ضرورت کاهش دخالت دولت در صندوق های بازنشستگی

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:34 - دوشنبه 25 شهريور 1398
مشاور امنیت ملی عراق: تحریم‌های آمریکا علیه برخی عراقی‌ها تعرض به حاکمیت ملی و مردود است اتحادیه آفریقا حمله شبه‌نظامیان الشباب به نیروی صلح‌بانی مستقر در سومالی را محکوم کرد رئیس شورای نظامی سودان از مشارکت نظامیان این کشور در جنگ یمن حمایت کرد در پی کشته شدن ۵ دانش‌آموز سودانی، شورای نظامی سودان مدارس این کشور را تا اطلاع بعدی تعطیل کرد دانش‌آموزان سوداني در محكوميت كشتار دانش‌آموزان به دست نيروهاي امنيتي در خارطوم تظاهرات كردند تشدید درگیری‌ها در لیبی؛ رسانه‌ها از تعطیل شدن میدان نفتی شراره لیبی خبر دادند نخستین جلسه محاکمه «عمر البشیر»، رئیس جمهور سابق سودان امروز به اتهام فساد مالی برگزار می‌شود کره جنوبی: کره شمالی امروز ۲ موشک بالستیک با برد ۲۵۰ کیلومتر آزمایش کرد انفجار اتوبوس بر اثر برخورد با بمب کنار جاده‌ای در غرب افغانستان ۳۴ کشته و ۱۵ زخمی بر جا گذاشت ناکامی صدها آتش نشان فرانسوی در اطفای حریق جنگل‌های جنوب این کشور روسیه دعوت پرو را برای شرکت در نشستی درباره تحولات ونزوئلا رد کرد روسیه: شورای حکام درباره گزینه مدیرکل جدید آژانس به توافق جمعی رسیده است رویترز: رشد اقتصادی حوزه یورو در ماه‌های گذشته، روند کاهشی داشته است وزارت تجارت ترکیه: صادرات و واردات این کشور در ماه گذشته به صورت محسوسی کاهش یافته است دویچه‌وله: ۶۵۰ هزار نفر در آلمان سرپناه دائم ندارند؛ از این تعداد ۴۸ هزار نفر در خیابان‌ می‌خوابند گاردین: گرم شدن زمین موجب افزایش مرگ و میر و کاهش هوش، رشد و سوء تغذیه کودکان می‌شود
کد خبر : ۶۶۰۶۰۶
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۷
مصری نماینده مجلس: هرچه اثرات دولت بر صندوق ها کمتر شود صندوق های بازنشستگی به پایداری بیشتر می رسند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
عبدالرضا مصری نماینده مجلس با حضور در برنامه تیتر امشب درباره ساز و کار صندوق های بازنشستگی گفت: تنها راهکار وابستگی به دولت نیست بلکه باید مشخص شود نوع وابستگی به دولت چگونه است و آیا صندوق هایی که از نظر ساختاری به دولت وابستگی ندارند از  مشکلات مصون هستند؟ آنچه اتفاق افتاده این است که همه عواملی که موجب نابودی صندوق ها هستند همان عواملی هستند که اگر حذف شوند صندوق ها پایدار خواهند شد و اگر صندوق پایدار شود وابستگی به دولت قطع می شود.

تبیین راهکارهای حل مشکلات صندوق‌های بازنشستگی 
او افزود: دولت ها و حاکمیت ها در مواقع مختلف قوانینی را به بیمه تحمیل می کنند و محاسبات را به هم می ریزند، در صورتیکه بپذیریم بیمه یک صنعت است و باید بر اساس محاسبات اداره شود هرگونه دخالت و متغیر منابع صندوق ها را از بین می برد، دخالت های مدیریتی نیز یکی از مشکلات جدی است و افرادی که هیچ سابقه مدیریتی ندارند تصمیمات مقطعی می گیرند.

مصری گفت: سازمان تامین اجتماعی بابت پرداخت بیمه درمان بدهی دارد و برای پرداخت بدهی های خود از تسهیلات استفاده کرده است، یکی از سه عنصر اصلی کشور در سال های آینده صندوق های بیمه ای هستند که 23 درصد بودجه امسال برای صندوق بازنشستگی کشوری و لشکری در نظر گرفته شده است که عدد سنگینی است.
 
او گفت: قانون اساسی تنها دولت را مکلف به تشکیل صندوق ها نکرده بلکه این یک وظیفه همگانی است، با برگشت به قوانین مشخص می شود بزرگترین صندوق کشور همچنان پایدار است چون قوانین در روز اول تولد خوب بوده اما به مرور متغیرهای مزاحم او را تحت تاثیر قرار داده است؛ دولت ها ناپایدارند بنابراین هرچه اثرات دولت بر صندوق ها کمتر باشد صندوق به پایداری بیشتر می رسد.
 
 مصری گفت: همه صندوق ها ورشکسته هستند و برای پایدرای بیشتر صندوق ها باید صندوق ها بزرگ باشند تا عدد پشتیبان دیده شود، بیش از 95 درصد منابع صندوق کشوری با وضعیت موجود را دولت تامین می کند پس باید صندوق متمرکز ایجاد شود.

وی ادامه داد:  در برنامه ششم توسعه دولت مکلف شده هرسال 20 درصد بدهی های خود به سازمان تامین اجتماعی را پرداخت کند که تاکنون حتی یک ریال از بدهی ها پرداخت نشده است.

فرخ ملکوند مشاور سازمان تامین اجتماعی گفت: سازمان تامین اجتماعی 2 مشکل ذاتی و عارضی دارد که مشکل عارضی مقدم بر مشکل ذاتی است و اهمیت ویژه دارد.
 
وی گفت: سازمان تامین اجتماعی نسبت به سایر سازمان های بیمه گر تعهدات بهتر و التزام مالی دارد.
 
تبیین راهکارهای حل مشکلات صندوق‌های بازنشستگی 
او افزود: سازمان تامین اجتماعی 30 هزار میلیارد تومان طلبکار است که پرداخت نشده است؛ تا پایان سال 96 سازمان تامین اجتماعی 181 هزار میلیارد تومان طلبکار است و نیز 18 هزار میلیارد تومان مطالبات قطعی شده داریم که در جمع 200 هزار میلیارد تومان طلب دارد.
 
ملکوند افزود: قوانین و مقررات برای پرداخت بدهی سازمان ها زمانبندی کرده است، به طور مثال معافیت ها ظرف 5 سال قرار است پرداخت شود که راهی مشروع برای برون رفت از مشکلات می تواند باشد.
 
وی ادامه داد: سازمان تامین اجتماعی یک سازمانی است که بیشتر با نقدینگی سروکار دارد به طور مثال هر ماه 2 میلیون و 900 هزار واحد مستمری پرداخت می کند که از این تعداد حدود 400 هزار نفر پیش از موعد بازنشسته شده اند که باید چاره اندیشی شود.  
 
مشاور سازمان تأمین اجتماعی گفت: صندوق تامین اجتماعی یک صندوق ملی است که تمام اقشار جامعه را شامل می شود، 13 میلیون بیمه شده اصلی داریم که با اعضای خانواده به بیش از 40 میلیون نفر می رسد.

 او افزود: اهمیت سازمان تامین اجتماعی بودجه آن سازمان است بنابراین برای برون رفت از مشکلات باید به سمت اصلاحات رفت، بدهی های دولت و جامعه و مطالبات جاری اگر به موقع به سازمان تامین اجتماعی پرداخت شود، مشکلات مرتفع خواهد شد، تجمیع صندوق ها نیز یکی از راه های برون رفت مشکلات است.

وی ادامه داد: متوسط دریافت حق بیمه تا 20 سال است ولی متوسط پرداخت به مستمری بگیران تا 30 سال و بیشتر است.

میکائیل عظیمی مدیر موسسه پژوهشی صندوق بازنشستگی کشور دیگر مهمان برنامه گفت: نهاد بازنشستگی کشور بیمار است و برای اصلاح آن ناگزیر از تبیین برخی موارد هستیم، در بروز بیماری همه نقش دارند حتی مردم و جامعه.
 
تبیین راهکارهای حل مشکلات صندوق‌های بازنشستگی 
او افزود: در طول تاریخ سازمان تامین اجتماعی یعنی از سال 32 که این صندوق ایجاد شد تا به امروز صندوق ها بر اساس قواعد شناخته شده بیمه شکل نگرفته اند.

عظیمی گفت: فهم و درک ما از نهاد بیمه اجتماعی و انتظاری که حاکمیت از این سیستم دارد در متغیرهای مالی پارامتریک تاثیر گذار است، امروز به علت اضطرار شرایط بیش از مجموع یارانه نقدی و بودجه عمرانی جامعه این صندوق ها کمک دریافت می کنند یعنی 2 میلیون نفر از جامعه فقط 20 درصد بودجه را به خود اختصاص می دهند. 
 
او افزود: اصلاحات در صندوق های بازنشستگی گریزناپذیر است و مجموعه جامعه از راس حاکمیت تا سلسله مراتب پایین اجتماعی باید درک کند تداوم مشکلات کل حیات اجتماع را به مخاطره می اندازد. 
 
وی ادامه داد: به طور مشخص اجرای بدون تنازل اصل 29 قانون اساسی و در ادامه اجرای غیر نمایشی قانون ساختار مصوب اردیبهشت 83 می تواند راهکار برون رفت از مشکلات صندوق ها باشد.
 
عظیمی گفت: اصل 29 ایجاد رفاه و تامین اجتماعی را مکلف کرده و طراحی نظام جامع تامین اجتماعی تکلیف دولت و حق مردم است و دولت در لایه 1 و 2 حضور پررنگ دارد، عدد پشتیبان خوب است اما کافی نیست، با یک نظام تنظیم گری دقیق می توان صندوق ها را مانند دیگر کشورها تجمیع کرد.

 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °