نصب تراشه های هوشمند رهگیری بر روی تمام کانتینرها

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:36 - چهارشنبه 18 تير 1399
کد خبر : ۶۶۳۴۳۸
تاریخ انتشار : شنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۳
رئیس کل گمرک ایران گفت: زمینه نصب تراشه های هوشمند رهگیری موسوم به RF ID بر روی کانتینرهای کالا فراهم شده و تا پایان امسال اجرایی می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،  مهدی میراشرفی در جمع خبرنگاران دربندرعباس افزود: این تراشه با رویکرد هوشمند سازی و کنترل غیرمزاحم اجرایی می شود.
وی ادامه داد: این تراشه اطلاعاتی مانند مانیفست، قبض انبار و پروانه گمرکی را ثبت می کند که این داده ها برای نیروی انتظامی نیز در دسترس خواهد بود که ضمن کاهش ترافیک در گلوگاهها ،سلامت فرآیند را نیز افزایش می دهد.
 
تراشه های هوشمند رهگیری بر روی تمام کانتینرها نصب می شود 
میراشرفی اضافه کرد: همزمان استفاده از دستگاههای ایکس ری موبایلی نیز با مشارکت بخش خصو صی در دستور کار قرار گرفته که تا 2ماه آینده محقق خواهد شد.
رئیس گمرک ایران ادامه داد: نیازمند هوشمند سازی فرایندها هستیم که در این میان، نصب تراشه‌های «آر آف آی دی» بر روی کانتینرها به تحقق این امر مهم کمک می ‌کند.
میر اشرفی یاد آورشد: امید است تا قبل از پایان سال، تمام گمرکاتی که به ‌صورت کانتینری، کالا را تخلیه و ترخیص می‌ کنند تراشه « آر آف آی دی» را بر روی کانتینرها نصب کنیم تا علاوه بر اطلاعات قبض انبار و پروانه گمرکی، در بین راه نیز همکاران نیروی انتظامی بتوانند اطلاعات کانتینرها را از روی این تراشه‌ها بردارند.
وی اضافه کرد: درخصوص ایکس ری نیز نظر گمرک این است با توجه به اعتبارات زیاد موردنیاز برای تجهیز گمرکات، قانون برنامه ششم اجازه داده تا از توان بخش خصوصی استفاده کنیم که مقرر شده با مشارکت بخش خصوصی، ایکس‌ ری موبایلی را بر در اکثر گمرکاتی که کالاهای کانتینری وجود دارد نصب کنیم و بطورعملی قسمتی از این کنترل‌ها انجام دهیم.
وی گفت: امید است بتوانیم اطلاعات اسکن شده را به سایر سازمان‌های کنترل‌ کننده ارسال کنیم این امر نقش بسزایی در کاهش ترافیک در گلوگاه‌ها دارد و همچنین هزینه کنترل و زمان لارم را به شدت کاهش می ‌دهد.
رئیس گمرک ایران و معاون وزیر اقتصاد و دارایی اظهارامیدواری کرد با این اقدام، گام موثری در کاهش قاچاق کالا و مبارزه و پیشگیری از قاچاق برداریم.

افزایش فرصت ثبت سفارش
رییس کل گمرک ایران در پاسخ به پرشسی درباره مشکل انباشت کالا در گمرکات کشور اظهار داشت: بخشی از این مشکل مربوط به محدودیت فرصت ثبت سفارش بود که از هفته آینده این فرصت از سه ماه به 6ماه افزایش خواهد یافت.
به گفته میر اشرفی ترخیص خودروهای وارداتی نیز پس از مشخص شدن ساز و کار اجرایی مصوبه دولت و همچنین اعلام زمان مورد توافق ثبت سفارش این خودروها توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت اجرایی خواهد شد.

 منتظر ابلاغ صمت برای ترخیص خودرو هستیم
‎‎رئیس گمرک ایران در خصوص ترخیص خودروهای معطل ‌مانده در گمرک گفت: در این حوزه هیات وزیران مصوبه ای به تصویب رسانده که اجرایی‌ شدن آن منوط به این است که صمت سازوکار اجرایی آن را ایجاد و تاریخ ورود خودروها را مورد بازنگری قرار دهد.
میر اشرفی افزود: در خصوص کالاهای رسوب کرده در گمرکات، نشست مشترکی با وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی برگزار کردیم که موجب شد بخش عمده ای از مشکل ترخیص حل شده و یا در شرف حل است.
‎وی ادامه داد: بخشی از کالاها که متروکه شده بود با توجه به شرایطی که داشتند از جمله اینکه ثبت سفارش آنها منقضی شده بود و یا مباحث بانکی دیگری داشتند را نیز صمت وعده داده است که مشکلاتشان را حل نماید.
‎رئیس گمرک ایران اظهار داشت: مقرر شد در بحث این کالاها ثبت سفارش صورت گیرد و صاحبان کالاها بتوانند بدون آنکه کالا متروکه شود و در پروسه متروکه قرار گیرند با رجوع به گمرک کالای خود را ترخیص کنند.
‎میر اشرفی ادامه داد: درنشست های مشترک تصمیم های خوبی از جمله افزایش مدت زمان ثبت سفارش از سه ماه به 6 ماه گرفته شد که از هفته آینده اجرایی خواهد شد.
وی، تفویض برخی اختیارات وزارت صمت به استان‌ها را دیگر تصمیم مثبت این نشست مشترک دانست و اظهار داشت: در نشست‌های آینده با بانک مرکزی می‌ خواهیم میزان رسوب کالا را نیز به حداقل برسانیم.
وی افزود: دنیا به سمت کنترل‌های غیرمزاحم درحال حرکت است که با کمترین هزینه‌ها بهترین کنترل در بحث محموله‌ها اعمال کند و گمرک ایران نیز در مباحث الکترونیکی و مجازی کردن، گام‌های اساسی برداشته است که البته کامل نیست.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۶°