پرداخت بسته 500 میلیارد تومانی توسعه صادرات تا پایان سال
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:25 - دوشنبه 29 دی 1399
کد خبر : ۶۷۱۵۷۸
تاریخ انتشار : شنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۰
سرپرست سازمان توسعه تجارت از اعطای بسته 500 میلیارد تومانی حمایت از توسعه صادرات در روزهای آینده خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 محمدرضا مودودی در دومین نمایشگاه و همایش بین المللی صنعت نمایشگاهی در نمایشگاه بین المللی تهران گفت: بر اساس اعلام گمرک، این بسته حمایتی قرار بود ابتدای امسال پرداخت شود که به آخر سال موکول شد.
 
وی افزود: از مجلس تقاضا دارم با توجه به اینکه اعطای بسته حمایت از صادرات به آخر سال موکول شده، امکان استفاده و بهره برداری از بسته مشوق صادراتی 97 را برای سال 98 هم تعمیم دهد تا دست ما برای حمایت‌های جدی‌تر باز باشد.

سرپرست سازمان توسعه تجارت همچنین گفت: جمهوری اسلامی ایران با وجود دارا بودن 1.2 درصد جمعیت، تولید ناخالص داخلی و جغرافیای جهان سهمی کمتر از 3 دهم درصد در صادرات نفتی و غیرنفتی جهان دارد.

مودودی افزود: این موضوع نشان می دهد تاکنون نتوانسته ایم به خوبی از ظرفیت نشان های تجاری خود در سطح جهان استفاده کنیم.

وی گفت: امروز در شرایطی به سر می بریم که دشمنان تصویری نامناسب از کشورمان در عرصه های بین المللی به ارائه میکند و باید با بازتعریف نشان تجاری ملی، صنعتی و تجاری خود تصویر دیگری به جهانیان نشان دهیم.

مودودی افزود: شرکت در اکسپوی 2020 یکی از آن فرصت ها و ابزاری است که میتواند نشان ایران را به خوبی معرفی کند؛ راهبرد سازمان توسعه تجارت در این راستا توسعه مدرسه صادرات برای تخصصی کردن دانش فنی تجارت، همچنین تعریف مگاپروژه های صادراتی، توسعه پایانه ها و فروشگاه های زنجیره ای است تا ظرفیت خود را در بازارهای بین المللی ارتقا دهیم.
 
سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران در 15 سال گذشته رشد هزار درصدی (10 برابری) در صادرات را تجربه کرده است.

محمدرضا مودودی افزود: ایران در حوزه صادرات، کشوری جوان به شمار می رود و از 15 سال پیش به صورت جدی وارد عرصه صادرات شده است ضمن اینکه به همان میزان صنعت نمایشگاهی ما نیز همپای تجارت خارجی شکل گرفته است.

وی اضافه کرد: اکنون 2 دهه است که به صورت جدی وارد بحث نمایشگاهی شده ایم و از 15 سال پیش به صورت تخصصی در آن ورود کرده ایم؛ بر این اساس صنعت نمایشگاهی نیازمند زمان و فرصت برای شکوفایی است.

مودودی گفت: توسعه این صنعت و بخش تجارت نیازمند زیرساختهایی از قبیل ارتباط با جهان و امکان مبادله پول و کالا است و اگر چنین بستری فراهم نباشد صنعت نمایشگاهی در میان چهار دیواری داخل کشور محدود میشود.

وی با بیان اینکه ایران نوزدهمین بازار بزرگ جهان بوده و از جذابیت بالایی برای خارجی ها برخوردار است گفت: کمتر از 500 قلم کالای صادراتی با ارزش صادرات سالیانه 10 میلیون دلار در کشور وجود دارد و به همان نسبت کمتر از 500 شرکت صادر کننده در این محدوده صادراتی داریم که برای بینالمللی شدن محدودیتهای زیادی پیش رو دارند.

وی افزود: در سال های گذشته ایجاد مراکز تجاری در خارج از کشور نظیر عمان، ترکیه، روسیه، کشورهای سی. آی. اس و قطر طراحی شده است دنبال میکنیم و درخواست های دیگری همانند الگوی عراق وجود دارد.

وی گفت: هر چه تعداد صادرکنندگان و تنوع اقلام صادراتی را افزایش دهیم نیاز به بین المللی شدن و حضور در بازارهای جهانی افزایش خواهد یافت.
مودودی از مشوق های صادراتی برای علاقمندان گفت و افزود: همه نمایشگاه هایی که در سال 97 با مجوز سازمان توسعه تجارت در خارج کشور برگزار شدند، مشمول دریافت مشوقهای صادراتی شدند که از جمله آنها نمایشگاه های برگزار شده در ازبکستان، روسیه، عراق و کشورهای مشتر المنافع (CIS) است.

مودودی گفت: پارسال و در زمان تصویب مشوق های صادراتی اعلام کردیم که تا سقف 20 میلیون تومان و 50 درصد هزینه های شرکت کنندگان در نمایشگاه خارجی پرداخت می شود، اما با افزایش نرخ ارز، این اعداد رشد کردند در عین حال نمیتوانستیم خلاف مصوبه دولت عمل کرده و این 20 میلیون تومان را تغییر دهیم، اما برای سال آینده به دنبال اصلاح این اقدام هستیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱°    ۱۲°