سعید نمکی وزیر بهداشت شد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
23:10 - شنبه 17 خرداد 1399
کد خبر : ۶۶۶۲۹۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۴
نمایندگان مجلس با اکثریت آرا به سعید نمکی رأی اعتماد دادند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از اظهارات موافقان و مخالفان وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از مجموع ۲۵۹ رأی اخذ شده، با ۲۲۹ رای موافق، ۲۵ مخالف و ۴ ممتنع به «سعید نمکی» برای تصدی وزارت بهداشت رأی اعتماد دادند.
 
دکتر سعید نمکی متولد کاشان دارای مدرک دکتری داروسازی و تخصص ایمونولوژی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با مرتبهٔ علمی استادیاری است.
 
وی در سال 1394 به معاونت امور اجتماعی و عمومی در سازمان مدیریت (سازمان برنامه و بودجه) منصوب شد و مدتی مشاور معصومه ابتکار بود. 
 
سعید نمکی پس از استعفای سید حسن هاشمی از وزارت بهداشت با حکم ‏رئیس جمهوری به عنوان سرپرست این وزارتخانه منصوب و سرانجام در هشتم بهمن 97 از طرف حسن روحانی به عنوان وزیر ‏پیشنهادی بهداشت به مجلس شورای اسلامی معرفی شد.

وی برنامه‌های خود را برای وزارت بهداشت در 11 فصل و پنج محور تقدیم ‏مجلس کرد، نمکی در این برنامه 6 اصل پاسخگویی، مسئولیت پذیری، شفافیت، عدالت، مشارکت همه جانبه و تصمیم‌گیری مبتنی بر شواهد را به ‏عنوان اصول بنیادین خود برای تحقق اهداف سیاست‌های کلی نظام و برنامه 5 ساله ششم توسعه و سایر اسناد بالادستی معرفی کرده ‏است.

دکتر «سعید نمکی» در جلسه علنی امروز - دوشنبه- مجلس به تشریح برنامه های پیشنهادی خود برای تصدی مسئولیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پرداخت.
وی با تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و تشکر از نمایندگان مخالفان و موافق اظهارداشت: اولین سوالی که در ذهن نمایندگان مطرح است این است که طرح تحول نظام سلامت به کجا خواهد رفت.
 
وزیر پپیشنهادی بهداشت با تشکر از تلاش های وزیر پیشین بهداشت، افزود: از همه کسانی که در سال های پس از انقلاب برای توسعه زیرساخت های نظام سلامت تلاش کردند اعم از بهورزان، بهیاران، طبیبان، کادر پیرا پزشکی، تمامی وزیران پس از انقلاب به ویژه دکتر قاضی زاده هاشمی که تلاش های بسیاری را در عرصه سلامت و به ویژه به ثمر رساندن طرح تحول نظام سلامت داشتند،قدردانی می کنم.
وزیر پیشنهادی بهداشت افزود: طرح تحول نظام سلامت توانست مشکلات خاصی را از دوش مردمان این سرزمین بردارد، به عنوان فردی که در سازمان برنامه و بودجه در کنار دکتر هاشمی و تیم او، منابع مالی این طرح را هدایت و حمایت می کردم و به عنوان معتقد به طرح تحول نظام سلامت، به یقین نقاط قوت طرح را پیش خواهم برد.
نمکی ادامه داد: بسته های مثل حمایت از بیماران در هزینه های کمرشکن به خصوص هزینه های بستری، حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج، ماندگاری طبیب در نقاط محروم از حمایت های بی دریغی است که رد این طرح ادامه خواهیم داد.
وی همچنین گفت: طرح دارای نقصان هایی نیز بود که باید به جنبه های اقتصادی طرح با نگاهی کارشناسانه تر بپردازیم و تلاش کنیم که طرح را به گونه ای پیش ببریم که متخصصان اقتصاد سلامتی آن را بپذیرند.
وزیر پیشنهادی بهداشت اظهار داشت: با اجرای قوانین بالادستی به خصوص قانون برنامه پنجم که مغفول ماند و تکالیفی که در برنامه ششم توسعه بر عهده وزارت بهداشت گذاشته شده است اعم از تدوین راهنماهای بالینی، پزشک خانواده، سیستم ارجاع و از همه مهم تر پرونده الکترونیک سلامت و همچنین نظام مالی پرداخت نوین از «فی فور سرویس» به «دی آر جی» است؛ در روش دی آرجی فاصله طبقاتی نظام پرداخت میان پزشک و پرستار مرتفع خواهد شد.
نمکی خاطرنشان کرد: آنچه در زمان وزارت دکتر هاشمی به عنوان مصوبات تاسیس و ایجاد زیرساخت اعم از تاسیس بیمارستان، فضاهای درمانی در نقاط مختلف کشور وجود دارد، چک های تضمینی معتبری است که در تمامی دوره ها قابل خرج کردن است؛ هیچ مصوبه ای را بر زمین نخواهیم گذاشت و همه این پروژه ها را به پاین خواهیم رساند.
وی افزود: در بخش بهداشت روزگاری توانستیم با پنج دلار، بچه ها را در برابر 6 بیماری مسری و مهلک قابل پیشگیری با واکسن، واکسینه کنیم و به اندازه ای درکاهش مرگ و میر موفق باشیم که همان زمان که توفیق معاونت بهداشتی وزارت بهداشت را بر عهده داشتم، در میان 23 کشور شرق مدیترانه، اولین رتبه را در این زمینه به دست آوریم.
 
وی با اشاره به افزایش بیماری های غیر واگیر در کشور اظهار داشت: بیماری های قلبی- عروقی، سرطان ها، دیابت، چاقی، فشار خون و از این موارد، مشکلاتی است که با – واکسیناسیون تنها- و فقط در وزارت بهداشت نمی توان به آن پرداخت؛ امروز بهداشت سالمندی- سالمندان افسرده پرهزینه که جوانی نکرده پیر شدند- مسائلی در حاشیه شهرها، بهداشت روان پریشان مردم و این قبیل موضوعات، مشارکت بین بخشی عظیمی را نیاز دارد که امیدوارم بتوانیم با کمک همه بخش ها به بحث پیشگیری از بیمارهای غیر واگیر- که نیازمند تغییر شیوه زیست است- بپردازیم.
نمکی افزود: هنوز در رابطه با بیماری های واگیر همچون «ایدز»، بیماری های مشترک انسان و دام، ویروس های آنکوژن که زمینه ساز ابتلای به سرطان هستند، عوامل تهدید کننده سلامت در بخش بیماری ها ی عفونی هستند؛ واکسیناسیون علیه «روتا ویروس»، «پنوموکوک» و «اچ پی وی» که از عوامل ویروسی خطرزا به شمار می روند، در پروتکل ارائه شده به نمایندگان آمده است.
وی با اشاره به برنامه های بخش درمان گفت: توسعه درمان سرپایی، توزیع عادلانه منابع نظام سلامت و در دسترس قار گرفتن آن، توسعه «تله مدیسین» و پزشکی از راه دور با پکیج های خاص و تقویت مشارکت خیرین به ویژه بخش خصوصی که از اولویت های این بخش است و متاسفانه در این سال ها مغول مانده است.
نمکی ادامه داد: با خرید و دادن امتیاز به بخش خصوصی برای ماندنگاری در مناطق محروم؛ توسعه بیمه همگانی و تعریف بسته پایه خدمات منطبق با بضاعت های اقتصادی کشور از برنامه هایی است که دنبال خواهم کرد.
وی گفت: تلاش می کنیم با منطقی کردن هزینه ها و انتقال حمایت به بخش خدمات به سمت محرویمن و نقاط آسیب پذیر و کمتر برخوردار کشور در توزیع منابع در نظام سلامت، عادلانه تر رفتار کنیم؛ احیای طب سنتی منطبق با شیوه های عالمانه و مورد قبول دانشگاهیان کشور از دیگر برنامه هایی است که دنبال خواهیم کرد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۳°