حق بیمه کارگران ساختمانی در گرو اصلاح قانون

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
06:15 - جمعه 04 بهمن 1398
کد خبر : ۶۶۴۷۳۳
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۲
مدیرکل نام‌نویسی و حساب‌های انفرادی سازمان تامین اجتماعی: حق قانونی کارگران ساختمانی مانند سایر کارگران باید در چارچوب اصلاح قانون، شفاف سازی و پرداخت شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
بهروز کریمی در گفتگو با 18:30 با اشاره به اینکه یک میلیون و 300 هزار نفر کارگر ساختمانی در سطح کشور وجود دارد، گفت: مجلس در سال 86 تصویب کرد منابع مالی برای تامین هزینه های بیمه کارگران ساختمانی از محل صدور پروانه های ساختمانی شهرداری در نظر گرفته شود اما این منابع کافی نیست.
 
کریمی افزود: با تغییر و اصلاح قانون بیمه کارگران ساختمانی حدود ۵۰۰ هزار کارگر ساختمانی در نوبت، بیمه هستند.
 
او افزود: در سال 96 باید مبلغ 2 هزار و 41 میلیارد تومان برای بیمه کل کارگران ساختمانی وصول می شد که با توجه به این که کل حق بیمه 30 درصد حقوق بوده و 23 درصد از آن سهم کارفرما و هفت درصد نیز سهم کارگر است.

مدیرکل نام‌نویسی و حساب‌های انفرادی سازمان تامین اجتماعی حق بیمه کارگران ماهر، نیمه ماهر و ساده را متفاوت اعلام کرد و افزود: کارگران ماهر یا استادکاران حق بیمه 7 درصدی خود را به مبلغ 109 هزار تومان، کارگران نیمه ماهر 101 هزار تومان و کارگران ساده با 93 هزار تومان حق بیمه در ماه بیمه می شوند.
 
 اصلاح قانون بیمه کارگران ساختمانی 
 کریمی با اشاره به اینکه طرح در دست اصلاح مجلس، ماده 5 قانون بیمه کار بازنشستگی کارگران ساختمانی است، گفت: کارگران ساختمانی به 2 شرط سن 60 سالگی و یا پرداخت 35 سال حق بیمه بازنشسته می شوند و این موضوع با سایر کارگران متفاوت است.

وی افزود: تاکنون کارگران ساختمانی بیمه حوادث بیمه بودند و از قرامت ساختمانی، نقص عضو، از کارافتادگی و فوت استفاده می کردند اما تصمیم بر این است که بیمه خانواده و افراد تحت تکفل آنان نیز به بیمه آنها اضافه و قانون آن اصلاح شود.

مدیرکل نام‌نویسی و حساب‌های انفرادی سازمان تامین اجتماعی افزود: کمک هزینه ازدواج و غرامت دستمزد به کارگران ساختمانی تاکنون پرداخت نشده است.
 
او افزود: کارگران ساختمانی که تمایل به بیمه دارند در سامانه مربوط به وزارت کار و رفاه اجتماعی ثبت نام کنند.
 
اصلاح قانون بیمه کارگران ساختمانی 
اکبر شوکت رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی در ارتباط تلفنی گفت: قانون بیمه کارگران ساختمانی تنها به بیمه حوادث، از کارافتادگی، بازنشستگی و فوت تعلق می گیرد و مابقی حقوق بیمه ای را دریافت نمی کنند.
 
او افزود: کامل نبودن خدمات بیمه ای برای کارگران ساختمانی یکی از ایرادات قانون است که نمایندگان مجلس به آن توجهی نکردند این در حالیکه شغل کارگران ساختمانی مانند کارگران معادن و رانندگان جزء مشاغل سخت محسوب می شود و کارگران ساختمانی حدود 10 درصد جامعه را تشکیل می دهند.
 
اکبر شوکت گفت: تاکنون 7 مرتبه قانون در حمایت از کارفرایان تغییر کرده است اما به جای اینکه قانون بیمه کارگران ساختمانی در حمایت از آنان باشد بطور کامل پرداخت نمی شود در صورتیکه 30 درصد حق بیمه به بیمه گذار پرداخت می شود، خدمات بیمه ای باید بطور کامل به کارگران ساختمانی پرداخت شود.
اصلاح قانون بیمه کارگران ساختمانی 
عبدالرضا مصری نماینده مجلس در گفتگوی تلفنی یکی از مشکلات تنظیم قانون برای بیمه کارگران ساختمانی را محل و زمان مشخص آنان را اعلام کرد و گفت: کارگر ساختمانی کارفرما ندارد که مشمول بیمه شود تا برای او حق بیمه سهم کارفرما پرداخت کند.
 
عبدالرضا مصری با بیان اینکه مجلس پشتیبان بیمه کارگران است، افزود: تاکنون با محاسبه تعداد پروانه های ساختمانی و گرفتن حق بیمه کارگران مورد نیاز، پروانه ساخت و حق بیمه آنان محاسبه می شد اما برخی دیگر کارگران خود را بعنوان کارگران ساختمانی معرفی می کردند که حق کارگران ساختمانی واقعی ضایع می شد.
 
مصری گفت: از هر طرح و پیشنهادی برای شفاف سازی بیمه کارگران ساختمانی استقبال می کنیم.
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱°    ۶°