ایران یکی از 3 کشور برتر منطقه در توسعه علم و فناوری
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
12:39 - سه‌شنبه 21 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۶۷۱۶۴۸
تاریخ انتشار : شنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۴
مدیر انتقال فناوری علمی دانشگاه تربیت مدرس: ایران به لحاظ توسعه در علم و فناوری و تعداد شرکت های دانش بنیان جز کشورهای اول تا سوم منطقه است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
محمد حسن‌زاده گفت: در ارتباط با زیست بوم شرکت های دانش بنیان پیشرفت های زیادی داشته ایم اما تا رسیدن به حد مطلوب فاصله زیادی داریم.
 
وی افزود: شرکت های دانش بنیان در سطح جامعه، سیاستی و قوانین و مقررات به خوبی تبیین نشده است و ما نیازمند یک پشتوانه علمی و فناوری قوی به واسطه دانشگاه ها و تحقیق و توسعه قدیمی برای بهره وری در کشور هستیم.
 
مدیر انتقال فناوری علمی دانشگاه تربیت مدرس گفت: زیست بوم هنوز در حوزه  اقتصاد دانش بنیان به شکل مطلوب شکل نگرفته و لازم است برای توسعه کشور توانمندسازی شرکت ها را بالا ببریم.
 
شرکت‌های دانش‌بنیان؛ دستاوردها و چالش‌ها 
حسن زاده گفت: یکی از موانع در تعریف شرکت های دانش بنیان است که بر اساس تعریف افلاطونی شرکت ها را ارزیابی می کنیم.
 
او گفت: بخش اعظمی از اطلاعات به مسائل روزمره برمی گردد که نیاز به دانش هستیم و برای استفاده از دانش بنیان باید بازنگری شود،
برای حل مشکلات ترافیک، آلودگی، تورم و زیست محیطی نیازمند دانش هستیم که باید در تعریف شرکت دانش بنیان بازنگری هایی صورت گیرد. 

وی ادامه داد: مانع دیگر این است که تامین مالی شرکت های دانش بنیان در ایران به عهده دولت است اما در سطح بین الملل تامین مالی به عهده موسسات فرشته است که صندوق های ریسک پذیر هستند، در کشور ما صندوق ها به اندازه لازم ریسک پذیر نیستند.
 
حسن زاده گفت: بخش دیگر از مشکلات و موانع مربوط به رقابت خدمات تولیدی شرکت های دانش بنیان است به طور مثال وقتی شرکت های دانش بنیان در سال گذشته 60 میلیارد تومان درآمد داشته اند، در مقایسه با 54 میلیارد دلار واردات در سال گذشته مشخص می شود شرکت های دانش بنیان یک سیزدهم واردات کل کشور درآمد داشته اند.
 
وی افزود: در شرکت های دانش بنیان معیارها و سازوکارهای تضمین کیفیت و اعتماد به نفس مشتری ایجاد نشده است که متولی این کار باید با در سطح معاونت عملی ریاست جمهوری صورت گیرد.
 
مدیر انتقال فناوری علمی دانشگاه تربیت مدرس گفت: شرکت های دانش بنیان باید هدایت و توانمندسازی شوند و زیرساخت ها را در قالب شرکت های خطر پذیر برای آزاد کردن پتانسیل لازم فراهم کنیم.
 
او گفت: با حمایت از شرکت های دانش بنیان به توسعه واقعی و درونزا در کشور خواهیم رسید.
 
حسن زاده گفت: اگر بانک ها و صندوق ها به این نتیجه برسند که تسهیلات قابل بازگشت است در روی  کاغذ سقفی برای تسهیلات وجود ندارد.
 
وی گفت: برای اداره شرکت دانش بنیان فقط تخصص کافی نیست بلکه بهره گیری از توانمندی های علوم انسانی در شرکت های دانش بنیان و دادن تسهیلات به عنوان تسهیل کننده برای حمایت شرکت های دانش بنیان استفاده کرد.
 
مدیر انتقال فناوری علمی دانشگاه تربیت مدرس ادامه داد: در سطح کلان نیز با استفاده از تخصص های میان رشته ای و حرفه ای می توان ضریب کارایی و کیفیت را بالا ببریم.
 
سیدعلی هزاوه مدیر مرکز رشد فناوری نخبگان پارک علم و فناوری پردیس درباره تعداد شرکت های دانش بنیان فعال در کشور گفت: حدود 4 هزار شرکت های دانش بنیان در کشور شناسایی شده اند که در حوزه های مختلف مشغول فعالیت هستند و در کل کشور پراکندگی دارند.
 
هزاوه گفت: برای بخش های مختلف فرایند توسعه یک شرکت استارتاپ، مکانیزم هایی طراحی شده که بخشی در دولت و بخشی با محوریت بخش خصوصی ایجاد می شود. 
 
شرکت‌های دانش‌بنیان؛ دستاوردها و چالش‌ها 
او گفت: رویدادهای کارافرینی درواقع در مدل های مختلف برگزار می شود و از کنارهم قرارگرفتن افراد با ایده های خام تیم ها با ایده های پخته ایجاد می شود.
 
او گفت: برای رسیدن به یک زیست بوم بالغ نیازمند همکاری و توسعه از دانشگاه ها تا کارآفرینان، دولت و سرمایه گذاران هستیم.
 
هزاوه درباره شرکت های نوپا گفت: 32 شتاب دهنده در حوزه های تخصصی مختلف عضو مرکز هستند که برای تشکیل زنجیره مکانیزم های مختلف وجود دارد. 
 
مدیر مرکز رشد فناوری نخبگان پارک علم و فناوری پردیس گفت: شرکت های نوپا از نظر فنی مشکل خاصی ندارند اما بیشتر آنها در کسب و کار و استفاده از مهارت ها مشکل دارند که نیاز به حمایت لازم دارند.
 
او گفت: وصل کردن شرکت های نوپا به افراد کارآفرین و شرکت های تجربه همچنین آموزش های لازم می تواند به شرکت های دانش بنیان کمک کند البته این کار مستلزم باور این شرکت های نوآور است. 
 
هزاوه گفت: از شکست شرکت های دانش بنیان نترسیم و با تامین زیرساخت ها و دادن تسهیلات بر اساس نیاز شرکت ها را حمایت کنیم.
 
 مدیر مرکز رشد فناوری نخبگان پارک علم و فناوری پردیس گفت: مسیری که استارتاپ ها طی کرده اند، نشان دهنده رشد و افق روشن در کشور است.
 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۲۹°