تراکنش های بانکی امن تر می شود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
19:49 - دوشنبه 18 اسفند 1399
کد خبر : ۶۶۴۷۶۷
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۳:۰۱
معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی: کارت های هوشمند، امنیت تراکنش های بانکی را افزایش می دهد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
ناصر حکیمی معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در گفتگو با تیتر امشب گفت: با بیان اینکه لازم نیست که تمام کارت های مغناطیسی به هوشمند تبدیل شود، گفت: پرداخت با موبایل همراه و کارت بانکی هوشمند با امنیت بیشتری خواهد بود.

حکیمی با بیان اینکه سیستم پرداخت با کارت هوشمند از سال 98 قابل استفاده است، افزود: اگر کارت های بانکی هوشمند شود پرداخت آفلاین نیز میسر است و در صورت لزوم در انتظار ارسال قرار می گیرند.
 
تراکنش های بانکی امن تر می شود
او گفت: صاحبان کارت های هوشمند می توانند مدیریت خطر (ریسک) کنند و تراکنش ها ریز را در مجموع با یک رمز بانکی به بانک ارسال کرده تا کسر مبلغ از حساب اصلی صورت گیرد.

حکیمی با اشاره به اینکه هنوز استفاده از گوش های همراه بعنوان کیف پول امکان پذیر نیست، افزود: برخی از گوشی های تلفن همراه از سوی سازنده تلفن استفاده از تلفن همراه بجای کارت هوشمند اجازه داده نشده است.

حکیمی با اشاره به چگونگی برداشت مستقیم از حساب بانک گفت: برخی از پرداخت های بانکی دوره ای روزانه یا ماهیانه و یا در یک موعد مقرری است.
 
او گفت: می توان از طریق ثبت درخواست در داخل بانک به بانک مورد نظر اجازه داد تا بعد از یک اطلاع رسانی کوتاه از طریق بانک و تائید شما قبوض دوره ای مانند قبض موبایل پرداخت شود.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی با اعلام اینکه در 18 بانک کشور سیستم برداشت مستقیم عملیاتی شده است، گفت: این سیستم در شرکت هایی مانند استارت آپ ها بسیار کاربرد دارد.
 
معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت: در سیستم بانکی توسعه یافته الکترونیکی امکان جابجایی تراکنش های بانکی غیرممکن است بنابراین می توان به سیستم تکنولوژی بلاک چین (Blockchain) اعتماد کرد.

ناصر حکیمی افزود: بلاک چین(بلوک زنجیره) یک نوع سیستم ثبت اطلاعات دیجیتالی است و با ثبت دفتر سنتی بسیار متفاوت است.

او گفت: اطلاعات ذخیره شده روی این نوع سیستم، میان همه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می‌شوند و با استفاده از رمزنگاری حذف و دستکاری اطلاعات ثبت شده تقریبا غیرممکن است.

حکیمی افزود: بیت کوین اولین کاربرد از فناوری بلاک چین است، اگر بلاک چین یک سیستم عامل باشد، بیت کوین نرم افزاری روی این سیستم عامل است.

او با بیان اینکه بلاک چین یک ابزار است، گفت: هویت طرف معامله با بیت کوین مشخص و قابل اعتماد نیست.
 
دبیر همایش بانکداری الکترونیک دیگر مهمان برنامه درباره کارت های هوشمند گفت: کارت هایی که امروز کاربرد دارد و استفاده می شود کارت های مغناطیسی است که استانداردهای امنیتی لازم را ندارد بنابراین برای پرداخت های خرد و پرداخت های روی موبایل نیاز به تراشه هوشمند دارد.
 
وی افزود: بانک مرکزی سعی دارد کارت ها به سمت هوشمند سازی پیش برود و این کار در یک فرایند تدریجی و مدت دار انجام خواهد شد این بدین معنا نیست که اگر بخشی از کارت ها هوشمند شد باید کارت های مغناطیسی از دور خارج شود.
 
تراکنش های بانکی امن تر می شود 
علی دیواندری درباره فواید الکترونیکی کردن کارت ها گفت: کارت های هوشمند استانداردهای امنیتی بالاتری دارد و در موبایل (mobil payment ) ضروری است که استانداردها مناسب با آن را تطبیق دهیم.
 
دبیر همایش بانکداری الکترونیک درباره جایگاه ایران در بانکداری الکترونیک دنیا گفت: در سیستم های پرداخت ایران، یکی از کشورهای خوب دنیا است و خیلی از سامانه های ملی پرداخت مثل ساتنا، پایا داریم که نمونه آن در بسیاری از کشورهای دنیا کم دیده شده است، اکنون استاندارد سازی و ارتقای روندهای نوظهور مد نظر است تا از استاندارد های روز دنیا جا نمانیم.

او گفت: در سطح ارائه خدمات بویژه در خدمات پرداخت خرد پیشرفت کرده ایم و خیلی از خدمات پرداخت در کشور ما به صورت آنلاین و کارت به کارت انجام می شود که در خیلی از کشورها هنوز این امکان وجود ندارد.

علی دیواندری گفت: از نظر سیستم های پرداخت ایران یکی از کشورهای پیشرفته دنیاست اما نباید به این حد اکتفا کنیم.

او گفت: برای امنیت بیشتر تراکنش ها، کارت های بانکی هوشمند سازی می شود بنابراین موضوع ارتقای خدمات بیشتر از زیرساخت ها مورد توجه می باشد.
 
دبیر همایش بانکداری الکترونیک گفت: موضوع برداشت مستقیم امکانی است که در دنیا وجود داشته و ما نیز می توانستیم خیلی زودتر این کار را انجام دهیم که کمی با تاخیر انجام شده است.
 
دیواندری افزود: اقتصاد ما به بانکداری الکترونیک احتیاج دارد و باید سازوکارهای آن فراهم شود، یکی از برنامه های توسعه در بانکداری الکترونیک حرکت به سمت استارتاپ ها تولیدی است.
 
وی ادامه داد: یکی از مزیت های الکترونیکی شدن و هوشمند شدن کارت ها جایگزین ضمانت ها در قالب چک است که اثر بیشتر در حوزه تجارت و اقتصاد ملی است.

دبیر همایش بانکداری الکترونیک افزود: کارت های اعتباری به فرد امکان پرداخت می دهد که نیمه دوم ماه که اکثر افراد حقوق بگیر مشکل پرداخت دارند، مشکلی تا پایان ماه نداشته باشند و در واقع یک نوع تضمین از طریق سیستم برای فرد ایجاد می شود.
 
دیواندری گفت: بلاک چین (Blockchain) سبب تحول در کسب و کارها، تجارت و نظام بانکی می شود و تحت عنوان انقلاب و تحول بزرگ نامیده می شود.
 
او افزود: در واقع نهاد اعتماد که قبلا به وسیله بانک و بیمه انجام می شد و تحت عوامل انسانی شکل می گرفت در این سیستم به الگوریتم های ریاضی سپرده می شود.
 
 
 

برچسب ها: بانکداری
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۷°    ۱۶°