تغییر الگوی مصرف خانوار، سال پایه آمارگیری را تغییر داد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
06:11 - پنجشنبه 08 خرداد 1399
کد خبر : ۶۶۲۶۲۴
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۱
معاون مرکز آمار با بیان اینکه نرخ تورم نقطه به نقطه ۳۹.۶ درصد است گفت: آمارگیری بر پایه کالاهای مصرفی سبد خانوارهاست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
حسین زاده معاون مرکز آمار در گفتگو با 18:30 گفت: سه رویکرد آماری در جهان وجود دارد اما در کشور ما رویکرد سنتی و خانواری است و باید از هرگونه موازی کاری پرهیز شود.
 
معاون مرکز آمار با بیان اینکه تلاش می کنیم سرشماری سال 1405 به شکل ثبت، مبنا را جایگزین آمارگیری نفوس و مسکن سال 1400 کنیم افزود: مرکز آمار ایران برنامه توسعه ملی آمار را هم تهیه کرده که رویکرد آن نهادسازی نوین نظام آماری کشور است.
 
حسین زاده به جامعه آماری کشور اشاره کرد و گفت: هر ماه با مراجعه به 79 هزار مغازه و اجاره مسکن 6 هزار خانواده مراجعه می شود و قیمت 475 قلم اجناس پر مصرف و ضروری خانواده ها مانند لبنیات، گوشت و غلات و در ارائه خدمات اجتماعی و فرهنگی مثل مسکن بررسی و آمارگیری و بررسی می شود.
تورم از نگاه آمار 
او افزود: هر کدام از 475 کالا و اقلام مورد احتیاج مردم در سبد خانوار با یکدیگر متفاوت است، نقش مسکن در سبد خانوار 3 است و حدود 32 درصد سهم دارد و بخشی از درآمد خانواده ها را به خود اختصاص می دهد که مرکز آمار به دنبال یک میانگین وزنی است.
 
حسین زاده با بیان اینکه آمارگیری باید مستند باشد، دلیل تغییر سال پایه را بر اساس الگوی مصرف خانوار اعلام کرد و گفت: ممکن است مصرف برخی کالاها یا قیمت برخی خدمات تغییر کند لذا ممکن است سال پایه نیز تغییر کند.
 
او گفت: مردم قیمت اقلامی که خرید می کنند واقعی به نظر می رسد اما آمارگیری بر میانگین تعداد فراوانی اجناس در سطح کشور استناد می کند.
 
او به قیمت کالاهای پر مصرف در بین هزار و 100 فروشگاه اشاره کرد و گفت: تغییرات قیمت در دی ماه امسال در مقابل مدت مشابه سال قبل ۳۹.۶ درصدی اعلام شد.
 
معاون مرکز آمار گفت: تورم سالیانه کشور 20 ممیز 6 دهم است.

تورم از نگاه آمار
سلطانی کارشناس مسائل اقتصادی در ارتباط تلفنی با برنامه با بیان اینکه نرخ ارز در کشور 3 برابر شده است، گفت: طبیعی است که قیمت همه کالاها و خدمات در کشور پس از 2 سال 3 برابر می شود اما تورم اکنون به همین دولت مرتبط است و در بیان نرخ تورم کم اظهاری شده است بنابراین وقتی که هزینه مسکن در جامعه سه برابر شده است نمی توان گفت که 20 درصد گرانتر شده است.
 
کارشناس مسائل اقتصادی به منتشر نشدن آمار پولی بانک مرکزی پس از یک دوره 15 روزه اشاره کرد و گفت: مرکز آمار در فروردین 92 پس از 10سال، سال پایه را عوض کرد اما دولت در سال گذشته مجددا سال پایه و ضرایب آمارگیری را عوض کرد تا تورم را کمتر نشان دهد.
 
سلطانی با بیان اینکه قیمت برخی کالاها مانند لوازم خانگی یا لوازم یدکی بالای 100 درصد افزایش داشته است، افزود: نباید انتظار داشت که اقلام مصرفی دیگر 40 درصد تورم گفته شود.
 
وی گفت: در بیان تورم واقعی کم اظهاری و کم بینی شده است.

 
برچسب ها: تورم ، مرکز آمار ، گرانی
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۵°    ۳۴°