ایران در منطقه عنصر تعیین کننده است

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:19 - شنبه 16 فروردين 1399
کد خبر : ۶۶۶۸۱۱
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۴
وزير كشور گفت: حضور ایران در منطقه به عنوان يك عامل مستقل و تعيين كننده است و در عرصه بين المللی و توازن های بين المللی تاثيرگذار است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
رحمانی فضلی در مراسم گراميداشت پيروزی انقلاب اسلامی گفت: سخن گفتن درباره انقلاب اسلامی، امري سهل و ممتنع است، از يك سو سهل است؛ به دليل اينكه همه ما در اتمفسر انقلاب اسلامي غوطه وريم و همه ما افتخارات و توفيقات و شكوه و عظمت انقلاب را درك كرده ايم و بلكه با جان و دل نوشيده ايم. چراكه؛ مردم عنصر اصلي انقلاب بوده اند و نقش آفرينان و عاملان اصلي انقلاب هستند.
 
وی افزود: سخن گفتن در باب انقلاب از سوی ديگر ممتنع است؛ چرا كه ابعاد انقلاب اسلامی مردم ايران، به قدری وسيع و عميق است كه واقعاً اگر كتابها، فيلمها و هزاران ساعت صحبت درباره هر يك از اجزاي انقلاب ارائه شود، مستوفي بحث نخواهد بود.
 
رحماني فضلي ضمن تاكيد بر ارزش و اهميت تعيين سرنوشت يك ملت توسط خودشان، گفت: انقلاب هاي زيادي در دنيا رخ داده است و هركدام در جايگاه خودشان قابل تقدير هستند. چرا كه؛ هر ملتي اراده كند بر سرنوشت خود مسلط شود و مسير و جهت زندگي خود را تعيين كند، اين امر بسيار قابل احترامي است، اما انقلاب اسلامي ايران فراتر از اينگونه اراده ها محقق شد، در شرايط ويژه اي به وقوع پيوست، مراحلي خاصي را طي كرد و حوزه هاي شگفتي را در نورديد كه بين همه انقلاب ها، از ويژگي هاي برجسته و متمايز برخوردار شد.
 
وزير كشور در تشريح وجوه تمايز و برجستگي هاي انقلاب اسلامي نسبت به ديگر انقلاب ها، نخست به تبيين عوامل برسازنده و مؤثر در وقوع انقلاب اسلامي ايران پرداخت و ضمن بر شمردن اعتقادات ديني، امام و مردم به عنوان سه عامل برسازنده انقلاب گفت: مردم متدين، مومن و مسلمان ايران انقلاب كردند و منشأ عزم و اراده و حركت مردم مبتني بر اعتقادات ديني است. همچنين امام خميني به عنوان رهبر اين مردم و هدايت گر صحنه هاي انقلاب، راهبر و هدايتگري بود كه مردم به او اعتماد كردند و او نيز به مردم و راه و اعتقادات الهيشان ايمان داشت. بعلاوه تمام بار انقلاب در هرشرايطي بر دوش مردم بوده است، و اگر عنصر مردم را از انقلاب جدا كنيم چه بسا انقلاب را از مهمترين و اصلي ترين عنصر خود تهي ساخته ايم.
 
وي در ادامه افزود: در فراز و فرود چهل ساله انقلاب، اين سه عامل؛ يعني اعتقادات ديني، رهبري انقلاب و حضور مردم در صحنه با هم و در كنار هم انقلاب را به پيش برده است و دشمنان انقلاب هم در طول اين سال ها، براي تضعيف اين سه عنصر سرمايه گذاري مي كنند؛ يا به دنبال تضعيف و سست كردن اعتقادات ديني هستند، يا به دنبال بي اعتماد كردن مردم نسبت به رهبري و متوليان جامعه بوده اند و يا مأيوس و نااميد كردن مردم از ادامه مسير را دنبال مي كنند.
 
وزير كشور در ادامه بحث در تمايزهاي انقلاب اسلامي با ديگر انقلاب هاي مطرح جهان، مفهوم محوري و بلكه معجزه انقلاب مردم ايران را "انسان" بر شمرد و گفت: از يك سو مفهوم "انسان" در قامت امام اين انقلاب تجلي پيدا كرد و از سوي ديگر مفهوم "انسان" در قالب ملت انقلابي تجلي پيدا كرد؛ انساني كه دين در قامت او ظاهر بود، انساني كه شجاعت در قامت او تجلي داشت،انساني كه اهل ايثار جان و مال بود، فقط به خاطر اينكه شهادت دهد كه مومن است و در راه خدا مبارزه مي كند.
 
رحماني فضلي در تبيين مفهوم "انسان" به عنوان معجزه انقلاب اسلامي، با مرور تعاريف مختلف ارائه شده از انسان از مناظر گوناگون روان شناختي، جامعه شناختي، تاريخي و اقتصادي، به تشريح مفهوم انسان از منظر جهان بيني توحيدي بر پايه تعاليم اسلامي پرداخت  و از اين منظر، مفهوم "انسان" را موجب تغيير و تحول و حركت و شدن بر شمرد و با اشاره به شخصيت امام خميني به عنوان يكي از مظاهر تجلي اين مفهوم در انقلاب اسلامي، بزرگترين توفيق نسل فعال انقلاب اسلامي را در معاصرت و مجاورت با آثار معنوي، اخلاقي، سياسي و هدايت كنندگي امام راحل عظيم الشأن بر شمرد.
 
وزير كشور با يادآوري نقش سياسي و ژئوپلتيك ايران در سال هاي منتهي به انقلاب اسلامي به عنوان ژاندارم منطقه و كنترل كننده قدرت بلوك شرق در راستاي منافع بلوك غرب، برهم زدن اين نقش آفريني منطبق بر منافع بيگانگان را نتيجه حركت جمعي مردم ايران دانست و اين موفقيت ملت را برخواسته از الگو پذيري جامعه ايران از ايمان، شجاعت، حريت و آزادگي امام به عنوان مصداق انسان كامل در آن روزگار تحليل كرد؛ كه نشانه ديگري از محوريت تمايز آفرين مفهوم " انسان" در انقلاب مردم ايران است.
 
رحماني فضلي در بخش ديگري از سخنان خود در مراسم سالگرد پيروزي انقلاب گفت: ما بايد بدانيم بعد از چهل سال فراز و فرود و پشت سر گذاشتن سختي ها، مشكلات و نشاط و شادي هاي توأمان، ملتي با عزم و اراده ايم كه وارث آن امام و شهدا و آن مردم و بر راه امام باقي هستيم.
 
وي در ادامه بر امتداد امامت در قامت مقام معظم رهبري اشاره كرد و گفت: راه امام و شهدا براي همه ما مشخص است، موانع و دشمنان اين راه هم مشخص اند، هدف نيز كاملاً معلوم است، هرچه جلوتر برويم و به هدف خود نزديك تر شويم و هرچه به تحقق آرمان هاي انقلاب نزديك تر شويم، دشمنان ما هوشيارتر، قوي تر و سخت تر با ما مبارزه خواهند كرد و ما نيز با تجربه چهل ساله و عبرت هاي چهل ساله خودمان و با انگيزه هاي ناشي از تلاشهاي چهل ساله خودمان در حوزه هاي مختلف علمي، تكنولوژيكي، نظامي و در ديگر عرصه ها، با آمادگي بيشتري مقابله مي كنيم.
 
رئيس شورای امنيت كشور در ادامه بر اهميت و اصالت دفاع از منظر گفتمان انقلاب اسلامي پرداخت و اظهار كرد: از اول انقلاب امام اين را مطرح كرد كه ما اهل تهاجم و جنگ نيستيم. جنگ و تهاجم در اسلام به عنوان موضوعي ثانوي است، مگر آنچه كه امام تعيين كند. اما دفاع و مقابله با تهاجم و حمله و جنگ دشمنان، در هر نوع آن، جز وظايف مؤمنان و مسلمانان است.
 
وي با بيان اينكه ما هيچ وقت خواهان جنگ نبوده و نيستيم، اضافه كرد: اين موضوع را رهبر انقلاب در مقاطع گوناگون از جمله در فتوا درباره نوع استفاده از انرژي اتمي مطرح فرمودند. بنا بر اين ما مطلقاً قصد حمله و هجمه نداريم؛ اما وقتي موانع و معاندين در برابر انقلاب ايستاده اند، براي دفاع از حريت و استقلال و حيثيت خودمان و براي اينكه بتوانيم با آزادگي زندگي كنيم بايد از خودمان دفاع كنيم. اين دفاع در حوزه هاي مختلف از جمله در حوزه سياسي، اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي، نظامي و امنيتي و در همه جوانب است.
 
وزير كشور در فراز ديگري از سخنان خود،  قدرت را موضوعي چند وجهي دانست كه در پيوند وجوه مختلف آن، قدرت ملي شكل مي گيرد، افزود: بعد از چهل سال تاثيرگذاري انقلاب در حوزه هاي منطقه اي، نه تنها از نظر امنيتي و نظامي بلكه از نظر فكري و اعتقادي جرياني ايجاد شده است كه با الگو گيري معنوي از ان، ملتهاي منطقه و فراتر از آن به دنبال احياي استقلال و آزادگي خود هستند.
 
وي در ادامه تبيين برخي آثار انقلاب اسلامي گفت: اكنون حضور ما در منطقه به عنوان يك عامل مستقل و تعيين كننده است، بعلاوه حضور ما حتي در عرصه بين المللي و توازن هاي بين المللي تاثيرگذار است. همچنين اگر روزي مي گفتند ايران را بايد به دليل انقلابي گري محدود كنيم، امروز مي گويند ايران را به دليل توسعه و پيشرفت در حوزه تكنولوژي و علم بايد محدود كنيم؛ اين نشانه مهمي براي قدرت كشور و ملت ايران است.
 
رحماني فضلي در ادامه به ريشه داري تمدن و عمق بلند تاريخي فرهنگي ايران اشاره كرد و گفت: ما كشور بسيار كهنسالي هستيم و تجربه عميق چندين هزارساله داريم. همه تجربه ها در ذره ذره وجود ايران شكل گرفته و به انسان و جامعه ايران روح  و جان داده است و البته اسلام عزيز با رويكرد  توحيدي، به اين تجربه ها وجاهت الهي داده است.
 
وي افزود: اين انسان و اين جامعه، با اين صبغه و سابقه، مي خواهد آزاد و مستقل زندگي كند. مردم ايران مي خواهند؛ آقا و نوكر خود باشند و البته با همه رابطه خوب داشته باشند! اما چرا دشمنان اين ملت و اين فرهنگ مانع اين حريت و آزادگي هستند؟! چرا از هزاران كيلومتر آنطرف تر، به خود اجازه دخالت و توطئه در ديگر كشورها را مي دهند؟ چه كسي چنين حقي به آنها داده است؟ كدام ملت از آنها دعوت كرده است كه در سوريه، يمن، عراق و افغانستان باشند؟ هيچ دعوتي در كار نيست؛ بلكه اينها مزاحمان خود خوانده اي هستند كه بدنبال استيلا و منافع هستند؛ اما ادعا دارند كه مي خواهند صلح را در اين منطقه ايجاد كنند. بايد گفت: شما جنگ راه نياندازيد، صلح پيشكش شما!
 
وي با تاكيد بر اينكه ما يك چيز مي خواهيم و آن استقلال و آزادي خودمان است و براي اين اهداف، جانمان را هم مي دهيم، گفت: البته اين به معناي آن نيست كه آنچه داريم، همان چيزي است كه مي خواهيم؛ ما راه طولاني تا رسيدن به آنچه مي خواهيم، داريم و آنچه را كه داريم داراي ضعف هاي زيادي است اما مي دانيم كه اين ضعف ها و قوت ها از خودمان است و ما با اراده خودمان، ضعف ها را حل خواهيم كرد.
 
وزير كشور با اشاره به انتخابات و نقش پررنگ مردم در تعيين سرنوشت خود و سمت و سوي كشور، گفت: هر چهار سال افراد جديدي را به عنوان منتخبان ملت در مجلس، رياست جمهوري و براي شوراها و خبرگان انتخاب مي كنيم. اراده در دست ملت است و جامعه ايران، مي داند؛ چگونه در مسير رفع مشكلات و ضعفهاي خود گام بردارد. و با آگاهي، دور انديشي و لطف و عنايتي كه خداوند به اين مردم دارد، يقين بداريد امواج سنگين درياي طوفاني انقلاب، همه مواردي كه به عنوان موانع انقلاب است، كنار خواهد زد و آنچه خالص و ناب است باقي مي ماند كه همان اراده ملت است.
 
وزير كشور خاطرنشان كرد: ما به عنوان همكاران وزارت كشور در چنين هندسه اي از مقاومت و استقامت، استقلال و آزادگي خواهي نقش مهمي بر عهده داريم. وزارت كشور به عنوان يك نهاد حاكميتي مسئول هماهنگي و اعمال حاكميت در اقصا نقاط كشور است و توفيقاتي كه اكنون در كشور در حوزه امنيت ملي و حوزه هاي سياسي يعني مشاركت مردم و حضور مردم در حوزه هاي اجتماعي و در حوزه هاي اقتصادي در قالب پيگيري هاي مستمر و هماهنگ كنندگي بين دستگاه ها و در ساير امور برقرار است، همه جز افتخارات كاركنان اين وزارتخانه است كه اينجا زحمت مي كشند و بنده نيز خدمتگزار آنها هستم.
 
رحماني فضلي افزود: خداوند متعال در چهلمين سالگرد انقلاب توفيق دهد كه قدردان خداوند متعال، امام، شهدا، مردم و رهبري معظم، به عنوان خدمتگزاران آنها در وزارت كشور باشيم و بنده افتخار مي كنم در خدمت كاركنان اين وزارتخانه هستم. تلاش صادقانه ما بر اين است كه رضايتمندي شما را با امكانات، منابع و اختياراتي كه داريم، فراهم كنيم تا با انگيزه بيشتري دست در دست هم، موجب جلب رضايتمندي مردم باشيم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۰°    ۱۹°