انقلاب اسلامی دستاورد ۱۴ قرن مبارزه یک ملت است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:49 - سه‌شنبه 21 مرداد 1399
کد خبر : ۶۶۴۶۶۰
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۷
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح گفت: انقلاب اسلامی دستاورد ۱۴ قرن مبارزه علمای بزرگ، صالحان و مردم مستضعف و حاصل شهادت‌ها و زحمات یک ملت است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، سردار سرلشکر پاسدار «محمد باقری» در کنگره ملی شهید حسن باقری گفت: انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) و در شرایط دشوار ۴۰ سال پیش در این سرزمین اتفاق افتاد و مردم تبریز نقشی اساسی در شکل‌گیری و حفظ آن داشتند.

سرلشکر باقری با اشاره به نقش مردم آذربایجان در قیام ۲۹ بهمن سال ۵۶ افزود: این قیام، مأموریت مردم تبریز برای زنده نگه‌داشتن خون شهدای مردم قم بود که در چهلم شهدای تبریز، سراسر کشور در انقلاب شعله کشید و طومار قوی‌ترین حلقه استعمار در منطقه را در هم پیچید.

وی افزود: انقلاب اسلامی اتفاقی بود که آمریکا و سایرین را غافلگیر کرد و از این جهت همه مردم ایران مدیون مردم آذربایجان و تبریز هستند.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح با اشاره به نقش مردم آذربایجان در گسترش مکتب تشیع در کشور گفت: توسعه و فراگیری مکتب شیعه در ایران مدیون مردم آذربایجان است؛ چرا که قبل از آن، مکتب تشیع فراگیر نبود.

وی ادامه داد: اگر مروری کوتاه بر ۴۰ سال انقلاب داشته باشیم، می‌فهمیم در چه شرایطی قرار داریم؛ ملت ایران ۴۰ سال پیش قیامی انجام داد و در مقابل هجمه دشمنان قرار گرفت و با تحریم، توطئه کودتا و ترور مواجه شد.
 
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح گفت: اقدامات اطلاعاتی شهید باقری پیروزی‌های متعددی را در دوران دفاع مقدس برای رزمندگان اسلام به ارمغان آورد. 

سرلشکر باقری با اشاره به نقشه دشمنان برای نابودی انقلاب تاکید کرد: دشمنان هر کاری انجام دادند تا این انقلاب زمین بخورد و از بین برود، اما صلابت و قدرت آن روز به روز تقویت شد از این رو جنگ بزرگی را علیه مردم تحمیل کردند.

وی افزود: ملتی که رزمندگان مردمی و سپاهش سررشته‌ای در جنگ نداشتند، مورد تهاجم رژیم بعث عراق قرار گرفتند که از حمایت ۳۵ کشور برخوردار بود.
 
شوروی که آن سال‌ها با آمریکا دشمنی داشت، برای شکست دادن انقلاب با آمریکا همراه شد، اما این ملت هشت سال جنگید و در نهایت پیروز شد.

سخنران ویژه کنگره شهید باقری افزود: جنگ تحمیلی زمانی آغاز شد که ایران آمادگی مقابله با دشمن را نداشت و سرزمین‌هایی مانند خرمشهر و بستان از دست رفت، اما با تلاش و ریخته شدن خون شهدا، جنگ با پیروزی ملت به پایان رسید.

وی با اشاره به نقش سردار شهید علی تجلایی در دفاع از شهر سوسنگرد، تاکیدکرد: دی ماه سال ۵۹ سوسنگر در محاصره دشمن قرار گرفت و کمتر از ۳۰۰ رزمنده در شهر وجود داشت، اما شهید علی تجلایی با تن زخمی و به همراه نیرو‌های آذربایجان از سوسنگرد دفاع کردند.

سرلشکر باقری با بیان اینکه امروز ایران در منطقه قدرتمندترین کشور است، افزود: در کنار جنگ، این ملت همواره با فشار اقتصادی، تحریم، جاسوسی و عملیات تروریستی مواجه بوده و هست، اما با تمام فشار‌ها همچنان ایستاده و قد خم نکرده است.

وی ادامه داد: امروز ما در شرایطی قرار داریم که اگر روزی در سوسنگرد محاصره بودیم، امروز امن‌ترین کشور منطقه را داریم و نیرو‌های مورد حمایت آمریکا و عربستان در عراق و سوریه به دست رزمندگان جوان شما شکست خورده و از بین می‌روند.

رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح با اشاره به تحولات اخیر سوریه تصریح کرد: اگر هدایت امثال سردار سلیمانی نبود، عتبات عالیات مورد تعرض قرار می‌گرفت. این موجب سربلندی مردم ایران و خانواده‌های شهداست که در سوریه آن کشورهایی که روزی کمر به برکناری دولت قانونی آن بسته بودند، امروز صف بسته‌اند تا سفارتشان را باز کنند.

وی تاکید کرد: با اینکه امروز ایران به قدرت اول منطقه تبدیل شده است، در عین حال عادلانه رفتار می‌کند و چشم‌داشتی به خاک هیچ کشوری ندارد، اما دشمنان می‌دانند که اگر نیت تهاجم و تجاوز داشته باشند، پاسخ دندان‌شکنی دریافت خواهند کرد.

سرلشکر باقری با اشاره به اهمیت زنده نگه‌داشتن یاد و خاطره شهدای جنگ تحمیلی اظهار داشت: شهدای ما مردانه، ایثارگرانه، غیرتمندانه و شجاعانه در جبهه حق علیه باطل جنگیدند و در نهایت با کسب توفیقات الهی به فیض عظمای شهادت نائل شدند.

وی با ابراز خرسندی از حضور در مراسم بزرگداشت شهدای دفاع مقدس افزود: امروز مراسمی برای گرامیداشت شهید حسن باقری برگزار شده است که من به احترام مردم تبریز این دعوت را پذیرفتم؛ چراکه تاکنون کمتر درباره برادرم صحبت کرده‌ام.

سرلشکر باقری با اشاره به سخن امام جمعه تبریز درباره برادر شهیدش گفت: شهید باقری یکی از تربیت‌یافتگان مکتب اسلام است؛ او در سن بین ۲۳ الی ۲۴ سالگی که صرفاً یک سربازی عادی در ژاندارمری انجام داده بود به یکباره وارد صحنه جنگ می‌شود.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح افزود: در روز دوم شروع جنگ، در جلسات خبرنگاری از همکارانش خداحافظی می‌کند و به آن‌ها می‌گوید «شما به خبرنگاری بپردازید؛ من کار‌های دیگری دارم» و سپس وارد جبهه می‌شود.

وی با اشاره به پیشینه کار اطلاعاتی شهید باقری تصریح کرد: او به خاطر همکاری‌های قبلی که با اطلاعات سپاه داشت، تشخیص می‌دهد که جبهه یک کسری بزرگ دارد و آن نبودِ واحد «اطلاعات عملیات» است. او معتقد بود برای تصمیم‌گیری صحیح در عرصه نبرد باید ابتدا فرماندهان و رزمندگان ما از چشمانی باز برخوردار شوند و نسبت به وضعیت اقلیمی و جوی، استعداد دشمن، مقدورات و توانایی دشمن، نیاز‌های دشمن و وضعیت خطوط مقدم و خطوط عمقی دشمن آگاهی و اطلاعات کافی داشته باشند.

سردار باقری ادامه داد: لذا یک جوان که آموزش اطلاعات نظامی ندیده است، این کار را در خوزستان آغاز می‌کند که شاید طی یک ماه اطلاعات جمع‌آوری شده را در ۱۲ بولتن اطلاعاتی منتشر می‌کند که نخستین بولتن اطلاعاتی متعلق به چهارم مهرماه یعنی چهار روز پس از شروع جنگ تحمیلی است و اولین گزارش اطلاعاتی برای حضرت امام (ره) و سران کشور و فرماندهان از سوی وی ارسال می‌شود.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح افزود: بعد از فعالیت‌های ایشان و همفکرانش بود که این اطلاعات رشد کرده و بزرگانی در این مکتب، آموزش دیده و پای کار آمدند.

وی گفت: در ماه چهارم جنگ شهید باقری پیش‌بینی می‌کند که سپاه چهارم ارتش عراق که در منطقه فتح‌المبین و غرب شوش می‌جنگند با سپاه سوم عراق که در منطقه بصره می‌جنگد، تلفیق خواهند شد؛ چرا که راه آن‌ها از داخل ایران بسته شده و باید از جاده عماره به بصره تردد می‌کردند تا حمله به مواضع ما صورت گیرد و این پیش‌بینی شهید باقری تحقق پیدا می‌کند.

سرلشکر باقری با اشاره به نقاط ضعف و قوت ایران اسلامی در دوران دفاع مقدس تاکیدکرد: این بصیرت اطلاعاتی حاصل لطف و کمک الهی و تلاش و ایثار و جهاد آن شهید و همراهانش بود که برخی از آنان شهید شدند و برخی هم امروز به عنوان پیشکسوت حضور دارند.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح تصریح کرد: اقدامات اطلاعاتی صورت گرفته در دفاع مقدس جزو نقاط قوت جمهوری اسلامی است. اگر ما در آن دوران به لحاظ تجهیزات، کم و کسری داشتیم یا اینکه تجهیزات باقی‌مانده ارتش دچار مشکل تأمین قطعات یدکی بود و اگر در حوزه اعتباری و مالی با کسری مواجه بودیم، اما نقاط قوتی هم داشتیم که اطلاعات از مهم‌ترین آن‌ها بود؛ به طوری که بعدها به مرور رشد کرد و به درخت تنومندی تبدیل شد که در تمام جنگ اثر داشت.

وی افزود: شهید باقری توانست در ۲۸ ماه، کار‌های بزرگی انجام دهد که یکی از آن‌ها پایه‌گذاری سازمان رزم سپاه پاسداران بود. او معتقد بود جنگ بدون سازمان و نظم راه به جایی نمی‌برد و کاری در برابر ارتش تا بن دندان مسلح پیش نخواهد برد.

سرلشکر باقری با اشاره به فرایند تأسیس توپخانه سپاه افزود: زمانی که تعدادی توپ به غنیمت گرفته شد، شهید باقری به شهیدان شفیع‌زاده و طهرانی مقدم گفت که توپخانه سپاه را راه اندازی کنید.

وی با اشاره به توانایی شهید باقری در شناسایی جوانان باهوش و متدین دفاع مقدس گفت: شهید باقری سردار قاسم سلیمانی را در پشت خط کرخه کور در سال ۶۰ کشف کرد، شهید خرازی را از بین نیرو‌های اصفهان پیدا کرد و روزی که شهید باکری از ارومیه به جبهه خوزستان آمده بود، پس از آشنایی با او گفت که این فرد می‌تواند فرمانده‌ای مقتدر باشد.
 
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح با اشاره به نظریه شهید باقری در تغییر استراتژی جنگ تاکید کرد: در چهار ماه اول جنگ که همه عملیات‌های ایران با عدم فتح مواجه می‌شد و همه از نبودِ امکانات و سلاح گلایه می‌کردند، شهید باقری تاکید می‌کرد که این نوع جنگ به نتیجه نمی‌رسد و اگر سلاح هم داشته باشیم، مانند شهید علم‌الهدی و یارانش ذبح می‌شویم.

وی افزود: شهید باقری معتقد بود که باید استراتژی جنگ تغییر کند؛ از این رو با طراحی استراتژی شناسایی دشمن، طرح‌ریزی دقیق، انجام عملیات شبانه به جای روزانه و... موجب شد که در اواخر دی‌ماه این بذر شکوفه دهد و در غرب سوسنگرد دشمن شکست بخورد و تا شش ماه با پیروزی‌های متعدد، ناامیدی را به امید در جنگ تبدیل کند.

سرلشکر باقری با اشاره به ادعای کشورهای غربی مبنی بر حمایت از حقوق بشر افزود: در جنگ جهانی اعلام بی‌طرفی کردیم، اما به کشور تجاوز کردند و مردم را با ایجاد قحطی از بین بردند و منابع ملت را غارت کردند، اما امروز با بی‌شرمی حرف از حقوق بشر می‌زنند؛ شرم بر اروپاییان باد که این بلایا را بر سرملت ما آوردند و عذرخواهی نمی‌کنند.

وی ادامه داد: بعد از ذلت قاجار و سیاهی مطلق پهلوی، ملت ایران انقلاب اسلامی و حادثه دفاع مقدس را تجربه کردند و به قول رهبر انقلاب، دفاع مقدس گنجی است که تا ۲۰۰ سال برای ما سربلندی به ارمغان خواهد آورد.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح با اشاره به فشار‌های اقتصادی و وضعیت بد معیشتی مردم گفت: مردم با فشار‌های اقتصادی و تحریم‌ها مواجه شدند و برخی ندانم‌کاری‌ها نیز در داخل صورت می‌گیرد که قابل پذیرش نیست، اما امروز در شرایطی هستیم که اگر با ولایت‌مداری مسیر را ادامه دهیم از این مسیر سخت با سربلندی بیرون خواهیم رفت.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۸°