ثمر هنر انقلاب ایران در دهه های اخیر

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:21 - جمعه 09 خرداد 1399
کد خبر : ۶۶۱۲۸۴
تاریخ انتشار : جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۵
فراز چهلم؛
با پیروزی انقلاب اسلامی فرصتی فراهم شد برای شکل گیری جدی مفاهیم و نمادهای انقلابی در قالب های هنری.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
نقد استبداد از تصویرسازی نشریه های فکاهی و مطبوعات مشروعه شروع شد. این روش هنری بعدها با مبارزات مردمی در دهه 40 و 50 در بهبوهه انقلاب اسلامی بیشتر رواج یافت.
 
در دهه 60 با جنگ ایران و عراق موضوع دفاع مقدس هم به هنر انقلابی افزوده شد. در این سالها مباحثی درباره هویت ایرانی، هنر اسلامی و دینی و موضوعات اخلاقی در کنار رشد هنرمندان در کشور گسترش می یابد.  نقاشی دیواری و پس از آن پوسترهای گرافیکی بازرترین نمود هنر انقلابی در دهه 60 است.
 
هنرمندان در این عصر با بهره گیری از عناصر اسطوره ای و ماورایی کوشیدند تا مفاهیم مبارزه و رشادت در میدان های نبرد را در شهرها به تصویر بکشند. دیوارهای شهر پر از تصاویر بزرگ شهیدان و قهرمانانی شد که مثل مردم زندگی می کردند و عروج حق طلبانه آنان به نمایش در می آمد.
 
از دهه 70 و پس از جنگ طلبی هنر انقلاب به سراغ موضوعات رونگراتری رفت. نقش هنر اسلامی و مذهبی پررنگ تر شد و هنر انقلاب  ایران در مفهوم و اجرا مرزهای بزرگتری را خارج از مرزهای جغرافیایی سیر کرد.
 
از دذهه 80 تاکنون دفاع از مظلومان و مستضعافان جهان هم در ردیف اصلی ترین موضوعات قابل توجه هنرمندان درآمد و هنرهای جدیدتر کاریکاتور و مجسمه سازی هم به رشته های پرطرفدار هنر انقلاب افزوده شد.
 
امکانات مزمونی و درونی هنری مثل کارایکاتور به هنرمندان فرصت می دهد تا با بیانی منتقد و نگاه طنز به مخالفت با بسیاری از سیاست های کلان ضد انسانی و باطل جهانی بپردازند.
 
حالا هنر انقلاب، هنری نیست که فقط به دیروز و به گذشته روزگار خود توجه داشته باشد بلکه هنر انقلاب نگاهش به فرداست و به رویاها، آرزوها و به آرمان هایی که دارد و سعی می کند به آنها خیال و تجسم ببخشد.
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۵°