نرخ عوارض طرح جدید "زوج و فرد" اعلام شد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
23:27 - دوشنبه 30 دی 1398
کد خبر : ۶۶۶۱۴۳
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۸
قائم مقام معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران: با داشتن معاینه فنی برتر عوارض طرح در زمان ورود و خروج در غیر ساعت پیک 7 هزار و 245 تومان و در ساعت پیک 20 هزار و 700 تومان است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
شهریار افندی‌زاده قائم مقام معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران گفت: طرح زوج و فرد از سال 84 به دلیل کنترل آلودگی هوا در تهران شروع شد.

وی گفت: محدوده طرح و ترافیک که مشخص است ولی طرح زوج و فرد محدوده بزرگتری را شامل می شود که در بررسی تجارب در کشورهای دیگر مشخص شد 2 شیوه قیمت گذاری و تردد نوبتی برای ورود و خروج به طرح ها استفاده می شود، کشورهای شیلی، کلمبیا، یونان و برزیل طرح نوبتی را استفاده کردند که براساس شماره پلاک خودرو انجام می شد. 
 
افندی زاده گفت: در کشور ما نیز این روش بکار گرفته شد و از سال 84 با شروع طرح در ابتدا کاهش مناسبی در ترافیک و آلودگی داشتیم اما با گذشت زمان به دلیل افزایش ترافیک و افزایش مالکیت خودرو افزایش ترافیک و آلودگی را داشتیم در نتیجه این طرح کارایی خود را از دست داد و مناسب این کار نبود.
 
 نرخ عوارض
قائم مقام معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری گفت: در شورای شهر و شورای ترافیک موضوع بررسی شد و قرار شد طرح زوج و فرد حذف شود و محدوده دوم به عنوان کنترل آلودگی هوا یا حلقه دوم در نظر گرفته شود.
 
افندی‌زاده گفت: در طرح جدید ممنوعیت به مدیریت تردد تبدیل شده است و به هرخودرو اجازه داده شده که 20 روز در هر فصل که 80 روز در کل سال را شامل می شود به صورت رایگان در طرح تردد داشته باشند.
 
وی ادامه داد: برای عوارض نیز بررسی های لازم انجام شده و 3 شاخص عمده در محاسبات وجود دارد، منطقه شهرداری در طرح یکی از شاخص هاست که ضریب طرح ترافیک 1.5 و محدوه آلودگی ضریب 0.75 صدم را شامل می شود.
 شاخص دوم معاینه فنی برتر است که در طرح قدیم ضریب 20 درصد تخفیف برای خودروهای معاینه فنی را شامل می شد اما در طرح جدید 75 درصد تخفیف برای معاینه فنی برتر در طرح ترافیک و آلودگی هوا در نظر گرفته شده است.
 
قائم مقام معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری گفت:  زمان ورود و خروج به طرح که در زمان پیک ( یعنی ورود در پیک صبح و خروج در پیک بعد از ظهر) نیز ضریب تردد 1.5 درصد بیشتر محاسبه می شود.

او گفت: با داشتن معاینه فنی برتر و ورود و خروج در غیر ساعت پیک 7 هزار و 245 تومان محاسبه می شود و در ساعت پیک 20 هزار و 700 تومان معادل جریمه ای که غیرمجاز وارد طرح شوند، محاسبه می شود.

افندی‌زاده گفت: سامانه "تهران من" در شهرداری ایجاد شده که شهروندان برای ثبت نام با کد ملی و وارد کردن مشخصات خودرو کارت شهروندی دریافت می کنند که با شارژ کارت به صورت خودکار هزینه طرح  کسر می شود که در این محاسبات به صورت خودکار 20 روز در هر فصل رایگان محاسبه می شود.
 
او درباره تخفیفات طرح گفت: برای ساکنین منطقه "طرح زوج و فرد" نیز 50 درصد تخفیف طرح در نظر گرفته شده است همچنین ساکنین محدوده طرح زوج و فرد می توانند تا ساعت 8.5 صبح بدون پرداخت هزینه خارج شوند و قبل از ساعت 17 عصر به محدوده طرح وارد شوند.  
 
 او گفت: برای تمام ماشین های هیبریدی و خورشیدی نیز 90 درصد تخفیف برای ورود به طرح درنظر گرفته شده است.

قائم مقام معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران گفت: عوارض هزینه اجتماعی است که به شهر تحمیل می شود و برای شهرداری است که در صورت پرداخت نکردن جریمه دارد اما جریمه به دلیل دیرکرد هزینه طرح است و بر اساس مصوبه شورای شهر اگر وسیله ای غیرمجاز وارد طرح شود هم باید عوارض را پرداخت کند هم مشمول جریمه می شود.
 
او افزود: این طرح از ابتدای تابستان 98 اجرایی می شود و تا زمان باقی مانده تا اجرای طرح اطلاع رسانی لازم انجام خواهد شد. 
 
افندی زاده افزود: مساحت طرح ترافیک  31.9 کیلومتر و حلقه دوم 88.5 کیلومتر و همان محدوده های قبلی است و در سیستم جدید هیچ تغییر مساحتی نداریم اما در طرح حلقه دوم (طرح ترافیک) 5 شنبه ها حذف است ولی طرح زوج و فرد پنج شنبه ها تا ساعت 13 است.
 
او گفت: با قیمت های اعلام شده که بین 7000 تومان تا 20 هزار تومان در نظرگرفته شده و با تخفیف 50 درصدی برای ساکنین طرح فقط مدیریت الودگی هوا مطرح است و با این نگاه این طرح ایجاد شده است.
 برچسب ها: طرح زوج و فرد ، عوارض
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱°    ۵°