حضور مردم در صحنه، از ثمره های انقلاب اسلامی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:58 - پنجشنبه 08 آبان 1399
کد خبر : ۶۷۰۳۵۳
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۵
آیت الله آملی لاریجانی:
رئیس قوه قضائیه با تجلیل از حضور پرشور و آگاهانه مردم در راهپیمایی 22 بهمن گفت: اینکه مردم بین اصل ارزش های انقلاب و برخی کاستی ها فرق می گذارند ناشی از فهم عمیق سیاسی آنهاست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،  به نقل از اداره كل روابط عمومي قوه قضاييه، آيت الله آملي لاريجاني در جلسه مسئولان عالي قضايي، حضور حماسي ملت بزرگ ايران در راهپيمايي 22 بهمن را خنثي كننده تبليغات وسيع دشمن دانست و تصريح كرد: ريشه اين حركت هاي عظيم مردمي، همان تحول عظيمي است كه انقلاب اسلامي در ملت ايران ايجاد كرد و اين ملت را به الگويي در سطح منطقه و بلكه جهان مبدل ساخت.
رئيس قوه قضاييه، ايستادگي ملت صبور ايران اسلامي با فهم و بصيرت عميق سياسي و عزم و اراده استوار در مقابل جريانهاي استعماري و سلطه گر را ناشي از تحول كمي و كيفي برآمده از انديشه بزرگ انقلاب اسلامي دانست و ادامه داد: امروز، همه مردم با هر سطحي از دانش و وضعيت اجتماعي، داراي بينش و تحليل سياسي هستند و با فهم حوادث پيرامون خود، به خوبي حركتهاي دشمن را رصد مي كنند. براين اساس، ديگر روزگاري كه اجانب قدرت جولان داشتند و جز خواص، كسي متوجه اين حركات نبود، گذشته است و مردم بزرگ ايران در شهرها و روستاها از پير و جوان و زن و مرد، رفتارهاي امثال رئيس جمهوري آمريكا را مي بينند و تحليل مي كنند.
آيت الله آملي لاريجاني با بيان اينكه تمركز مردم صرفا بر رفتارها و سخنان دشمنان نيست بلكه اقدامات و اظهارات مسئولان كشور را نيز به خوبي ملاحظه مي كنند و مورد تحليل و قضاوت قرار مي دهند، اين امر را نشان دهنده گستردگي و عمق فهم سياسي ملت ايران خواند و افزود: اين بصيرت، جز به بركت انقلاب اسلامي به دست نيامده است.
امروز با وجود همه فشارهاي اقتصادي و تبليغات گسترده دشمن با به كارگيري تمام ابزارهاي جنگ رواني اعم از شبكه هاي فارسي زبان ماهواره اي و فضاي مجازي براي پيشبرد پروژه نااميدسازي مردم، ملت ايران قدرت تفكيك بين كاستيها و سوء مديريتها از يك طرف و اصل ارزش هاي انقلاب اسلامي از طرف ديگر را دارد. اين شناخت، ثمره انقلاب اسلامي، ديدگاه هاي بلند امام راحل (قدس الله نفسه الزكيه) و رهنمودهاي بصيرت افزاي مقام معظم رهبري (مد ظله العالي) است.
رئيس قوه قضاييه با بيان اينكه فهم و بصيرت سياسي عموم مردم از بينش برخي خواص نيز عميق تر است، خاطرنشان كرد: اين مردم، مانند برخي تحليلگران برج عاج نشين نيستند كه صرفا تحليل و سخنراني كنند بلكه وقتي نداي رهبر خود را مي شنوند، با تمام وجود در صحنه حضور مي يابند و از ارزشهاي انقلاب دفاع مي كنند.

 
جريان مقاومت در منطقه، حاصل انديشه انقلاب اسلامي است

آيت الله آملي لاريجاني، عزم استوار جريان مقاومت در برابر جبهه سلطه را نيز از بركات انقلاب اسلامي دانست و تصريح كرد: فهم مقاومت و كمك به مقاومت، سخني است كه انقلاب اسلامي به ميان آورد؛ وگرنه كجا در عراق، سوريه و لبنان بحث مقاومت به اين شكل مطرح بود؟ اين جمهوري اسلامي بود كه هم در پرداخت نظريه مقاومت و هم در عمل، پاي اين جريان ايستاد و امروز شاكله، فكر و تصورات جبهه مقاومت در منطقه، تغييرات اساسي پيدا كرده است.
رئيس قوه قضاييه در ادامه با اشاره به تحول عظيم معنوي ناشي از انقلاب اسلامي در كشور، ضمن تسليت مجدد به بازماندگان حادثه تروريستي سيستان و بلوچستان، آرزوي علو درجات براي شهدا و شفاي عاجل براي مجروحان و حادثه ديدگان، سخنان خانواده هاي شهداي اين حادثه را نمونه اي بارز از اين تحول معنوي دانست و گفت: عده اي از بهترين فرزندان اين سرزمين در پاسداري از امنيت مرزها به شهادت رسيده اند. انسان وقتي سخنان بازماندگان اين عزيزان را مي شنود، مي بيند كه تك تك كلمات آنان براي مسئولان كشور، روحيه بخش و در عين حال درس آموز است. پدر و مادري كه هنوز پيكر مطهر فرزندشان را در مقابل چشم دارند، با غرور و بي واهمه مي گويند اگر دشمن فكر مي كند با اين كارها ما از ارزش هاي انقلاب عقب مي نشينيم، اشتباه مي كند.
آيت الله آملي لاريجاني افزود: با داشتن اين مردم با چنين عزم و روحيه اي، شكست دشمن قطعي است و اميدواريم كه همه ما مسئولان، ضمن فهم صحيح همتراز با درك و بينش مردم بزرگمان، اجازه ندهيم كه دشمن از نقاط ضربه پذير نظير مسائل معيشتي و اقتصادي به اين ملت آسيبي وارد كند. امروز، مسئولان در برابر اين عظمت فكر، اراده و اقدام مردم، مسئوليت سنگين تري دارند زيرا اين سطح از درك، بصيرت، تدين و علاقه مندي يك ملت به كشورشان و ارزش هاي الهي در جهان بي نظير است.
بر همين اساس همگي بايد قدردان اين نعمت عظيم باشيم و با تعظيم در برابر اين مردم بزرگ، در جهت حل مشكلات آنها و احتراز از برخي سوء تدبيرها، تمام توان خود را به كار بنديم زيرا بي ترديد خدمت به اين مردم عزيز و توانمند، جهاد في سبيل الله است و اميدواريم از حل مشكلات و گرفتاري هاي مردم، لحظه اي غافل نشويم.

بيانيه «گام دوم»، منبعث از روح بزرگ، تجربه عظيم و معرفت عميق ديني رهبر انقلاب است

رئيس قوه قضاييه در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به بيانيه مهم مقام معظم رهبري با عنوان «گام دوم انقلاب»، شكل و روح خاص اين بيانيه را مورد اشاره قرار داد و تصريح كرد: مفاد اين بيانيه از يك روح بزرگ، تجربيات عظيم انقلابي و معرفت عميق ديني سرچشمه گرفته است و از زبان و بيان كسي است كه از سالهاي قبل از پيروزي انقلاب اسلامي در جريان مبارزات نهضت حضور داشته اند، مسئوليت هاي بسيار سنگيني را در سال هاي پس از پيروزي انقلاب تجربه كرده اند و سي سال نيز رهبري ملت بزرگ ايران را برعهده داشته اند.
آيت الله آملي لاريجاني ادامه داد: ايشان، هم تحليل دقيقي از سرگذشت انقلاب ارائه و هم مسير آينده را به خوبي ترسيم كرده اند. اين بيانيه، نقشه راه ملت بزرگ ايران در مسير تعالي كشور است و اميدواريم همه مخاطبان كه عموم مردم، مسئولان، نخبگان، متفكران، انديشمندان، صاحب نظران و خصوصا نسل جوان هستند، در جهت توجه به اين بيانيه و تبيين و واكاوي ابعاد گوناگون آن گام هاي جدي بردارند و مسئولان نيز در اين عرصه سرمايه گذاري لازم را داشته باشند.
رئيس قوه قضاييه افزود: واقعا در بسياري از فرازهاي اين بيانيه، الفاظ و كلمات براي انتقال كامل روح معنايي حاكم بر آن عاجز هستند اما در پشت صحنه اين الفاظ، گويي يك پير راه، مسير عظيمي را كه خود طي كرده و از پيچ و خم هاي آن به خوبي آگاه است، مورد تحليل قرار داده و مسير پيش رو را به مردم نشان داده است.
آيت الله آملي لاريجاني با اشاره به تبيين ابعاد مختلف انقلاب اسلامي در اين بيانيه از سوي رهبر معظم انقلاب اسلامي خاطرنشان كرد: دشمن در طول سال هاي گذشته همواره تلاش كرده است نگاه ما را نسبت به انقلاب تغيير دهد. البته محققان و متفكرانشان به خوبي از عمق حركت عظيم امام راحل آگاه هستند و گاه از ايشان به عنوان "مردي كه تاريخ را تغيير داد"، ياد مي كنند اما به هر حال دستگاههاي تبليغاتي آنها كارشان اين است كه افكار خود را عليه جمهوري اسلامي تزريق كنند و گاه حتي به دنبال تغيير نگاه مسئولان نظام به اصل انقلاب هستند. البته بحمدالله تاكنون ناكام بوده اند اما رهبري عزيز انقلاب نيز بار ديگر با تيزبيني و كياست، در اين بيانيه با تحليل دقيق گذشته انقلاب و ترسيم مسير آينده، تلاش دشمنان را خنثي كردند.
رئيس قوه قضاييه با تاكيد مجدد بر ضرورت تبيين و واكاوي ابعاد گوناگون بيانيه «گام دوم انقلاب» بويژه توسط نسل جوان، گفت: البته جوانان بحمدالله در حركت و تكاپو هستند و مسئولان نيز بايد وظيفه خود را در اين زمينه انجام دهند تا همگي با يك كار فراگير در خصوص اين بيانيه مهم، به فهمي مشترك دست يابيم.

تعطيلي كارخانه ها و بيكاري كارگران بزرگترين خطا در عرصه اقتصاد كشور است

آيت الله آملي لاريجاني در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به وضعيت اقتصادي كشور و معيشت مردم، به صورت خاص به مشكلات كارخانه ها و واحدهاي توليدي اشاره و اظهار كرد: متاسفانه گاهي برخي اخبار در خصوص تعطيلي بعضي كارخانه ها و واحدهاي توليدي شنيده مي شود. مكرر در اين زمينه تذكر داده ايم اما باز هم عرض مي كنم كه امروز تعطيلي يك كارخانه يا واحد توليدي و بيكاري كارگران، بزرگترين خطا در عرصه صنعت و اقتصاد كشور است و علاوه بر آسيب هاي اقتصادي، ابعاد مربوط به امنيت ملي و مباحث انساني نيز در آن برجسته است.
رئيس قوه قضاييه ادامه داد: وقتي يك كارگر با حقوق ناچيز بيكار مي شود، با داشتن زن و فرزند چگونه بايد زندگي كند؟ بر همين مبنا بايد شعار اصلي ما امروز اين باشد كه هيچ كارخانه اي تعطيل نشود. بانك ها گرچه به لحاظ قانوني در برخي موارد حق توقيف كارخانه ها را دارند، اما بايد در اين زمينه تدبير شود و ببينند كه آيا واقعا توقيف يك واحد توليدي براي بانك فايده اي دارد؟ بسياري از امور در اين زمينه قابل حل و فصل است. البته مشكلات بانك ها نيز بايد درك شود اما امروز بايد با تشخيص برخي ضرورت ها، مجموعه هاي قضايي و اجرايي در هر استان ضمن تعامل منطقي با مديران بانكها اجازه ندهند هيچ كارخانه اي تعطيل شود.

رئيس كل بانك مركزي هم براي جلوگيري از توقيف كارخانه ها توسط بانكها تدبير كند

آيت الله آملي لاريجاني با بيان اينكه تعطيلي واحدهاي توليدي امروز برخلاف امنيت ملي و مولفه هاي مربوط به توسعه اقتصادي كشور است كه ابعاد عاطفي و انساني نيز دارد، تاكيد كرد: چرخهاي توليد در كشور نبايد كند يا متوقف شود. اميدواريم با محوريت دادگستري ها و استانداري ها در سراسر كشور، اين تعامل با بانك ها شكل بگيرد و از رئيس كل محترم بانك مركزي هم مي خواهيم كه در اين زمينه تدبير لازم را داشته باشند تا از تعطيلي كارخانه ها و واحدهاي توليدي جلوگيري شود. البته تاكنون نيز اقدامات بسيار خوبي در اين زمينه صورت گرفته است اما بايد اين اقدامات با قدرت بيشتري ادامه يابد تا ان شاء الله شاهد تعطيلي كارخانجات و بيكاري كارگران عزيز نباشيم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۱°    ۲۲°