اختتامیه همایش پیشرفت و توسعه علمی کشور
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
18:56 - پنجشنبه 14 اسفند 1399
کد خبر : ۶۷۰۶۳۹
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۷
معاون اول رئیس جمهور در اختتامیه همایش پیشرفت و توسعه علمی کشور: افزایش ظرفیت ملی کشور برای توسعه لازم است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
جهانگیری در مراسم اختتامیه ششمین همایش پیشرفت و توسعه علمی کشور در دانشگاه خاتم، ارتقای سطح استقلال و اقتدار ملی کشور در مواجهه با مسائل جهانی و منطقه ای را یکی از مسائل اصلی کشور بیان کرد و افزود: ظرفیت ملی باید به کار گرفته شود تا نیازهای اصلی و ضروری جامعه رصد شود چون در مقطعی هستیم که اندیشمندان، صاحبنظران و گروه های مرجع باید بر نیازهای اصلی کشور تمرکز داشته باشند.
 
وی اعتماد همگانی، امید به آینده و سرمایه اجتماعی را از نیازهای جامعه برشمرد و گفت: در مقطع فعلی مهمترین راهکار برای برون رفت از مشکلات فعلی جامعه سرمایه احتماعی است و تقریبا نقطه کانونی آن اینجاست( انجمن های علمی).
 
 معاون اول رئیس جمهوری، ارتقای سطح تفاهم و گفت وگوی سیاسی ملی را دومین نیاز کشورعنوان و افزود: جامعه ای که از بیرون مورد دشمنی قرار می گیرد، مسائل داخلی را عمده نمی بیند و به دنبال راهکارها برای رفع اختلافات با گفت وگو است و نمی گذارد اختلافات قدیمی ادامه یابد، تا جامعه به سمت وحدت برود.
 
جهانگیری آخرین مساله و چالش های جدی را مسائل اقتصادی دانست و گفت: باید بر این مساله غلبه کنیم. بخشی از این چالش ها در گام دوم رهبر انقلاب آمده است.
 
وی با بیان اینکه اصل ٤٤ قانون اساسی مانع کوچک سازی دولت است و رهبری تفسیر کردند بخش خصوصی می تواند همه کاره باشد، افزود: اگر خصوصی سازی انجام می شود، می گویند فساد شده و اگر انجام نشود می گویند دولت همه امور را در دست گرفته است.
 
این ساختار دولتی باید کوچک شود یا اتکا به نفت، یکی از ساختارهای اصلی مشکل زا باید از بین برود چون امروز امریکایی ها می خواهند از طریق همین مساله نفت فشار سختی بر ما وارد کنند و می دانند اقتصاد ما متکی به نفت است.
 
وی گفت: بخش خصوصی ما آنقدر توانمند نیست که بار اصلی اقتصاد را بر دوش بکشد این بخش باید توانمند سازی شود و بودجه دولت هم نامتوازن است به طوری که هزینه های آن بسیار زیاد و درآمدهای اش محدود است.
 
به گفته وی، نظام بانکی، صندوق های بازنشستگی، محیط زیست، بحث آب که امروز به مساله جدی کشور تبدیل شده از دیگر چالش ها و مسائل جامعه است.
 
 جهانگیری با بیان اینکه مهمترین وجه توسعه ملی، توسعه علمی است، گفت: توسعه علمی درحقیقت پیش نیاز توسعه ملی است و بدون آن، توسعه علمی پایدار در کشور شکل نمی گیرد.
 
وی افزود: بار اصلی توسعه علمی کشور بر دوش مراکز علمی است؛ اما نهادهای واسطی مانند انجمن های علمی هم هستند که می توانند بار عمده ای از توسعه علم و فناوری کشور را به دوش بگیرد.
 
مهم این است که همه بپذیریم اینها ظرفیت های کشور هستند و ظرفیت فقط نفت و گاز، منابع طبیعی نیست.
 
 معاون اول رئیس جمهوری گفت: ظرفیتی که تعیین کننده است، نیروی انسانی است که امروز در مراکز علمی تحقیقاتی فعالیت می کنند.
 
  قاسمی، رئیس دانشگاه خاتم و عضو  هیئت مدیره انجمن های علمی ایران در این همایش افزود: ٢٧٠ هزار نفر عضو انجمن های علمی و چهار هزار نفر هم عضو هیئت مدیره این انجمن ها هستند که تا کنون ٧٧٠ همایش ملی برگزار کردند و در٢٥٠ همایش بین المللی نیز حضور داشتند.
 
 به گفته وی، انجمن های علمی کشور تا کنون ٣٢٠ نشریه ملی و ٨٨ نشریه بین المللی منتشر کردند.
 
وزیر علوم تحقیقات و فناوری نیز در ششمین همایش شورای انجمن های علمی ایران، رویکرد دولت را بهره گیری از نظرات اساتید رشته های مختلف و متخصصان دانست و گفت: اگر کم و کسری بوده، شاید بخاطر نامناسب بودن ساز و کارهای ما برای انتقال پیام ها باشد.
 
وی ابراز امیدواری کرد که این ارتباط قوی تَر از گذشته پیش برود.
 
 وی افزود: در کمیسیون ها و شورای عالی عتف ظرفیت بهره گرفتن از انجمن های علمی مغتنم شمرده می شود.
 
غلامی با اشاره به ٤٠ سالگی انقلاب و گام دوم توصیه مقام رهبری، گفت: گام دوم توصیه رهبری، توجه به بخش علم و فناوری است که انجمن های علمی در این بخش هم به این موضوع توجه داشته باشند و دراین بخش از آینده نگری به وزارت علوم کمک کند.
 
وی گفت: کمیسیون انجمن های علمی و معاونت پژوهشی تلاششان این است که ارتباط بهتر و قوی تری با انجمن های علمی فراهم کند.
 
در این همایش، انجمن های برتر در هر گروه لوح قدردانی از معاون اول رئیس جمهوری دریافت کردند.
 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۷°