نفوذ منطقه ای ایران، اقتداری که انکار شدنی نیست
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
23:18 - شنبه 03 آبان 1399
کد خبر : ۶۶۷۷۰۲
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۳:۰۳
تحلیلگران داخلی و خارجی مسائل سیاسی نفوذ منطقه ای مشهود ایران و استقلال سیاسی نظام جمهوری اسلامی را واقعیتی انکارناشدنی می دانند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
کارشناسان امور بین المللی و سیاسی عقیده دارند نفوذ منطقه ای ایران که به اذعان بدخواهان جمهوری اسلامی تا مرزهای اروپا در مدیترانه گسترش یافته و حتی به مرزهای امریکا در آنسوی دنیا و در کشورهای امریکای لاتین نیز رسیده است، تنها یک نمونه از برکات انقلاب اسلامی است.
نفوذ منطقه ای ایران و اقتداری که انکار شدنی نیست
حسین رویوران، کارشناس مسائل سیاسی؛ مقاومت و پیروزی ایران در جنگ تحمیلی را نشانه بارزی از اقتدار بخشی انقلاب اسلامی دانست و گفت: در آن 8 سال ایران نه تنها در برابر یک ارتش بعثی، بلکه در برابر متحدانی که از شرق تا غرب عالم را در بر می گرفتند، ایستاد و موفق شد.
 
این کارشناس امور سیاسی در برنامه "تیتر امشب" شنبه 20 بهمن 97 افزود: رویکرد ایران در ارتقای توان نظامی و تسلیحاتی نیز بر مبنای همین واقعیت است که برای ایجاد بازدارندگی در برابر تهدیدات دشمنان باید تسلیحات مورد نیاز را در اختیار داشت.
 نفوذ منطقه ای ایران و اقتداری که انکار شدنی نیست
رویوران افزود: هم اکنون ایران با پیشرفت های خیره کننده اش علاوه بر ایجاد بازدارندگی در برابر تهدیدها علیه خود، برای متحدان و دوستانش نیز حاشیه امنی فراهم کرده است که نمونه عملی آن مبارزه با داعش در عراق و سوریه بود.
 
این کارشناس ادامه داد: در زمانی که تروریست های داعش در مدت 3 روز خود را به حومه بغداد رساندند، این ایران بود که به یاری عراق شتافت و جبهه مقاومت و مبارزه با تروریست ها را ایجاد کرد و سامان بخشید.
 
رویوران افزود: در لبنان نیز ایران قویترین و جدی ترین نیروی مقاومت در برابر اشتغالگران صهیونیست را پشتیبانی کرده بطوری که خود صهیونیست ها اذعان می کنند که بزرگترین مانع مقاوم در برابر آنها حزب الله لبنان است.
 
این کارشناس مسائل سیاسی این چند موضوع مورد اشاره را برای اثبات اقتدار ایران و افزایش قدرت این کشور پس از انقلاب اسلامی کافی دانست و گفت: همه این توفیقات و این توانایی ها پس از انقلاب اسلامی ایجاد شده است.
 
رویوران انقلاب ایران را با رخدادهای مشابه در جهان متفاوت دانست و گفت: حتی در کشوری مانند ویتنام که بیش از 4 میلیون نفر از مردمش را سربازان امریکایی کشتند، پس از جنگ بازهم این امریکایی ها بودند که نفوذ کردند و اکنون می بینیم که فعال ترین و با نفوذترین کشور در ویتنام امریکاست.
 
این کارشناس مسایل سیاسی افزود: اما در ایران چنین مسائلی رخ نداد و روز به روز استقلال ایران تقویت شد.
 
رویوران با اشاره به متن یکی از سرودهای گروهک های تکفیری مبنی بر اینکه ما به قادسیه بازگشته ایم، گفت: آنها ادعا می کردند که آمده اند نبرد قادسیه را تکرار کنند و ایران را فتح کنند اما همینکه در عمل، نهایت مرزی که می توانستند نزدیکش شوند 40 کیلومتر با مرزهای ایران فاصله داشت، نشان داد که اقتدار ایران واقعیتی انکار ناشدنی است.

حسین حاجی، کارشناس مسائل بین المللی با اشاره به عرصه های مختلف عرض اندام استکبار، از سینما و فرهنگ گرفته تا حوزه های نظامی و اقتصادی، اظهار داشت: ما می بینیم که امریکا با وجود در اختیار داشتن تمام این عرصه ها و سود بردن از چندین اندیشکده و نهاد برنامه ریز بازهم نتوانست سلطه خود را در منطقه ای که ایران در آن حضور دارد بگستراند و در عمل شکست خورده است.
 نفوذ منطقه ای ایران و اقتداری که انکار شدنی نیست
وی سخنان سیدحسن نصرالله درباره مردمسالاری در ایران را حمایت دبیرکل حزب الله از حقیقت دانست و گفت: بی دلیل نیست که این شخصیت محبوب با جدیت می گوید که ایران بهترین نمونه مردمسالاری دینی را دارد.
 
 زید عیسی، تحلیلگر سیاسی مقیم لندن نیز با بیان اینکه امریکا زمانی ایران را دژ مستحکم خود می دانست، گفت: این دژی که قرار بود در اختیار منافع امریکا و تحت سلطه آنها باشد، اکنون باعث عزت و فخر جهان اسلام و ملت های مستضعف است.
 
وی افزود: نظام جمهوری اسلامی بارها از آزمون های مختلف سربلند بیرون آمده و اجازه نداده که آن شرایط پیش از انقلاب بازگردد.
 نفوذ منطقه ای ایران و اقتداری که انکار شدنی نیست
این تحلیلگر سیاسی شرایط ایران پیش از انقلاب را همانند وضعیت فعلی عربستان توصیف کرد و گفت: با انقلاب اسلامی و پیشرفت های خیره کننده ایران، اکنون همه می بینند که این کشور باوجود همه توطئه های امریکا و حتی تحمیل کردن جنگ، بازهم ایستادگی کرده و در عرصه های مختلف علمی، نظامی، اقتصادی و سیاسی ممتاز شده است.
 
زید عیسی با اشاره به حضور ایران در جبهه مبارزه با تروریست ها گفت: همه اینها که می گوییم مصداق عینی دارد و دیدیم که ایران با اقتدار در چندین جبهه جنگ با تروریست ها در عراق و سوریه و لبنان حضور یافت و با موفقیت ظاهر شد.
 
این تحلیلگر مسائل سیاسی حمایت ایران از مردم مقاوم یمن را نمونه دیگری از استقلال و اقتدار ایران دانست و گفت: اکنون دوست و دشمن به قدرت ایران اذعان دارند.
 
شیخ ماهر حمود، رئیس اتحادیه جهانی علمای مقاومت نیز با اشاره به تحریم های وضع شده علیه ایران، تصریح کرد: من اطمینان دارم که ایران از راه های مختلف از این مانع نیز عبور خواهد کرد.
 
وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران بزرگتر و قویتر از این است که با چنین حربه هایی تضعیف شود، گفت: اکنون نه تنها در لبنان، بلکه در غزه نیز روح مقاومتی که ایران مروج آن بوده حاکم شده است.
نفوذ منطقه ای ایران و اقتداری که انکار شدنی نیست
رئیس اتحادیه جهانی علمای مقاومت افزود: در هرجایی که از آموزه های امام خمینی (ره) استفاده شود و ایران الگو قرار داده شود، پیروزی حاصل خواهد شد و ما می بینیم که در لبنان حزب الله چه موفقیت هایی کسب کرده است.
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۱°    ۲۱°