی اتخاذ کنند.
 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۴°