حل مشکلات کشور در گرو همکاری دولت با دانشگاه است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
23:09 - شنبه 09 اسفند 1399
کد خبر : ۶۷۲۲۰۱
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۳:۰۳
عملکرد دانشگاه ها باوجود همه چالش ها و محدودیت های دست و پاگیر بد نبوده است، اما باید نظام آموزش عالی در امر توسعه کشور و تکامل انقلاب در اولویت قرار گیرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، کیومرث یزدان پناه، استاد دانشگاه با بیان این مطلب در برنامه تیترامشب شبکه خبر گفت: دانشگاهیان ایثارگر در نامه ای که نوشته اند اعلام آمادگی کرده اند که بدون هیچ شرطی آمادگی دارند به حل مشکلات کشور کمک کنند و باید روابط دو جانبه بین حاکمیت و دانشگاه و دانشگاهیان ترسیم و تحکیم شود تا دانشگاه به نقطه تولید علم و فکر برای کشور باز گردد.
 
این استاد دانشگاه با اشاره به آمار حدود 55 هزار نفری فارغ التحصیلان دکتری که فاقد شغل اند گفت: دانش آموختگان کشور که فاقد شغل و موقعیت مناسب اند دچار سرخوردگی شده اند و باید برای این مشکل راه حلی پیدا کرد، زیرا این موضوع برای کشور خطرناک است و دشمن از راه های مختلف از آن سوء استفاده می کند. 
اولویت را باید به دانشگاه داد 
 
یزدان پناه با بیان این که نجات کشور در گرو قانون و آموزش است گفت: در مرحله چهارم انقلاب که مرحله تکاملی است انقلاب نیاز دارد برخی از تفکراتی را که دیگر نیازی به آنها ندارد کنار بگذارد. 
 
این استاد دانشگاه با بیان این که انقلاب انبساط نظری را در جامعه ایجاد کرده است افزود: امروز اگر قرار است انقلاب در دوره تکاملی اش در حوزه توسعه خودش را تثبیت کند باید بنا را بر علم و تحقیق قرار دهد و پیشگاه تحول، دانشگاه ها و نظام آموزش عالی است، اما باید توجه کرد که دانشگاه باید تولید محور باشد. 
 
یزدان پناه از قطع ارتباط دولت و تولید و کسب و کار  با دانشگاه ها نیز انتقاد کرد و گفت: استمرار ارتباط دولت را با دانشگاه و دانشگاهیان در همه حوزه ها لازم است.
 
در ادامه بحث سید حسن قدسی پور، از استادان ایثارگر نیز علم و فناروی را از ابزارهای اساسی توسعه همه کشورها دانست و افزود: حتی برخی از کشورها علم و فناوریشان را به رخ یکدیگر می کشند.
 
 این استاد دانشگاه گفت: باید نیازهای کشورها را اولویت بندی کرد و براساس اولویت در جهت حل آنها از دانشگاه نیز کمک گرفت، باید دولت به دانشگاه و دانشگاهیان اعتماد کنند و بخشی از کارها را به آنها بسپارند.
 
قدسی پور افزود: دانشگاه و استادان اعلام کرده اند که آنها اولویت ها را استخراج می کنند و در این کار پیشقدم شده اند و قبلا هم این کار را کرده اند که متاسفانه به آن توجهی نشد، دولت همراهی نکرده است، باید دولت با دانشگاه ارتباط داشته باشد، چه بسا همین مشکل خودرو و تولید موتور خودرو را بتوانند با دانشگاهیان حل کنند، ساخت موتور خودرو که از ساختن موشک دشوار تر نیست.
 
اولویت را باید به دانشگاه داد 
 
این استاد دانشگاه در بخش دیگری از صحبت هایش از صدا و سیما انتقاد کرد و گفت: گفتمان سازی از رسالت های مهم صدا و سیماست، باید برای حل مشکلات کشور ، مثل همین مسئله گوشت، از استادان دانشگاه هم دعوت کنند در برنامه ها تا مدیران را کمک کنند، باید در جامعه فرهنگ سازی بشود تا همه ریشه های مشکلات شناساسی و بررسی شود.
 
قدسی پور گفت: مهمترین مسئله الان مسائل اقتصادی است و از همه مهمتر مسئله شفاف سازی و گفتمانی است که صدا و سیما و دانشگاهیان و دولت باید در ارتباط و تعامل بیشتر به آن بپردازند.
 
   
 

برچسب ها: تیتر امشب
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰°    ۱۰°