لایحه سی اف تی به مجمع تشخیص مصلحت رفت
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
22:01 - چهارشنبه 12 آذر 1399
کد خبر : ۶۶۱۶۹۹
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۷
لایحه موسوم به سی اف تی در مجلس بررسی شد و نمایندگان بر مصوبه قبلی خود تاکید کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، نمایندگان در رای گیری بر رای کمیسیون امنیت ملی مبنی بر تایید این لایحه اصرار ورزیدند بنابراین لایحه سی اف تی برای تصمیم گیری نهایی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد .
 
ممنوعیت ثبت سفارش کالای خارجی دارای مشابه ایرانی
 
مجلس ثبت سفارش کالا‌های مصرفی و مصرفی بادوام خارجی دارای مشابه ایرانی را تا پایان اجرای برنامه ششم توسعه ممنوع کرد.
نمایندگان در نشست علنی امروز در ادامه بررسی طرح حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی ، وزارت صنعت، معدن و تجارت را موظف کردند از ثبت سفارش کالاهای مصرفی و مصرفی بادوام خارجی دارای مشابه ایرانی که با کیفیت مناسب و به میزان کافی تولید شده باشد را تا پایان مدت قانون برنامه پنجساله ششم توسعه ممنوع کند .
براساس یکی از تبصره های این ماده کالاهای ایرانی مشمول بر اساس معیارهای متناسب با شرایط اقتصادی و تجاری کشور از قبیل ارزش آفرینی، سهم ساخت داخل، حق الامتیاز، اشتغال زایی، انتقال دانش فنی، زنجیره ارزش و مزیتهای نسبی ظرف مدت دو ماه پس از لازم الاجراء شدن این قانون توسط کارگروهی با مسؤولیت وزارت صنعت، معدن و تجارت و با عضویت نمایندگان وزارتخانه های امور اقتصادی و دارایی، جهاد کشاورزی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان برنامه و بودجه کشور و اتاقهای مرتبط تعیین خواهد شد.
در مواقع ضروری و نیز در اسفندماه هر سال این فهرست توسط کارگروه مذکور مورد بازنگری قرار خواهد گرفت و حداکثر تا پانزده روز بعد ابلاغ خواهد شد.
 
تحقیق و تفحص از عملکرد وزارت جهاد کشاورزی کلید خورد
 
نمایندگان مجلس با درخواست تعدادی از نمایندگان برای انجام تحقیق و تفحص از عملکرد وزارت جهاد کشاورزی درخصوص چگونگی اجرای قانون استخدام مهندسین ناظر تولیدات کشاورزی و واردات محصولات کشاورزی و دامی با استفاده از ارز دولتی و تنظیم بازار موافقت کردند.
نمایندگان در ادامه نشست علنی امروز در جریان بررسی درخواست تحقیق و تفحص از عملکرد وزارت جهاد کشاورزی درخصوص چگونگی اجرای قانون استخدام مهندسین ناظر تولیدات کشاورزی و واردات محصولات کشاورزی و دامی با استفاده از ارز دولتی و تنظیم بازار با 117رأی موافق، 31 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 195 نماینده حاضر موافقت کردند.
براساس این گزارش نورمحمد تربتی نژاد سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در قرائت گزارش تقاضای این تحقیق و تفحص تصریح کرد: در اجرای ماده 212 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی ابتدا اطلاعات واصله از دستگاه های اجرایی در اختیار متقاضیان تحقیق و تفحص قرار گرفت و پس از استماع نظرات طرفین، ضرورت انجام تحقیق و تفحص به تصویب رسید.
نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی در تشریح جزئیات محورهای این تحقیق و تفحص اظهار کرد: سوال اصلی این است که به چه دلیل حدود 2 هزار نفر از افراد ناظر واجد شرایط با سابقه بالای 30 ماه تا زمان تصویب قانون هنوز در سطح کشور جذب نشده اند ولی مشاهده می گردد که تعدادی از افراد جذب شده اند که فاقد مستندات لازم و سوابق نظارت بوده اند.
وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی در این مورد اعلام می نماید که همه 10 هزار نفر را طبق قانون جذب نموده است و این در حالی است که در هنگام تنظیم قانون تعداد ناظرین کشور کمتر از 10 هزار نفر بوده است.
این نماینده مردم در مجلس دهم تاکید کرد: در واردات محصولات کشاورزی و دامی و تنظیم بازار براساس بررسی دیوان محاسبات تخلفات گسترده ای صورت گرفته است که باید مسئولان وزارت جهاد کشاورزی پاسخگو باشند.
 
رفع ایرادات شورای نگهبان در لایحه حفاظت از خاک
 
نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایرادات شورای نگهبان را درباره لایحه حفاظت از خاک رفع کردند .
لایحه حفاظت از خاک چندی پیش در مجلس به تصویب رسید و برای تایید به شورا ی نگهبان ارسال شده بود اما این شورا به تعدادی از بندهای تبصره های این لایحه ایراد گرفته بود .
بر این اساس امروز نمایندگان ایرادات شورای نگهبان را رفع کردند و دوباره شورای نگهبان نیز باید نظر نهایی خود را در این باره پس از وصول لایحه اعلام کند .

 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۳°