تهران و پکن در بسیاری مسائل نگاه مشابه دارند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:24 - شنبه 27 دی 1399
کد خبر : ۶۷۰۸۹۷
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۱
رئیس مجلس شورای اسلامی پس از بازگشت از سفر 3 روزه به چین گفت تهران و پکن در بسیاری از مسائل نگاه مشابهی دارند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، آقای لاریجانی گفت: در دیدار با رئیس جمهور، رئیس مجلس و دیگر مقامات چین زمینه‌های توسعه همکاری بررسی شد.
رئیس مجلس شورای اسلامی زمینه های همکاری های ایران و چین را بی شمار خواند و گفت: دو کشور در چارچوب ابتکار «یک جاده - یک کمربند» رییس جمهوری چین که بر یک منطق درست استوار است و باعث توسعه چین و همچنین سایر کشورهای این مسیر می گردد دارای زمینه های مهم همکاری هستند.
«علی لاریجانی» تصریح کرد: دوستان چینی در زمینه همکاری های اقتصادی و سایر بخش ها، علاقه مند به همکاری با ایران هستند و از این جهت همفکر هستیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به دلیل اهمیت این طرح مهم ( یک جاده - یک کمربند) تعدادی از کشورهای ماجراجو مخالف آن هستند، افزود: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد ظرفیت های منحصر بفرد خود در زمینه های مختلف مانند حوزه های راه، زیرساخت، انرژی را در اختیار چین قرار دهد.

وی اظهارداشت: در دیدار با مقامات چین، در مورد مسایل سیاسی منطقه، مبارزه با تروریسم و رایزنی هایی که لازم است برای ایجاد صلح در منطقه صلح صورت گیرد گفت و گوهای سازنده ای داشتیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در ادامه سفر رییس جمهوری چین به ایران که در اسفند سال 94 صورت گرفت وهمکاری های بلند مدت و استراتژیک پیگیری شد این سفر بیشتر جنبه عملیاتی پیگیری موضوع را داشت.

لاریجانی در مورد جزییات سفرش به چین گفت: این سفر سه روزه و فشرده با حضور تعدادی از اعضای دولت، روسای کمیسیون های بودجه و انرژی مجلس و بخش های دیگر مانند نظامی و امنیتی صورت گرفت.

وی خاطرنشان کرد: در این سفرهرکدام از مقامات ایرانی با همتایان خود دیدار و گفت و گو کردند و در زمینه برنامه های مختلف و ثابت دو کشور از جمله حوزه های انرژی، نفتی، بانکی، فرهنگی و صنعتی صحبت کردند و نظرات خودشان را با همتایان چینی به مشارکت گذاشتند.

رییس مجلس شورای اسلامی که در این سفر با 'شی جین پینگ' رییس جمهوری چین و 'لی جان شو' رییس کنگره ملی خلق چین دیدار و گفت و گو کرد، گفت: در این سفر و در دیدار با مقامات چین، بر تقویت روابط دو کشور تاکید شد.

سفر سه روزه علی لاریجانی، به دعوت 'لی جانگ شو' رییس کنگره خلق چین(مجلس چین) و به منظور تقویت همکاری های سیاسی و پارلمانی صورت گرفت.

لاریجانی را در این سفر 'محمد جواد ظریف' وزیر امور خارجه، 'بیژن زنگنه' وزیر نفت، 'فرهاد دژپسند' وزیر امور اقتصاد و دارایی و 'عبدالناصر همتی' رییس بانک مرکزی همراهی می کردند.

لاریجانی شامگاه چهارشنبه به وقت چین، پکن را به مقصد تهران ترک کرد.
 

برچسب ها: رئیس مجلس ، سفر ، چین ، پکن
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲°    ۱۳°