وظیفه قوه قضاییه و ناجا بسیار سنگین است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:16 - دوشنبه 29 دی 1399
کد خبر : ۶۷۲۰۵۳
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۶
دادستان کل کشور با انتقاد از برخی از آسیبها و نابسامانی ها در کشور تاکید کرد: در این شرایط وظیفه قوه قضاییه و نیروی انتظامی بسیار سنگین است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
حجت الاسلام و المسلمین منتظری دادستان کل کشور در همایش ملی «پلیس، عدالت ترمیمی و پیشگیری از جرم» در خصوص عدالت ترمیمی بیان کرد: این موضوعی موضوعی است که درصد قابل توجهی از آن متوجه دستگاه قضایی و نیروی انتظامی است و لذا برای تحقق این عدالت ترمیمی که عنوان این همایش است لازم است تعامل و هم افزایی بیش از گذشته به منصه ظهور برسد و تنها به سخنرانی، حرف زدن و مقاله نوشتن اکتفا نکنیم و اگر چنانچه اینها در جامعه بروز و ظهور پیدا نکند اثری نخواهد داشت.
 
حجت الاسلام والمسلمین منتظری گفت: اساس موضوع جرم و گناه در همه جوامع مورد توجه اندیشمندان، رهبران و مدیران جامعه است و اختصاص به امروز، دیروز و فردا ندارد چرا که تاریخ نشان میدهد از روز خلقت آدم ابوالبشر و رانده شدن آدم به خاطر یک تخلف تا امروز در سطوح مختلف این واقعیت وجود داشته و دارد.
 
وی با بیان اینکه جرم و گناه همان حریم شکنی الهی است ، گفت: جرم و گناه، نادیده گرفتن قانون و مقرراتی است که برای اداره یک جامعه پیش رو اندیشمندان در قالب قانون و مقررات تصویب و ابلاغ میکنند و خط قرمزی است که خداوند برای بشر قرار داده است.
دادستان کل کشورگفت: نادیده گرفتن قانون و شکستن حریم قانون در جامعه همان جرم، گناه و تخلف است و شکستن حریمها و خطوط قرمز آثار و تبعات تکوینی دارد.
 
حجت الاسلام و المسلمین منتظری با بیان اینکه در عالم عمل تاثیر و تأثر از مسائل بسیار مهمی است که نمیتوانیم آن را نادیده بگیریم تصریح کرد: در قرآن کریم میبنیم که وقتی خداوند تاریخ گذشتگان را نقل میکند تا از آن درس بگیریم به سرنوشت برخی از امتها اشاره میکند و  این بیان تاریخ در قرآن برای قصه سرایی و سرگرمی نیست و برای این است که هر امت و جامعه با نگاه به بخشی از زندگی گذشتگان ببیند که چه سرنوشتی پیدا کردند تا از آن عبرت بگیرند.
 
وی در ادامه با اشاره به آیاتی از قرآن کریم گفت: اثر گناه این است که جامعه را به نابودی میکشاند و همانطور که یک کبریت در کنار بنزین قرار میگیرد اثر گناه برای انسان این است که انسان را به نابودی میکشد، اما بنای خداوند بر این نیست که هرکس گناه کرد و هر گناهی که مرتکب شد او را نابود کند بلکه هدایت و ارشاد میکند و مبشر میفرستد.
حجت الاسلام والمسلمین منتظری با بیان اینکه گاهی اثر گناه فوری است و گاهی هم مدت و زمانبر است، بیان کرد: اثرات گناهان نیز ذکر شده که چه آثاری دارد؛ لذا وظیفه ما این است که زمینه گناه را از بین ببریم.
 
وی با اشاره به اینکه وظیفه حکومت اسلامی ایجاد و اجرای عدالت است، گفت: همه آنهایی که در جامعه اسلامی حکومت میکنند و دست اندرکار هستند باید در تحقق عدالت تلاش کنند.
 
دادستان کل کشور با انتقاد از مدیریت در برخی از امور کشور اذعان کرد: کشور ما توانمندیهای انسانی، طبیعی، جغرافیایی و سایر ظرفیتها که لازمه پیشرفت کشور است کم ندارد؛ اما چرا شاهد برخی از آسیبها و نابسامانیها هستیم علت آن این است که از مسیری که خداوند برای ما تعیین کرده و لازمه حکومت اسلامی است گاهی اوقات لغزش میکنیم. اینجاست که وظیفه قوه قضاییه و نیروی انتظامی بسیار سنگین است.
 
حجت الاسلام و المسلمین منتظری خطاب به مسئولان انتظامی بیان کرد: شمایی که مسئولیت این بار سنگین و این امر مهم را عهده دار هستید باید بتوانید به وظیفه خود آنگونه که شایسته است عمل کنید.
 
وی در ادامه با بیان اینکه روزی انسان باید در پیشگاه خداوند جواب اعمالش را بدهد، افزود: نمیخواهم بگویم فساد در جامعه ما همه گیر است، اما در نظام اسلامی این مقدار فساد نیز بسیار زیاد است. ما در جامعه شاهد برخی از جرایم، آسیبها و تخلفات هستیم، اما باید بررسی شود که زمینه رشد آنها چیست و گلوگاهها کجاست.
 
دادستان کل کشور همچنین با بیان این که دانشگاه و فضای حاکم بر مجموعه آن رسالت و مسئولیت های سنگینی را در حوزه های مختلف بر دوش دارند گفت: خصوصا در این مرکز علمی که تربیت کننده نیرویی است که مسئولیتهای سنگین و گران سنگی را قانون بر عهده آن گذاشته و بخشی از آن به عنوان ضابط قوه قضاییه و یک بال در تحقق عدالت اجتماعی است، باید توجه بیشتری شود که در این خصوص تعامل، همکاری و هم افزایی بین دستگاه قضایی نیروی انتظامی به عنوان ضابط میتواند کار ساز و در تحقق عدالت که هدف اصلی انزال کتب و ارسال رسل است، اثرگذار باشد.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱°    ۱۲°