ثبات نسبی بازار ارز در 6 ماهه گذشته

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:34 - يکشنبه 27 مرداد 1398
مشاور امنیت ملی عراق: تحریم‌های آمریکا علیه برخی عراقی‌ها تعرض به حاکمیت ملی و مردود است اتحادیه آفریقا حمله شبه‌نظامیان الشباب به نیروی صلح‌بانی مستقر در سومالی را محکوم کرد رئیس شورای نظامی سودان از مشارکت نظامیان این کشور در جنگ یمن حمایت کرد در پی کشته شدن ۵ دانش‌آموز سودانی، شورای نظامی سودان مدارس این کشور را تا اطلاع بعدی تعطیل کرد دانش‌آموزان سوداني در محكوميت كشتار دانش‌آموزان به دست نيروهاي امنيتي در خارطوم تظاهرات كردند تشدید درگیری‌ها در لیبی؛ رسانه‌ها از تعطیل شدن میدان نفتی شراره لیبی خبر دادند نخستین جلسه محاکمه «عمر البشیر»، رئیس جمهور سابق سودان امروز به اتهام فساد مالی برگزار می‌شود کره جنوبی: کره شمالی امروز ۲ موشک بالستیک با برد ۲۵۰ کیلومتر آزمایش کرد انفجار اتوبوس بر اثر برخورد با بمب کنار جاده‌ای در غرب افغانستان ۳۴ کشته و ۱۵ زخمی بر جا گذاشت ناکامی صدها آتش نشان فرانسوی در اطفای حریق جنگل‌های جنوب این کشور روسیه دعوت پرو را برای شرکت در نشستی درباره تحولات ونزوئلا رد کرد روسیه: شورای حکام درباره گزینه مدیرکل جدید آژانس به توافق جمعی رسیده است رویترز: رشد اقتصادی حوزه یورو در ماه‌های گذشته، روند کاهشی داشته است وزارت تجارت ترکیه: صادرات و واردات این کشور در ماه گذشته به صورت محسوسی کاهش یافته است دویچه‌وله: ۶۵۰ هزار نفر در آلمان سرپناه دائم ندارند؛ از این تعداد ۴۸ هزار نفر در خیابان‌ می‌خوابند گاردین: گرم شدن زمین موجب افزایش مرگ و میر و کاهش هوش، رشد و سوء تغذیه کودکان می‌شود
کد خبر : ۶۶۲۶۵۶
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۴
رئیس کل بانک مرکزی: بر بازار پول و ارز مسلط هستیم و ملت ایران با صبر و اطمینان این برهه را نیز پشت سرخواهند گذاشت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 رئیس کل بانک مرکزی در تیتر امشب، ايجاد ثبات اقتصادي و آرامش نسبي در بازارهاي پول و ارز را مهمترين دستاورد 6 ماهه گذشته كشور دانست و اضافه كرد: اميدواريم با برنامه هايي كه داريم آن را توسعه دهيم.
 
همتي با اشاره به اينكه شرايط كنوني كشور ، خاص است، گفت: نياز نيست كه برخي اطلاعاتي كه ممكن است مورد سوء استفاده دشمن قرار بگيرد را افشا كنيم.
وي با اشاره به اينكه مبادي ورودي ارز مشكلي ندارد، افزود: به اندازه كافي ذخاير اسكناس ارزي داريم و پيش بيني ما براي ميان مدت حداقل يك تا 2 سال است.  
رئيس كل بانك مركزي  افزود: مردم مطمئن باشند از نظر تامين ارز مورد نياز كشور و وارد كنندگان هيچ مشكلي وجود ندارد.
 
 
کلام آخر رئیس کل بانک مرکزی
وي افزود: ده ها ميليارد دلار ارز فعال در بانك هاي خارج از كشور داريم و مي توانيم از آنها هم در داخل و هم در خارج از كشور استفاده كنيم.
همتي اضافه كرد: شرايط كنوني موجب شده است بر روي اقتصاد مقاومتي بيشتر كار كنيم و تكيه خود را به درآمدهاي نفتي كاهش و درآمدهاي غير نفتي را افزايش دهيم. 
 
همتی درباره بازگشت ارز صادرات گفت: قبلا روال بر بازگشت ارز نبود ولی اکنون تاکید بانک مرکزی بر بازگشت ارز به سامانه نیماست و روند ورود ارز به چرخه اقتصادی تشدید خواهد شد.
 
وي با اشاره به اينكه صادركنندگان غيرنفتي حدود  9 ميليارد و 200 ميليون دلار را به سامانه نيما عرضه كردند، اضافه كرد: اين رقم كم است اما در حال افزايش است.

همتی درباره واردات بدون انتقال ارز و مخالفت بانک مرکزی گفت: اگر ارز صادرکنندگان خارج کشور است باید برگردد و اولویت بندی باید بر اساس ارز برگشتی انجام شود زیرا بدون انتقال ارز مدیریت بانک مرکزی به هم می خورد.
همتی به واردات خودرو اشاره کرد و گفت: زمانی که واردات خودرو بدون ارز در دولت تصویب شد و بانک مرکزی بخشی از واردات خودرو بدون ارز را پذیرفت فشاری به بازار وارد شد.

او گفت: امروز بنده با حضور در کمیسیون تلفیق نسبت به مصوبه واردات کشاورزی بدون ارز اعتراض کردم که با تصویب دو سوم نمایندگان کمیسیون تلفیق این مصوبه لغو و از دستور خارج شد.

همتی درباره مخالفت با صادرات ریالی گفت: صادرات ریالی مفهوم ندارد چون در صادرات یا باید ارز به کشور برگردد یا کالا بنابراین هیچ دولتی اجازه نمی دهد که کالاهای کشور بدون اینکه چیزی به کشور برگردد، از کشور خارج شود و در توافقات با کشورهای همسایه در صدد برگشت ارز به چرخه اقتصادی هستیم.
بانک مرکزی با برنگشتن ارز حاصل از صادرات مخالف است و تاکید دارد حتما ارز حاصل از صادرات باید به صورت کالا یا ارز به کشور برگردد.

رئیس کل بانک مرکزی محدودیت ها در تراکنش های ارزی گفت: برنامه بانک مرکزی در این مورد بسیار جدی بود. 
 
 
وی ادامه داد: مشکل اصلی ریال است و سفته بازی از جهت ریال به ارز حمله ور شده بود، با اقداماتی که انجام شد توانستیم شرایط را کنترل کنیم.

همتی با ارائه جدول تراکنش ها گفت: در مهرماه بدلیل سفته بازی روند تراکنش های بهم خورده بود و پول ملی هدف قرار گرفته بود.
 
کلام آخر رئیس کل بانک مرکزی 
او افزود: رنگ زرد مربوط سال 96 و رنگ آبی مربوط به سال 97 است که مبلغ تراکنش ها را نشان می دهد.
 
 کلام آخر رئیس کل بانک مرکزی
تراکنش چک ها نیز نشان می دهد در مهرماه فاصله زیادی ایجاد شده که با اقدام بانک مرکزی در جمع آوری چک های تضمینی، بخش عمده ای از عملیات سفته بازی کنترل شد و توانستیم نرخ ارز را پایین بیاوریم و در بازار ارز ثبات ایجاد کنیم.

کلام آخر رئیس کل بانک مرکزی 
 
 کلام آخر رئیس کل بانک مرکزی
همتی  درباره سیاست های پولی و بانکی بانک مرکزی گفت: در کمیته ای که تشکیل شده ساعت ها کار شده است، تحلیلگران درباره ناترازی بانک مرکزی نظر می دهند که باید گفت ناترازی ها را نمی توان یک شبه برطرف کرد بلکه بانک مرکزی با هدف گذاری تورم و تدوین سیاست های پولی نرخ سود را تنظیم کند بنابراین اقدامات مهمی در بخش پولی انجام می دهیم که یکی از اقدامات بانک مرکزی تبدیل سود روزشمار به ماه شمار است.

او گفت: در حالیکه هنوز نرخ ارز از سامانه "سنا" اعلام می شود هنوز بازار متشکل ارزی نداریم که زمینه های قانونی در حال انجام است و ظرف یکی 2 هفته آینده عملیاتی خواهد شد و بازار متشکل ارزی برای اسکناس است که صرافان بتوانند از طریق اینترنتی خرید و فروش عمده را انجام دهند و بانک مرکزی با سیاست های خود بازار را متعادل خواهد کرد.

همتی درباره سامانه متعهد ارزی گفت: این دستور رئیس جمهور است که برای جلوگیری از رانت خواری به زودی این سامانه راه اندازی خواهد شد و در این سامانه ثبت سفارش و تعهدات واردکنندگان مشخص خواهد شد.

او گفت: سیستم اجرایی و قضایی با اتحاد و عزم ملی باید جلوی رانت خواری بایستند و به مردم پاسخگو باشند.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: وقتی قیمت ارز بالا رفت در کشور شوک ایجاد شد که منجر به تورم بالا شد بنابراین با بررسی نیازهای مردم باید بتوانیم فاصله قیمتی را کاهش دهیم، یکی از دغدغه های اصلی دولت رسیدن کالا به دست مردم با ارز 4200 تومانی است که به جد پیگیر هستیم.

رئیس بانک مرکزی درباره کانال پولی ایران و اروپا گفت: نگرانی اروپا درباره تحریم های امریکاست و این سیستم از نظر فنی قدری مشکل دارد اما ما بدون توجه به چرخه مالی با اروپا سیستم های ارزی و پولی را برنامه ریزی کرده ایم و روند خروج و ورود ارز را کنترل می کنیم.

همتی گفت: لوایح FATF در مجلس درحال پیگیری است و  موارد موجود در آن برای سیستم بانکی ما مشکلی ایجاد نخواهد کرد.
 او گفت: ژاپن به جمع واردکنندگان نفت کشور ما پیوست و سیاست ما بر این است که ارز حاصل از صادرات نفت را کاهش دهیم و واردات را به صادرات غیر نفتی متصل کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی درباره حذف 4 صفر از پول ملی گفت: این پروسه در حال پیگیری است و به دولت و مجلس پیشنهاد شده است تا بتدریج اسکناس های قبلی از چرخه خارج شود و اسکناس های جدید وارد چرخه اقتصادی کشور شود. این کار موجب ارزش پول ملی در کنار پول دیگر کشورها خواهد شد.

همتی درباره برنامه بانک مرکزی برای کنترل تورم گفت: کسانی که پیش بینی کرده بودند ارزش پول ملی سقوط می کند و تورم بالایی اتفاق خواهد افتاد در عمل توانایی ملی توجه نکرده اند.
وی ادامه داد: سیاست های پولی انجام می شود و با توجه به اینکه تورم ما ناشی از شوک عرضه بود با تدبیرهای بانک مرکزی تورم کنترل شده و به ثبات خواهیم رسید.
رئیس کل بانک مرکزی گفت: اقدامات لازم را در بازار انجام می دهیم، بانک مرکزی بر بازار پول و ارز مسلط است و برنامه های توسعه ای را پیش می گیریم و با صبر و اطمینان به بانک مرکزی می توان این برهه را نیز پشت سرگذاشت.
 
برچسب ها: بانک مرکزی
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۷°