70هزار طرح ناتمام منتظر 200هزار میلیارد تومان اعتبار
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
19:38 - جمعه 15 اسفند 1399
کد خبر : ۶۷۱۲۳۹
تاریخ انتشار : جمعه ۰۳ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۲
مدیرکل برنامه ریزی و اقتصاد حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی: برای اتمام و تکمیل طرح های راه و شهرسازی به حدود 200 هزار میلیارد تومان منابع نیاز است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، رامین یعقوبی در برنامه گفتگوی 18:30 دقیقه شبکه خبر افزود: رقم 70 هزار طرح ناتمام مربوط به طرح های عمرانی است که قدمت  15 ، 20 ساله دارند که به واسطه برخی اولویت ها و ترتیب اجرا و یا مشکلات، برخی از آنها تمام شده و برخی هم هنوز تکمیل نشده اند.
 
این مسئول وزارت راه و شهرسازی با اشاره به این که برخی از طرح ها بزرگ و برخی کوچک هستند گفت: طرح های نیمه تمام میانگین حول و حوش 50 درصد پیشرفت دارند و اکثر طرح ها هم مربوط به راه و حمل و نقل جاده ای است. 
 
بخش خصوصی باید مشارکت کند 
 
یعقوبی با بیان این که اغلب طرح های راه و شهرسازی توجیه اقتصادی و برای بخش خصوصی جذابیت ندارند گفت: تاکنون 3 یا 4 طرح ما به بخش خصوصی واگذار شده و به مرحله قرارداد رسیده اند.
 
سید ابوالفضل موسوی نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس نیز با بیان این که برای اتمام طرح های نیمه تمام چاره ای جز جلب مشارکت بخش خصوصی و واگذاری طرح ها نیست گفت: نسبت بودجه عمرانی کشور نسبت به بودجه اجرایی بسیار کاهش یافته و در سال 98 به 15 درصد رسیده است برای همین باید فرایند واگذاری طرح ها به بخش خصوصی اجرایی شود.
 
بخش خصوصی باید مشارکت کند 
 
  موسوی با بیان این که دولت در سال 98 مکلف شده طرح های نیمه تمام را تعیین تکلیف کند گفت: دستگاه های اجرایی هم مکلف شده اند 10 درصد از بودجه شان را برای تکمیل و اتمام طرح ها اختصاص دهند.
 
این نماینده مجلس با اشاره به راه اندازی سامانه طرح های نیمه تمام یا عمرانی گفت: در این سامانه همه طرح ها ثبت شده است و قابل مشاهده و پیگری است و کار واگذاری طرح ها هم از طریق این سامانه انجام می گیرد.
 
 نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس نیز مشارکت و سرمایه گذاری بخش خصوصی را لازمه اتمام طرح های عمرانی برشمرد و گفت: نقدینگی لازم در سیستم بانکی ما وجود دارد چیزی حدود 1600 هزار میلیارد تا 1700 هزار میلیارد تومان نقدینگی در بانک ها وجود دارد و ما برای طرح های نیمه تمام به 500 هزار میلیارد تومان نیاز داریم و تنها مشکل نبود ساز و کار مشخص برای مشارکت و ورود بخش خصوصی بود که با  راه اندازی سامانه ما امید داریم در سال 98 این مشکل نیز برطرف شود.
 
 

 
برچسب ها: طرح ، پروژه ، نیمه تمام ، گفتگو
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۷°    ۱۵°