تاکید دبیر شورای عالی فضای مجازی بر ایجاد بنیان رایانش داخلی

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:43 - يکشنبه 27 مرداد 1398
مشاور امنیت ملی عراق: تحریم‌های آمریکا علیه برخی عراقی‌ها تعرض به حاکمیت ملی و مردود است اتحادیه آفریقا حمله شبه‌نظامیان الشباب به نیروی صلح‌بانی مستقر در سومالی را محکوم کرد رئیس شورای نظامی سودان از مشارکت نظامیان این کشور در جنگ یمن حمایت کرد در پی کشته شدن ۵ دانش‌آموز سودانی، شورای نظامی سودان مدارس این کشور را تا اطلاع بعدی تعطیل کرد دانش‌آموزان سوداني در محكوميت كشتار دانش‌آموزان به دست نيروهاي امنيتي در خارطوم تظاهرات كردند تشدید درگیری‌ها در لیبی؛ رسانه‌ها از تعطیل شدن میدان نفتی شراره لیبی خبر دادند نخستین جلسه محاکمه «عمر البشیر»، رئیس جمهور سابق سودان امروز به اتهام فساد مالی برگزار می‌شود کره جنوبی: کره شمالی امروز ۲ موشک بالستیک با برد ۲۵۰ کیلومتر آزمایش کرد انفجار اتوبوس بر اثر برخورد با بمب کنار جاده‌ای در غرب افغانستان ۳۴ کشته و ۱۵ زخمی بر جا گذاشت ناکامی صدها آتش نشان فرانسوی در اطفای حریق جنگل‌های جنوب این کشور روسیه دعوت پرو را برای شرکت در نشستی درباره تحولات ونزوئلا رد کرد روسیه: شورای حکام درباره گزینه مدیرکل جدید آژانس به توافق جمعی رسیده است رویترز: رشد اقتصادی حوزه یورو در ماه‌های گذشته، روند کاهشی داشته است وزارت تجارت ترکیه: صادرات و واردات این کشور در ماه گذشته به صورت محسوسی کاهش یافته است دویچه‌وله: ۶۵۰ هزار نفر در آلمان سرپناه دائم ندارند؛ از این تعداد ۴۸ هزار نفر در خیابان‌ می‌خوابند گاردین: گرم شدن زمین موجب افزایش مرگ و میر و کاهش هوش، رشد و سوء تغذیه کودکان می‌شود
کد خبر : ۶۶۱۵۵۱
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ - ۲۳:۴۳
دبیر شورای عالی فضای مجازی با هشدار به دستگاه های اجرایی و فرهنگی مانند وزارتخانه های آموزش و پرورش، جهاد کشاورزی و صمت مبنی بر ضرورت ایجاد پیام رسان های ایرانی گفت: در غیر اینصورت باید منتظر حملات دشمن باشیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
سیدابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی با حضور در برنامه تیتر امشب با بیان اینکه فضای مجازی از نظر پیام رسان ها یکی از حساس ترین بخش ها است، گفت: در همه ی کشورها پیام رسان های اجتماعی 50 درصد فضای رسانه ای را به خود اختصاص داده اند که مردم در این پیام رسان ها، پیام رسان اصلی هستند.
 
وی با اشاره به وجود کاربران فعال پردازش اطلاعات در کشور و پیام رسان هایی با دنبال کننده های میلیونی، افزود: تنها نکته نگران کننده پایه و اساس اصلی است، هنوز بخش قابل توجهی از پیام های مردم در پیام رسان هایی با اساس و بنیان خارجی قرار می گیرد.
 
فیروزآبادی گفت: دولت برخی پیام رسان های داخلی را حمایت می کند اما برخی دیگر مانند روبیکا با حدود 25 میلیون نفر دنبال کننده، توانمند بوده و حمایت نشده است، پیام رسان بله نیز در اطلاع رسانی در حوزه کارهای بانکی و زوار فعال است، بنابراین یک حرکت پایدار و رو به جلو در حوزه پیام رسان ها را شاهد هستیم.

تاکید دبیر شورای عالی فضای مجازی بر ایجاد پلت فرم داخلی 
او درباره بومی شدن پایه پیام رسان ها گفت: اساس بسیاری از پیام رسان ها در اکثر نقاط دنیا معطوف به حوزه رسانه و اقتصاد شده است، ما هم پیام رسان های مختلفی در حوزه اطلاعات بانکی و حمل و نقل، آموزشی و بهداشتی داریم، در کشور خوشبختانه پایه پیام رسان ها به خوبی شکل گرفته و پیام رسان هایی که در این حوزه فعال هستند به خوبی با هم رقابت می کنند و ایجاد اشتغال کرده اند اما در حوزه رسانه عقب ماندگی داریم.
 
او گفت: ما در این باره پیامی داده ایم و گفته ایم اجازه نمی دهیم نظام رسانه ای ما در سکوهای خارجی شکل گیرد و از سکوهای داخلی و بومی حمایت کرده ایم، به سکوهایی که فرصت استقلال از تلگرام خواستند نیز اجازه داده شد و حمایت کرده ایم.
 
دبیر شورای عالی فضای مجازی در ادامه افزود: مشابه ایرانی تمام پیام رسان هایی که اکنون فعال هستند مثل اینستاگرام، تلگرام  تا یکی 2سال آینده فعال خواهد شد، نمونه هایی در نظام آموزشی مثل آموزش و پرورش ایجاد شده و تلاش شده که پیام ها در پیام رسان هایی با بنیان ایرانی منتشر شود.

فیروزآبادی درباره فعالیت تلگرام بر اساس فرهنگ ایرانی گفت: بر اساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی، سندی در حمایت از پیام رسان داخلی تهیه و اهدافی که برای آن در شورای عالی مجازی تعیین شد، پیام رسان های خارجی که کاربران زیادی دارند بایستی اطلاعات مردم ایران در دیتا سنتر یا انبار ذخیره داخل کشور ذخیره شود.
 
فیروزآبادی گفت: معتقدیم پیام رسان ها باید اصول پایه و حدود مطالب را رعایت کنند.
 
او گفت: فضای مجازی پیچیده و رو به توسعه است که تدابیر لازم باید در این باره اتخاذ شود.

فیروزآبادی افزود: در 4 - 5 سال اخیر سرمایه گذاری سنگینی در توسعه فیبر نوری و شبکه موبایل کشور شده است که در شبکه موبایل تکنولوژی نسل 3 و 4 وارد مدار شده است، اولین بار در دیدگاه شبکه ملی ترافیک و تعرفه داخل از خارج جدا شده است، مدیریت اپراتورها اکنون از کشورهای خارجی گرفته شده که این تحولات پا به پای تحولات دیگر کشورها صورت گرفته است.

وی ادامه داد: برای صیانت در شبکه، با انجام طرح هایی از سوی وزارت ارتباطات در شبکه قرار گرفته است اما طرف مقابل بیکار نبوده و از همه ابزارها برای نفوذ در شبکه داخلی استفاده کرده است به نحوی که در یک جنگ نابرابر قرار گرفته ایم.
 
او گفت: در بحث امنیت، شبکه ارتباطات 100 درصد موفق نبودیم و در کل دنیا نیز همچنان از ناامنی برخوردار است.
 
 دبیر شورای عالی فضای مجازی درباره استفاده افراد و کنترل در حوزه مجازی گفت: به دلیل اینکه رقیب اصلی بازی های ایرانی بازی های خارجی است و مخاطبان بیشتر به سمت بازی های خارجی جذب شده اند.
 
فیروزآبادی درباره استفاده از پایه های اصلی گفت: سکوی توئیتر بیشتر سیاسی است، سکوی های مشابه تلگرام کار اداری و کسب و کار و زندگی اجتماعی را مدیریت می کند، در اینستاگرام برخی افراد خارج کشور علیه سلبریتی ها و فضاهایی که مورد توجه مردم هستند فضا سازی می کنند.

او گفت: در اینستاگرام شاهد شکل گیری صفحات با دنبال کننده های میلیونی هستیم، پدیده اینستاگرام پیام رسان ویترینی است که با هنجارهای ما مطابق نیست بنابراین حرکتی که با هنجارها و ارزش های ما مطابقت نداشته باشد خطرناک است ولی با توجه به اینکه زندگی اجتماعی فعلا روی این پیام رسان شکل گرفته است نمی توان درباره آن تصمیم گیری کرد.

 دبیر شورای عالی فضای مجازی درباره حمایت از پیام رسان ها گفت: ما 7 پیام رسان را حمایت کرده ایم و سرور، جا، پهنای باند رایگان و وام به آنها داده شده است.
 
فیروزآبادی افزود: همانطور که احداث پتروشیمی، جاده ها و غیره هیچ کدام بدون حمایت دولت شکل نگرفته است، فضای مجازی هم که با سرعت بیشتری در حال شکل گیری است نیاز به حمایت بیشتر دولت دارد.
 
وی درباره بهبود فضای کسب و کار در فضای مجازی گفت: در کشور شکل گیری کسب و کارهای مجازی درحال وقوع و ظهور است البته باید دولت نیز حمایت های لازم را انجام دهد و با تقویت حوزه های پایه مثل نظام سلامت، بانک کمک کند تا بخش خصوصی بهتر بتواند پایه گذاری کند و آسیب ها جلوگیری شود.

فیروز آبادی گفت: ما در حوزه های جدید دانش مثل یادگیری عمیق مقام اول در تولید مقاله را داشته ایم و در حوزه دانش های فضای مجازی نیز با ترکیه، پاکستان و عربستان درحال رقابت هستیم.

فیروزآبادی درباره انتظارات گفت: آموزش و پرورش باید به سمت آموزش پایه ای حرکت کند زیرا در غیر اینصورت پیام رسان های امریکایی فضا را اشغال خواهند کرد، در حوزه کشاورزی اگر پیام رسانی با پایه داخلی شکل نگیرد باید منتظر دشمن باشیم تا این حوزه ها را در دست بگیرد.

مشروح این گفت و گو را در ویدئوی زیر ببینید:
 
 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۷°