حذف مالیات یکسان در بودجه 98
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:46 - دوشنبه 06 بهمن 1399
کد خبر : ۶۷۰۸۶۸
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۳:۴۳
کمیسیون برنامه و بودجه و تلفیق مجلس تصویب کرد، مالیات در بودجه 98 نسبت به سطح درآمد افزایش یابد و برای برقراری عدالت، میزان پرداخت مالیات یکسان اخذ نشود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، عضو کمیسیون برنامه و بودجه 98 مجلس در تیتر امشب شبکه خبر گفت: بر اساس تصمیم کمیسیون برنامه و بودجه مجلس و اعضای مجلس شورای اسلامی در صحن علنی میزان حداقل حقوق به مقدار 2 میلیون و 750 هزار تومان از پرداخت مالیات معاف شد.
 
 مهرداد لاهوتی افزود: بر اساس قانون قبلی تمامی کارکنان دولت با هر میزان مبلغ درآمد به مقدار 10 درصد از در آمد خود را مالیات پرداخت می کردند.
 
لاهوتی با بیان اینکه مجلس تصمیم گرفت از این به بعد هر کس که حقوق بالاتری دارد درصد بیشتری مالیات بیشتری پرداخت کند، گفت: چنانچه کسانیکه یک و نیم برابر پایه معافیت مالیاتی یعنی 2 میلیون و 750 هزار تومان، در آمد داشته باشد 10 دزصد، 2 ونیم برابر آن به مقدار 15 درصد، 4 برابر آن 20 درصد، 6 برابر آن 25 درصد و چنانچه بیش از 6برابر از مبلغ 2 میلیون و 750 هزار تومان در ماه درآمد داشته باشد، باید به مقدار 35 درصد از درآمد خود را مالیات بدهد.
درآمد بیشتر؛ مالیات بیشتر 
 وی افزود: اعضای هیئت علمی معاف از پرداخت مالیات نیز از این به بعد مانند دیگر کارکنان دولت مالیات پرداخت می کنند، بجز کسانی که در قراردادهای تحقیقاتی و پژوهشی فعالیت می کنند.
 
لاهوتی افزود: کسانیکه شغل آزاد دارند تا مبلغ 2 میلیون و 100 هزار تومان از پرداخت مالیات معاف هستند.
 
عضو کمیسیون برنامه و بودجه 98 مجلس  با بیان اینکه در کشور فرار مالیاتی زیاد به چشم می خورد گفت: مجهز شدن مطب پزشکان به دستگاه کارت خوان به معنی فرار از مالیات نیست بلکه اجرای عدالت پرداخت مالیات بر اساس میزان درآمد برای تمام اقشار کارکنان دولت و مشاغل آزاد است.
 
مهردادلاهوتی با بیان اینکه 2 نوع مالیات بر ارزش افزوده داریم که مربوط به فروشنده و مصرف کننده است، گفت: اکنون برای برخی از محصولات تولیدی در بخش های مختلف تولید مالیات گرفته می شود در حالی که پرداخت مالیات برای بخش مصرف کننده از یکدیگر تفکیک می شود.
 
وی افزود: در کمیسیون برنامه و بودجه تصمیم گرفته شد به دولت اجازه داده شود بخش از بدهی خود را با نفت تهاتر کند.
 
 درآمد بیشتر؛ مالیات بیشتر
 محمدحسین فرهنگی عضو کمیسیون تلفیق بودجه 98 مجلس گفت: بر اساس تغییرات معافیت مالیاتی، کارانه های پرداختی به کارکنان دولت نیز مشمول مالیات 10 درصد خواهند شد.
 
فرهنگی گفت: مقدار بیش از آنچه که گفته شد نیز به صورت پلکانی افزوده خواهد شد، بطور مثال اگر کسی 1000 تومان بیش از 2 میلیون 750 هزار تومان حقوق دریافت کرد به مقدار همان 1000 توان مشمول مالیات می شود.
 

محمدحسین فرهنگی در مورد بودجه شرکت های دولتی گفت: دریافت بودجه شرکت هایی مانند شرکت ملی نفت که درآمد زا هستند و شرکت هایی که وابسته به اخذ بودجه از طرف دولت هستند، متفاوت است.
 
وی افزود: در بودجه سال 98 حتی میزان پرداخت حقوق مدیران در شرکت های دولتی در سه سطح مشخص می شود.
 
 
برچسب ها: بودجه98 ، مجلس
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۲°    ۸°