در دنیای پیچیده روی پای خود ایستادیم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:31 - دوشنبه 06 بهمن 1399
کد خبر : ۶۷۲۰۴۶
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۴
وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه دوره یک جانبه گرایی به سر آمده گفت: اکنون در دوران پسا غربی زندگی می کنیم و دیگر زمانی که همه تصمیم گیری تحولات جهانی در غرب صورت می گرفت گذشته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
محمد جواد ظریف در همایش چند جانبه گرایی سیاست خارجی ایران که در دانشکده مطالعات دانشگاه تهران برگزار شد افزود: در یکی دو قرن اخیر همه یا عمده غالب اتفاقات و تصمیم سازی تحولات بین الملل در غرب رقم می خورد اما در حال حاضر این مهم دیگر منحصر به غرب نیست هر چند امریکایی ها تلاش می کنند در بیان آن را حفظ کنند اما واقعیت تحولات چیز دیگری را نشان می دهد.
 
 در دنیای پیچیده روی پای خود ایستادیم
وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی در ماهیت وجودی خود استقلال و آزادی را به همراه داشت خاطرنشان کرد:این استقلال خواهی که متکی به درون زایی است  در سیاست خارجی پررنگ تر بود.
ظریف گفت :  ما در دنیای پیچیده بین الملل روی پای خود ایستادیم و حرف خودمان را زدیم درحالیکه به ویژه از دوره قاجار تا سقوط رژیم پهلوی ، سیاست خارجی ایران را سفارت خانه های خارجی  تصمیم سازی می کردند.
 
ظریف در عین حال گفت:البته رژیم پهلوی تلاش می کرد گاهی اوقات کنشگری استقلال در سیاست خارجی را  داشته باشد اما در باره تعیین سرنوشت منطقه و دنیا امریکایی ها دیگر میدانستند هر تصمیمی بگیرند رژیم پهلوی در کدام سمت و سو قرار می گیرد.
وزیر خارجه با اشاره به سخنان یکی از سناتورهای امریکا مبنی بر اینکه اگر از سعودی حمایت نکنیم یک هفته ای مجبور به فارسی صحبت کردن می شوند افزود:ما فکر می کردیم این سناتور یک حرفی گفته و تمام شده اما دوباره همان حرف را دیروز تکرار کرد که این نشان می دهد تا چه اندازه استقلال خواهی انقلاب اسلامی اهمیت دارد و دیگر کسی جرات ندارد به ما بگوید مثلا اگر از شما حمایت نکنیم در مدت کوتاهی مجبور به سخن گفتن به زبان دیگری می شوید.
 
وی گفت: تفاوت ترامپ و دارو دسته اش این است که هر چه مقامات سابقشان در چند دهه اخیر اگر گاهی اوقات پوشیده سخن می گفتند اینها حرف دلشان را افشا می کنند اما با وحود فشارهای بسیار زیاد در برابر ایران شکست خورده اند.
 
وی اجلاس ورشوی لهستان را نمونه ای از شکست های پی در پی امریکا مقابل ملت ایران یاد کرد و گفت:کسی نمی تواند انکار کند موضوع قطعی و ابتدایی این اجلاس ایران بود اما همگان مشاهده کردند که نتیجه ای برای امریکا در پی نداشت.
 
ظریف افزود:ترامپ به صراحت اعلام کرده 7 تریلیون دلار هزینه نتیجه ای برای امریکا نداشته و این خود حکایت از شکست یک جانبه گرایی و ورود به دنیای چند جانبه گرایی است.
 
وزیر امور خارجه با یادآوری نامه تاریخی امام (ره ) به گورباچف گفت: محتوای نامه امام می گوید دنیای یک یا دو جانبه گرایی پایان یافته است  بنابراین  انقلاب اسلامی بسیار زودتر از غربی ها فهمید که دیگر تک قطبی یا دو قطبی ادامه نخواهد داشت.
 
وی با اشاره به سالها بحران در سوریه نیز یادآور شد:زمانی در باره سوریه اعلام شد وزرای خارجه روسیه و امریکا به توافق برای آتش بس دست یافتند اما بعد از مدتی اجلاس آستانه شکل گرفت که از آن زمان موضوع سوریه  با همکاری ایران روسیه و ترکیه پیش میرود و نتایج ملموسی هم داشته که این نشان می دهد تا چه اندازه روابط بین الملل  نیازمند چند جانبه گرایی هست.
 
وزیر امور خارجه منابع قدرت جمهوری اسلامی ایران را گسترده و متنوع خواند تاکید کرد:باید همه این منابع را بررسی و به موقع و با اولویت دهی استفاده کرد تا به نتایج موفق در دنیای امروز رسید.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۲°    ۸°