حمایت از پردیس‌های جدید سینمایی در جشنواره فجر

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:17 - چهارشنبه 20 فروردين 1399
کد خبر : ۶۶۴۳۱۵
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۲
دبیر جشنواره فیلم فجر: دلیل انتخاب یکسری از سالن‌های سینما در شهرستان‌ها رویکرد حمایتی سازمان سینمایی از پردیس‌های جدید بود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، ابراهیم داروغه زاده در نشست خبری سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در پاسخ به پرسش‌هایی درباره ابتذال فضای سینما، حضور نهاد‌های میلیاردی در سینما و حمایت نشدن سینمای مستقل گفت: من نمی‌توانم چنین قضاوتی درباره سینما داشته باشم. امسال ۳۰ فیلم تولید شده و حالا چند فیلم هم وجهه طنزش بیشتر است و این برگرفته از حال جامعه است. اکنون پربیننده‌ترین برنامه تلویزیون استندآپ کمدی خندوانه است. انصافا فیلم‌های اجتماعی و سیاسی خوبی در کشور ساخته می‌شود و شاهد مثالش همین ۳۰ فیلم جشنواره است.
وی ادامه داد: ما سالی ۷۰ فیلم به نمایش می‌گذاریم که شما ۳۰ فیلم را در جشنواره می‌بینید و من از فیلمسازانی که با همه مشکلات سعی می‌کنند آثار خوبی ارائه کنند تشکر می‌کنم.
داروغه زاده گفت: در همین یک سال واندی که من مسؤولیت نظارت و ارزشیابی را برعهده گرفتم مشکل فیلم‌های مسأله دار حل شده است. تعداد سالن‌های سینمایی و سالن‌های جدید که اضافه شده این فرصت را ایجاد کرده که تمام فیلم‌هایی که پروانه نمایش دارند امکان نمایش داشته باشند. من اسمی از فیلم‌های اجتماعی و مستقل و حتی منتقد نمی‌برم، ولی سیاست سازمان این است که اگر سانسوری هم قرار باشد داشته باشیم در همین بخش ابتذال باشد و کمترین سانسور را در بحث‌های سیاسی و اجتماعی داشته باشد. در تمام این مدت فیلمی که مشکل سیاسی داشته باشد توقیف نشده و امیدواریم این اتفاق پررنگ‌تر شود.
وی افزود: ابتذال حتی یک سر سوزن هم پذیرفته نیست و همه باید تلاش کنیم. خود رسانه‌ها باید با ابتذال برخورد کنند. کمک کنید که فیلم مبتذل دیده نشود و به سازمان سینمایی و شواری پروانه نمایش فشار بیاورید که به این گونه فیلم‌ها مجوز داده نشود. تمام فیلم‌ها از نظر ما شریف و نجیب هستند.
داروغه زاده درباره انتشار اسامی فیلم‌ها در رسانه‌ها و شانس آن‌ها برای بردن جوایز و نقش آن در تصمیم گیری داوران گفت: تیتر‌هایی که نشریات و روزنامه‌ها و رسانه‌ها منتشر می‌کنند یا پیش‌بینی‌ها به شکل طبیعی تأثیری در داوران نخواهد داشت. داوران شخصیت‌های هنری و حقیقی هستند که با دقت فیلم‌ها را می‌بینند و مسؤولیت انتخاب‌ها را به عهده خواهند داشت و رأی خود را تحت تاثیر این پیش بینی‌ها قرار نخواهند داد.
وی درباره سهم خواهی نهاد‌های مختلف از جشنواره گفت: در هیأت داوران نماینده‌ای از نهاد‌ها و ارگان‌ها حضور ندارد و ما در هیأت داوری و انتخاب از منتقدان استفاده می‌کنیم.
داروغه زاده گفت: جشنواره را سازمان سینمایی اداره می‌کند و در نهایت دبیر جشنواره باید پاسخگوی همه موارد باشد. جشنواره شرکت سهامی نیست. هیچ سازمان یا نهاد یا ارگانی از ما سهمی نخواسته است. نه صدا و سیما و نه هیچ نهاد دیگری از ما سهمی نخواسته است.
دبیر جشنواره فیلم فجر درپاسخ به سؤالی درباره بی‌نظمی در روبیکا گفت: امسال پشتیان مالی ما همراه اول است و هماهنگی بین عزیزانی که می‌خواهند برنامه تصویری داشته باشند صورت بگیرد و این مسأله را پیگیری می‌کنیم.
داروغه زاده درباره جایگاه پویانمایی در جشنواره گفت: حمایت از سینمای پویانمایی جزو سیاست‌های ما در سازمان سینمایی است. بحث پویانمایی به شدت توصیه شده است که حمایت شود. در همین راستا جشنواره پارسال یک پویانمایی را وارد سودای سیمرغ کرد. امسال سه فیلم ارائه شد که برای بخش اصلی انتخاب نشدند و دبیر جشنواره از اختیار خودش استفاده کرد و این سه فیلم را به منظور حمایت از پویانمایی به صورت جداگانه وارد جشنواره کرد که داوری خواهند شد و به بهترین آن‌ها جایزه ویژه‌ای اهدا خواهد شد.
دبیر جشنواره فیلم فجر درباره نقش علیرضا رضاداد در جشنواره فجر گفت: وی مشاور عالی رییس سازمان است و هر نقشی را که رییس سازمان برای او در نظر بگیرد ایفا می‌کند.
در پایان این نشست از پوستر بزرگداشت‌ها، نکوداشت و بخش نگاه نو و تجلی اراده ملی رونمایی شد.

انصراف از حضور در جشنواره نداشته ایم
دبیر جشنواره فیلم فجر : همه فیلم سازانی که حتی احتمال رسیدن فیلم های آنها به جشنواره کم بود ثبت نام کردند و تا دقایق آخر پیگیر بودند.
ابراهیم داروغه زاده در نشست خبری سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر افزود : حمایت از سینما ، رسالت اصلی جشنواره فیلم فجر است و در دو سال گذشته اسامی فیلم هایی را که در جشنواره ثبت نام می کنند، اعلام نکردیم برای اینکه اگر از بخش مسابقه جا ماندند ضربه نبینند .
وی اضافه کرد : همه فیلم سازانی که حتی احتمال می دادند فیلم هایشان به جشنواره برسد یا نه ثبت نام کردند و تا لحظه آخر پیگیر حضور در جشنواره بودند.
داروغه زاده گفت : درباره صحبت برخی درخصوص انصراف از جشنواره سکوت می کنیم.
وی درباره اختصاص یک مکان به جشنواره فیلم فجر ادامه داد : در هیچ کجای دنیا ؛ هنرمندان و اهالی رسانه با هم به تماشای فیلم ها نمی نشینند و سالنی مخصوص اهالی رسانه وجود دارد ، افزون بر اینکه در بخش ملی جشنواره فجر ، بخش بازار و بخش های جنبی نداریم. این یک مشکل شهری است که مکانی مختص جشنواره فیلم فجر نداریم.
دبیر جشنواره فیلم فجر درباره انتخاب پردیس تئاتر تهران به عنوان محل برگزاری افتتاحیه گفت : این انتخاب فرصتی است تا در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی مقداری از شمال شهرنشینی فاصله بگیریم و به جایی برویم که انقلاب از آنجا شکل گرفت.
داروغه زاده در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره ماهیت جشنواره همچنین دلیل انتخاب پردیس ملت به عنوان سینمای رسانه ها ادامه داد: ما مهمترین جشنواره سینمایی مان را همزمان با جشن انقلاب برگزار می کنیم ، نمایش های مردمی داشته ایم و داریم و فکر نمی کنم مسئله خاصی در این زمینه وجود داشته باشد .
وی افزود : درباره سینمای رسانه ها هم «ایران مال» به ما پیشنهاد داد و ما آن را بررسی کردیم و ممکن است سال‌های بعد از آن استفاده شود. مسیر آنجا کمی دور است و ممکن است ترافیک بزرگراه همت باعث دردسر شود.
داروغه زاده گفت : اهالی رسانه تنها از دو بُعد پردیس ملت گلایه داشتند و سعی کردیم آنها را رفع کنیم.
وی افزود: پیشنهاد مالی «ایران مال » درجهت حامی مالی بود و ما چند پیشنهاد خوب داشتیم که در نهایت «همراه اول» را انتخاب کردیم.

سینما یکی از مهمترین دستاورد‌های چهل سالگی انقلاب

ابراهیم داروغه‌زاده در نشست خبری جشنواره فیلم فجر درباره داوری زودتر از نمایش فیلم‌های حاضر در جشنواره فجر گفت: هیچ فیلمی که dcp کامل آن آماده نشده باشد داوری نمی‌شود. بعضی فیلم‌ها در نوبت لابراتوار، اما آماده هستند. امسال هیأت انتخاب تمام تلاش خود را کرده است که بهترین فیلم‌ها را انتخاب کند و این نوید را می‌دهم که از نظر کیفی یکی از بهترین ادوار جشنواره را داشته باشیم.
وی درباره سرمایه‌های مشکوک در بعضی از فیلم‌های جشنواره گفت: از مراجع ذی ربط می‌خواهیم این فیلم‌ها را به ما معرفی کنند و در صورت معرفی اجازه نمایش در جشنواره نخواهند داشت.
دبیر جشنواره فیلم فجر درباره همزمانی مسابقات فوتبال و نمایش فیلم‌های جشنواره فجر افزود: امیدواریم ایران به فینال جام ملت‌های آسیا صعود کند و در این صورت تمهیداتی می‌اندیشیم که با هم به تماشای فینال بنشینیم.
داروغه زاده گفت: امسال در بخش سودای سیمرغ ۲۲، ۱۰ فیلم در بخش نگاه نو و برای نخستین بار ۳ فیلم سینمایی در بخش پویانمایی داریم.
وی گفت: امسال سیمرغ فیلم مستند و سیمرغ بهترین فیلم کوتاه به جشنواره بازگشته است. سیمرغ بهترین فیلم از نگاه مردم که سال‌های گذشته به صورت دستی انجام می‌شد، امسال برای دومین بار از طریق نرم افزار انجام می‌شود.
دبیر جشنواره فجر افزود: ما در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی نمایش مردمی هم در تهران و هم در تمام مراکز استان خواهیم داشت و برای نخستین بار حقوق پخش نمایش مردمی در تهران را در اختیار صاحبان آثار قرار خواهد گرفت.
داروغه زاده درباره جزئیات آیین افتتاحیه گفت: افتتاحیه فردا شب و اختتامیه طبق روال هر سال ۲۲ بهمن برگزار می‌شود. یک مهمانی ویژه داریم و در آن تمام سینماگرانی که در ۳۷ دوره گذشته سیمرغ گرفتند، ۱۳ بهمن در ضیافت مهمانی جشنواره شرکت خواهند کرد.

برچسب ها: جشنواره ، فجر ، پردیس ، سینما
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۶°    ۱۰°