سامانه یکپارچه اعتبار سنجی؛ راهی برای ساماندهی واردات
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:21 - پنجشنبه 02 بهمن 1399
کد خبر : ۶۷۰۸۲۳
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۶
مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت، راه اندازی سامانه یکپارچه اعتبار سنجی و رتبه بندی بازرگانان را راهکاری موثر برای سامان بخشیدن به واردات دانست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
سیدمهدی نیازی گفت: برای فعالیت بازرگانی نیاز به مجوزی تحت عنوان کارت بازرگانی است که بر اساس آیین نامه ها صادر می شود.
 
مهدی نیازی درباره صدور کارت بازرگانی گفت: اطلاعات در اتاق بازرگانی ثبت می شود و بعد از تایید اطلاعات در وزارت صنعت، معدن و تجارت کارت بازرگانی صادر می شود.


چالش‌های کارت‌های بازرگانی یک‌بار مصرف 
مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت، گفت: با توجه به شرایط ارزی حاکم بر کشور ضوابط جدیدی برای فعالان اقتصادی صادر و بعد از ابلاغ مصوبه سقف واردات تعیین شد.
 
وی گفت: بر اساس مصوبه تیرماه برای کسانی که سال اول است که فعالیت اقتصادی دارند میزان واردات مشخص شد و در دی ماه امسال بر اساس راه اندازی سامانه اعتبارسنجی مصوبه اصلاح شد و سقف واردات بر اساس نظام رتبه سنجی بازرگانان مشخص شد.

او درباره سامانه یکپارچه اعتبارسنجی گفت: آیین نامه ها در سال 95 ابلاغ و کار طراحی نیز در سال 95 آغاز شد. در سال 96 عملیات این سامانه اجرایی شد و مبانی سامانه ابلاغ شد و تمامی کارت های بازرگانی که در حوزه صادرات فعال هستند بر اساس این سامانه رتبه بندی شدند.
 
مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت،افزود: 21 هزار بازرگان در حوزه واردات فعالیت دارند که تمامی اطلاعات و داده های آنها دریافت و عملیات رتبه بندی این تعداد از بازرگانان انجام شده است.
 
وی ادامه داد: عملیات واردات بر اساس سقف ربته بندی انجام می شود و در استان ها برای فعالین اقتصادی که اقدام به واردات می کنند سقف واردات را بر اساس رتبه بندی انجام می دهند.

مهدی نیازی گفت: اعتبار سنجی در سامانه به گونه ای طراحی شده که بعد از اظهار اطلاعات بازرگان، پرونده تشکیل می شود طبق اطلاعات دیتای سامانه به سامانه اعتبارسنجی منتقل می شود و بعد از بررسی اطلاعات شرایط به صورت سیستمی احراز می شود که با احراز شرایط، امکان تمدید و صدور کارت بازرگانی در سامانه ایجاد می شود.
 
او گفت: با اجرای نظام اعتبار سنجی و تعامل با اتاق بازرگانی خطاها کاهش می یابد.

 مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: اجرای قانون مبارزه با قاچاق به لحاط اینکه همکاری تنگانگ دستگاه ها را می طلبید زمان بر بوده ولی در عمل انجام شده است.
 
نیازی افزود: در حوزه کارت بازرگانی به پیشرفت های خوبی رسیده ایم و در رتبه بندی نیز کار رو به پایان است، برای بازرگانانی که کار خوب انجام می دهند نیز خط سبزی طراحی شده است.

چالش‌های کارت‌های بازرگانی یک‌بار مصرف
بهنام امیری معاون مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در ارتباط تلفنی گفت: در حوزه توسعه سامانه های الکترونیکی تحول بزرگی داشته ایم.
 
وی افزود: سامانه های داخل کشور سامانه های به هم پیوسته هستند تا هم بتواند اطلاعات را به اشتراک بگذارد هم بتواند نیازهای اطلاعاتی خود را دریافت کند.
 
او افزود: با همکاری سایر دستگاه ها بخش های مختلف سامانه عملیاتی شده است که فقط با تکمیل اطلاعات توسعه سامانه ها با یکی از ذینفعان در اتاق بازرگانی، اولین ارتباطات تا پایان سال تکمیل و اجرا خواهد شد ولی نوع کیفیت و همکاری در این حوزه مهم است.

چالش‌های کارت‌های بازرگانی یک‌بار مصرف
حسین تاجمیر ریاحی مدیرکل حقوقی سازمان مالیاتی در ارتباط تلفنی درباره مالیات کارت های بازرگانی یکبار مصرف گفت: یکی از مشکلات اصلی ما نبود شفافیت لازم در استفاده از کارت های بازرگانی است.
 
وی افزود: کارت های بازرگانی به نام افرادی که فاقد شرایط هستند صادر می شود که برخلاف مقررات است و مالیات ها بر اساس صاحبان کارت ها صادر شده و سیستم مالیاتی را با مشکل مواجه کرده است.
 
او گفت: سامانه یکپارچه رتبه بندی کارت های بازرگانی تنها و مهمترین راهکار است که انتظار می رود برای شفافیت در صادرات و واردات و جلوگیری از فرار مالیاتی، اتاق بازرگانی برای راه اندازی این سامانه به صورت جدی تر نظارت کند.
 
 چالش‌های کارت‌های بازرگانی یک‌بار مصرف
محمد رضا پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در ارتباط تلفنی گفت: راهکار اصلی اجرای قانون است، از زمانی که قانون مبارزه با قاچاق کالا تصویب شده است با توجه به هزینه های بالایی که برای کشور تحمیل کرده است این قانون همچنان به دلیل تخطی دولت به درستی اجرا نشده است.
 
وی افزود: در واردات کالا نیز سیاست ها بعلت دقیق نبودن اطلاعات واردکنندگان و فعالان اقتصادی به درستی اجرا نشده است.
 
او گفت: دولت در این زمینه با تاخیر عمل کرده است البته رتبه بندی 21 هزار بازرگان انجام شده است که از اقدامات دولت در این باره باید تقدیر و تشکر کرد.
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۲°    ۵°