"سالانه 550 هزار شغل خالص ایجاد كرده ايم"
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
16:56 - چهارشنبه 01 بهمن 1399
کد خبر : ۶۷۲۲۴۵
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۵
رئیس جمهور گفت: ابتداي دولت ما كل شاغلين كشور حدود 20 ميليون و 600 هزار بوده است و امروز طبق آمار پاييز آخرين آمار شاغلين حدود 24 ميليون نفر است يعني حدود 3 ميليون و 400 هزار اشتغال خالص در طول اين 5 سال درست شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،    رئيس جمهور امروز پس از ديدار با مديران ارشد وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي در سخناني ضمن تبريك ميلاد با سعادت حضرت صديقه كبري به مردم شريف ايران و به ويژه بانوان سراسر كشور و جهان از اين بانوي بزرگوار به عنوان يك نمونه و الگوي كامل براي زندگي زنان جامعه ياد كرد.
آقاي روحاني در ابتداي صحبت هاي خود از مسئولين و دست اندركاران وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي و همچنين ربيعي وزير سابق اين وزارتخانه و همچنين مرحوم نوربخش و تاج الدين به خاطر عملكرد خوبشان تقدير و تشكر كرد.
رئيس جمهور از وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي به عنوان يكي از وزارتخانه هاي بزرگ و پر حجم و با بيشترين مخاطب نام برد و گفت: آن چيزي كه مي تواند جامعه را به حركت در آورد كار مفيد است و كار مفيد به عنوان اساس زندگي جامعه به شمار مي رود و اگر كار و فعاليت نباشد زندگي اقتصادي، اجتماعي، رواني و معنوي ما دچار مشكل مي شود.
آقاي روحاني افزود: هر چقدر كار شايسته تر باشد آنجا نشاط بيشتري براي وجدان خود آدم است و نشاط به جامعه مي دهد.
رئيس جمهور در ادامه با تاكيد بر اهميت برند سازي محصولات ايران و ارائه محصولات با كيفيت در جامعه خاطر نشان كرد: ما بايد برندي را به مردم معرفي كنيم كه آنان در عمل احساس كنند اين برند براي اطمينانشان كافي است.
آقاي روحاني افزود: ما بايد برندي را ايجاد كنيم كه از لحاظ كيفيت، سلامت و قيمت مردم وقت خود را در انتخاب تلف نكنند.
رئيس جمهور با تاكيد بر اينكه بايد در توليدات محصولات كاري كرد كه فرد جنس ايراني را به جنس خارجي ترجيح دهد و يا مساوي و يا قيمت آن را متناسب بداند گفت: چقدر ارزشمند است كه محصول ايران بتواند با محصول خارجي رقابت كند.
آقاي روحاني يادآور شد: يك قدم مبارزه با تحريم اين است كه كار با كيفيت انجام دهيم و كاري را كه امروز نيازمندي هاي خودمان را به خارج رفع كنيم و اين كار امكان پذير است.
رئيس جمهور در ادامه سخنانش گفت: جوان هاي مخلص ، با استعداد و وطن دوست به شغل،كار و محصول خودش ايمان داشته باشد.
آقاي روحاني در نشست با وزير و مديران ارشد وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي افزود: آن كسي كار خوب انجام مي دهد كه خودش برود و محصول كارخانه خودش را خريداري كند.
وي گفت: اگر يك كارگري، مهندسي و صاحب كارخانه اي براي خانواده اش از محصول كارخانه خودش استفاده نمي كند معلوم است كه ايراد و اشكال دارد و خودش بايد به كار و محصول خودش شايق باشد و اين بخش شايد بزرگ ترين وظيفه اين وزارت خانه باشد.
آقاي روحاني با اشاره به ­مراكز توليدي در كشور و همچنين­ فعاليت كارگران­ به معناي عام افزود: اگر كارآفرين نباشد كار نيست و اگر كارگر هم نباشد باز هم كار نيست و دو سمت كار،كارآفرين و كارگر است.
وي گفت: اين وزارتخانه رسالت بسيار سنگيني بر دوش دارد مخصوصا كه بخشي از مهارت آموزي نيز بر عهده اين وزارتخانه است.
آقاي روحاني افزود: بحث ما الان در خدماتي كه در جامعه ما است، مي گوييم كه بايد خرجمان را و همچنين اسرافمان را كم كنيم، چه طور بايد اسراف را كم كنيم؟­
وي با اشاره به برخي از خدمات اصناف مختلف گفت: خدماتي كه ما به مردم مي دهيم خدمات دقيق و حساب شده اي است، وقتي كه كار دقيق انجام دهيم بخشي از آن را شما مسئول هستيد يعني به گونه اي آموزش و مهارت دهيد كه اتفاقا در خدمات نيز برند اصل است.
آقاي روحاني با اشاره به اهميت فعاليت برندها افزود: اطمينان، اعتماد و سرمايه اجتماعي­ اساس كار است و شما مي توانيد اين سرمايه اجتماعي را با نظارت، با آموزش، با حمايت و كمكتان انجام دهيد.
رئيس جمهور گفت: امروز يكي از وظايف ما اشتغال زايي در جامعه است.
 آقاي روحاني در نشست با وزير و مديران ارشد وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي افزود: امروز يكي از وظايف بسيار بزرگ همه ما و كساني كه مسئوليت دارند ايجاد اشتغال در جامعه است همانطور كه اشاره شد بيكاري ام  همه گرفتاري ها و مفاسد است براي فرد  بيكار  هر اتفاقي رخ مي دهد وقتي فردي از صبح مشغول به كار است و شب هنگام بازگشت با خستگي به خانه برمي گردد و در چنين شرايطي نه حوصله دعوا در خانه دارد و نه بي خوابي به سرش مي زند.
وي گفت:  كار و تلاش امنيت اجتماعي ايجاد مي كند و باعث استحكام خانواده مي شود و سلامت روحي فراهم مي كند بسياري از افراد كه دچار مشكلات روحي  و رواني هستند بخشي از مشكلاتشان به بيكاري آنها مربوط مي شود يكي از افتخارات  اين دولت در طول حدود 5 سال و نيم حضورش مسئله اشتغال بوده است منتهي اين اشتغال را خيلي از مردم باور نمي كنند زيرا اساس بيكاري كم نمي شود يعني ما هرچه از اين برداشت مي كنيم و افراد را مشغول به كار مي كنيم باز هم خرمن بيكاري همچنان هست و بسياري مي گويند چطور بيكاري از بين رفته است؟ و راست هم مي گويند.
رئيس جمهور افزود: بايد ديد هشت سال قبل از دولت يازدهم اشتغال خالص چقدر بوده است؟ و  در اين 5 سال اشتغال خالص به چه ميزان رسيده است؟ با اين مقايسه مي توانيم شرايط را بررسي كنيم اما با آنچه كه نياز جامعه است همچنان عقبيم . بهترين آمار ، آمار شاغلين است. ابتداي دولت ما كل شاغلين كشور حدود 20 ميليون و 600 هزار  بوده است  و  امروز طبق آمار پاييز آخرين آمار شاغلين حدود 24 ميليون نفر است يعني حدود سه ميليون و 400 هزار اشتغال خالص درطول اين 5 سال درست شده است يعني در سال به طور متوسط بالاي 550 هزار شغل خالص درست كرده ايم. 
 
                                                    
 
­رئيس جمهور گفت: يكي از مسئوليت هاي وزارتخانه تعاون، كار و رفاه اجتماعي فعاليت در بخش صادرات غيرنفتي است ما در خيلي از زمينه ها مي توانيم صادركننده باشيم.
آقاي روحاني افزود: ما بايد در زمينه هاي مختلف پيشتاز باشيم و بتوانيم محصولي توليد كنيم كه مورد نياز جامعه باشد اين وزارتخانه فعاليت در بخش هاي صادرات غيرنفتي را بايد جدي بگيرد ما در خيلي از جهات از جمله آبزيان مي توانيم صادر كننده باشيم.
رئيس جمهور گفت: در اين دولت در وزارت كشاورزي كارهاي خوبي انجام شده است يكي از بخش هايي كه فعاليت زيادي داشته بخش آبزيان است آقاي حجتي در سفري كه به هرمزگان داشتيم گفت توليدات ما در زمينه آبزيان نسبت به اول انقلاب 40 برابر شده است كارهاي گلخانه اي، نحوه نوين آبياري كمك زيادي به ما كرده است ما در بسياري از مسائل از جمله گندم خودكفا شده ايم و انشا الله سال آينده هم خودكفا خواهيم ماند.
آقاي روحاني افزود: در توليد شكر به مرز خودكفايي رسيده ايم بطوريكه 90 درصد شكر مورد نيازمان را خودمان توليد مي كنيم و در زمينه توليد روغن هم در حال حركت به سمت خودكفايي هستيم.
رئيس جمهور گفت: قبول داريم كه مردم در زندگي روزمره مشكل دارند بايد اين را در نظر بگيريم كه شرايط ما شرايط تحريم است و مردم زندگي سختي دارند به ويژه آنهايي كه حقوق ثابت مي گيرند.
آقاي روحاني افزود: البته ديشب آماري گرفتم كه درآمد يه خانواده يك نفره نسبت به سال 92 سه برابر خانواده سه نفره بيش از چهار برابر و خانواده 5 نفره بيش از 5 برابر شده است.
رئيس جمهور با بيان اينكه  آمار شاغلين نمي تواند به ما واقعيت را بگويد  گفت: با وجود آنكه اين همه شغل ايجاد شده اما اگر اول دولت مثلا سه ميليون نفر بيكار داشتيم اكنون هم همين تعداد است. از ميانگين آمار كم نشده چرا چون نيروي جواني كه مي خواهد وارد كار شود به طور مداوم وارد مي شود و متقاضي كار افزايش پيدا مي كند. ما بايد بيش از اين تقاضا شغل درست كنيم تا مشكل حل شود.
 آقاي روحاني افزود: امسال آماري كه پاييز با 600 هزار و خرده اي اعلام شده كه ما اشتغال درست كرديم كافي نيست ما بايد آمار را به سمت يك ميليون شغل ببريم تا بتواند اثرگذار باشد.
رئيس جمهور گفت: براي رفع مشكل همه ما بايد تلاش كنيم، وزارت كار مي تواند از شيوه هاي مختلف استفاده كند البته عمدتا اين وزارتخانه ناظر به كار و حامي كارگر است ولي در عين حال دبيرخانه شوراي عالي اشتغال برعهده وي است و مي تواند دستگاه ها و نظارت هايي داشته باشد همچنين سياست هايي را در شوراي عالي اشتغال بياورد كه با آن سياست ها ما بتوانيم اشتغال را افزايش دهيم، اين يك وظيفه بزرگ ماست البته همين مساله در بخش خدمات بيشتر از صنعت و كشاورزي است.
آقاي روحاني افزود: هم اكنون در اين اقتصاد دانش بنيان و شركت هاي فناورانه و نوپا آماري كه در اين دو سه سال اخير ارايه شده حاكي از آنست كه 300 هزار اشتغال درست شده حال قرار است اين تعداد به سالانه 100 هزار اشتغال افزايش پيدا كند. اشتغال در اين بخش مي تواند يك حركت بسيار بزرگ باشد.
رئيس جمهور با اشاره به بازديد روز شنبه از پارك فناوري پرديس گفت: مسئولان در آماري كه ارايه كردند گفتند كه در سال 96 درآمد اين شركت ها 60 هزار ميليارد تومان بوده است كه اين يك رقم بسيار بالا در طول يكسال براي حدود چهار هزار شركت فعال در كشور است. اين نشان مي دهد كه نوع كار، نوع آموزش به تدريج فرق خواهد كرد.
آقاي روحاني افزود: شما بر مبناي 5 سال ديگر در مراكز فني حرفه اي برنامه ريزي كنيد. اكنون درحال آموزش جوشكاري هستيد در صورتي كه در چند سال آينده ما جوشكار با آدم نداريم همه آن كارها را ربات انجام مي دهد بايد تحولات آينده جامعه را مدنظر قرار دهيد.
رئيس جمهور گفت: تا 10 سال آينده نوع داروها، سبك زندگي، خانه ها، وسايلي كه مردم استفاده مي كنند تغيير خواهد كرد اگر ما بتوانيم پيشتاز و آينده نگر باشيم موفق خواهيم بود.
­رئيس جمهور گفت : بطور متوسط مستمري افراد تحت فشار جامعه بيش از 4 برابر افزايش يافته است.
آقاي روحاني  با بيان اينكه افزايش مستمري خانواده هاي يك نفره بيش از سه برابر ، خانواده دو نفره بيش از 4 برابر و خانواده هاي سه و چهار و پنج نفره بيش از پنج برابر شده است افزود : اين آمار و ارقام بايد به مردم گفته شود و ما در حد توان تلاش كرده ايم كه معضلات را كم كنيم هر چند مشكلات هست و بايد از مقدار آن كاسته شود.
وي با اشاره به ارزشمند بودن كار مددكاري گفت : خانواده هايي هستند كه يك معلول يا دو معلول دارند و يا زن و مادر سرپرست خانوار هستند و بايد نيازمنديهاي اين قشر را تامين كنيم و مهارت را به آنها آموزش دهيم .
آقاي روحاني افزود : كميته امداد و بهزيستي در مجموع 900 هزار مددجوي جديد آوردند و در اين حيطه مي توان گفت همه آنهايي كه ثبت نام كرده  و در نوبت بودند نيازمندند و اين كار ،كار ارزشمندي است كه تيرماه امسال انجام شد .
رئيس جمهور گفت : 92 درصد اين كار را بخش خصوصي انجام داده كه اين بسيار ارزشمند است .

 رئيس جمهور در ادامه سخنان خود در جمع مديران ارشد و رفاه و كار و اجتماعي بر واگذاري امور در اين وزارتخانه بر عهده مردم و شركت هاي خصوصي تاكيد كرد و گفت: كارهايي كه مردم مي توانند انجام بدهند بهتر از ماست.
آقاي روحاني همچنين بر ضرورت توجه بيشتر به قشر نيازمند و گرفتار جامعه تاكيد كرد و گفت: كمك به اين خانواده ها و رسيدگي به مشكلات آنها نوعي نشاط خاصي به انسان مي دهد كه در نماز ، روزه و حج مستحبي نيست.
آقاي روحاني همچنين بر ريشه كني فقر مطلق در جامعه تاكيد كرد و گفت: هر چند كميته امداد مدعي است كه هم اكنون در كشور فقر مطلق وجود ندارد ولي بايد براي برداشتن فقر مطلق در جامعه تلاش كرد و اين وظيفه دولت و وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي است.
رئيس جمهور از تامين اجتماعي به عنوان امنيت اجتماعي در كشور ياد كرد و وجود دفترچه هاي تامين اجتماعي درباره  بازنشستگي ، بيمه درماني را يك نوع امنيت براي افراد ياد كرد كه بايد در اين زمينه تلاش هاي بيشتري صورت گيرد.
آقاي روحاني افزود: 42 ميليون نفر در كشور تحت پوشش تامين اجتماعي هستند و اين كار بزرگي است و ما بايد براي ارائه تسهيلات بيشتر به مردم چه در زمينه تامين اجتماعي، پزشكي ، آموزش فني و حرفه اي ، امور بايد به مردم واگذار شود و كار از طريق بخش خصوصي صورت گيرد و شما ها نقش مديريتي را داشته باشيد.
رئيس جمهور همچنين به درصد بالاي حقوق بگيران و كارمندان و همچنين بازنشستگان كشوري و لشكري در كشور و تامين حقوق آنها از سوي دولت گفت: بايد ساماندهي در سازمان بازنشستگي صورت گيرد و شما به هيچ عنوان  كار اقتصادي انجام ندهيد و تنها مي توانيد سهام دار باشيد.
رئيس جمهور گفت: سال آينده سال واگذاري براي شركت شستا در كشور خواهد بود و اين كار نظر صد در صد من و هم تاكيد مقام معظم رهبري است.
وي افزود: در ديداري كه پيش از اين در  دولت دوازدهم براي مشورت با وزرا  با مقام معظم رهبري داشتم تاكيد ايشان بود كه دولت دست از سر اقتصاد بر دارد.
رئيس جمهور در ادامه صحبت هاي خود از بخشي به نام بخش خصولتي در كشور نام برد كه فعاليت هاي اين بخش به هيچ وجه تحت نظر دولت نيست .
آقاي روحاني با اشاره به اينكه منهاي دولت و از دولت بدتر هم داريم گفت: ما دولت داريم ،تعاوني داريم و خصوصي داريم و يكي هم داريم منهاي دولت و بدتر از دولت و آن خصولتي است.
وي افزود: خصولتي ها بدترين اقتصاد در كشورند چون نه اقتصاد مال خودشان است كه دلشان بسوزد نه تعاوني است كه چهار نفر شريك داشته باشند و با آنها دعوا كنند و نه دولتي است كه منتخب مردم باشد.
رئيس جمهور گفت: دولت منتخب مردم  است و 13 ، 14 دستگاه بر دولت نظارت مي كنند.
آقاي روحاني افزود: هيچ كس جرات نظارت بر خصولتي ها را ندارد چرا كه خصولتي يعني آزاد و هر كاري كه بخواهند مي كنند ،ما كه دولتيم از كار آنها بي خبريم مردم هم بي خبرند و فقط خداوند خبر دارد و خدا هم كه معمولا در دنيا كمتر به حساب مي رسد و بيشتر آن را به واگذار به آخرت مي كند.
رئيس جمهور گفت: بدترين اقتصاد ، اقتصاد خصولتي است مخصوصا آنهايي كه مسئوليت هاي ديگري نيز دارند يعني خودشان هم باز ناظرند و خودشان دو مرتبه ضابط قوه قضائيه اند ،خودشان دستگاه ديگري در اختيار دارند .
آقاي روحاني افزود: اين طوري كه نمي شود و ما بايد اقتصاد را اصلاح كنيم .
­رئيس جمهور از رسيدن به مراحل نهايي تدوين لايحه شفافيت در دولت براي ارائه به مجلس شوراي اسلامي خبرداد .
آقاي روحاني در ادامه سخنانش در ديدار با وزير و مسئولان ارشد وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي گفت : در مسئله شفافيت كار خوبي آقاي شريعتمداري انجام دادند و آن تشكيل هيئت مديره هاي شستا بود كه اعلام كرد كه كار بسيار ارزنده و خوبي بود .
وي افزود : سامانه هاي مربوط به بخشهاي بهزيستي ، بازنشستگي ، تامين اجتماعي و بخشهاي مختلف كه امروز صبح ديديم و به بهره برداري رسيد بسيار خوب است زيرا مردم مي توانند اطلاعات را ببينند .
آقاي روحاني اضافه كرد : اگر مي گوييد اين مركز را به فلان شركت يا سازمان مردم نهاد واگذار مي كنيد اينگونه مردم مي دانند نام و مشخصات كساني كه آن را دريافت كرده اند چيست ، به چه قيمتي به آن واگذار كرده ايد و چگونه آن را اداره مي كند .
رئيس جمهور شفافيت را عامل مهمي در جلوگيري از فساد دانست و گفت : اكنون در دولت تدوين لايحه شفافيت در مراحل نهايي است و لايحه ديگري نيز به عنوان تزاحم منافع آماده مي كنيم تا به مجلس شوراي اسلامي ارائه شود .
و ي تاكيد كرد : اگر مي خواهيم با فساد مبارزه كنيم يكي از راههايش ، شفافيت و نظارت عمومي مردم است وقتي اطلاعات در سامانه منتشر شود اين همان نظارت همگاني است كه به يك معني امر به معروف و نهي از منكر تلقي مي شود يعني نظارت مردم و اين نظارت از طريق همين سامانه ها امكانپذير مي شود كه كار بسيار ارزشمندي است .
آقاي روحاني ابراز اميدواري كرد: مسئولان وزارت تعاون بتوانند در اين زمينه فعال شوند.
رئيس جمهور همچنين اظهارات  شريعتمداري مبني بر استفاده از توانمندي اقوام و مذاهب مختلف را ارزشمند دانست و افزود : هر ايراني شايسته بايد صرفنظر از اينكه شيعه ، سني ،ِ مسلمان يا مسيحي است كار كند ؛ اگر مي خواهيد كار نكند پس نبايد از او ماليات بگيريد ، موقع راي دادن هم نگوييد پاي صندوق راي بيايد و روز جنگ نيز نخواهيد كه وارد عرصه شود و شهيد بدهد .
وي همچنين جوان گرايي را موضوع بسيار مهمي دانست و گفت : البته خود ما هم اكنون جوان نيستيم يادم هست كه ابتداي انقلاب كه سي ساله بودم چطور كار مي كردم يا در زمان جنگ براحتي 72 ساعت نمي خوابيديم اما اكنون نمي توانيم زيرا با افزايش سن مشكلات افزايش مي يابد.
آقاي روحاني افزود : سن انسان كه بالا مي رود مدام چرتكه مي زند ، احتياط مي كند و دستگاه نظارتي و دادگاه به ذهنش مي آيد اما جوان اصلا دادگاه و دستگاه نظارتي را قبول ندارد مي رود كارش را انجام مي دهد و جلو مي رود .
وي تصريح كرد : اكنون وزير جواني داريم كه قوه قضائيه مي گويد شكايت مي كند اما او اصلا نمي ترسد و كار خودش را با قدرت انجام مي دهد حالا يك نفر از قوه قضائيه مدام بگويد كه از او شكايت مي كند ، خوب شكايت كند ؛ وزير جواني كه به نفع مردم كار مي كند و به دستورهاي بي ربط اعتنا نمي كند اين مي شود وزير .
رئيس جمهور در پايان افزود : وزيري كه مدام بخواهد حساب كند كه چه مي شود و سه سال ديگر با اتمام اين دولت كجا مي رود و او را كجا مي برند ؛ جايي ندارند ببرند همه با هم در يك جا هستيم .

 ____
سامانه‌های مرتبط با شفافیت و مبارزه با فساد در بخش های تعاون، بهزیستی، صندوق بازنشستگی، اشتغال و تامین اجتماعی با حضور رئیس جمهوری رونمایی شد.
 حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» صبح امروز - دوشنبه - با حضور در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن رونمایی از این سامانه‌ها، با توضیحات مسوولان و مدیران ذیربط در جریان چگونگی اقدامات و فعالیت‌های این سامانه‌ها قرار گرفت.
سه سامانه مرتبط با شفافیت و‌ مبارزه با فساد در حوزه‌های تعاون، بهزیستی و صندوق بازنشستگی و سامانه ناظر پایش سیاست ها و برنامه های اشتغال کشور از جمله این سامانه‌ها هستند.
همچنین سامانه نسخه الکترونیکی مراکز درمانی به منظور حذف دفترچه های درمانی و پایش الکترونیک و یکپارچه نظام سلامت رونمایی و به طور فراگیر در سراسر کشور مورد استفاده قرار گرفت.
در این سامانه که تاکنون متشکل از ۳۷۸ مرکز درمانی ملکی متعلق به سازمان تامین اجتماعی و چهارهزار پزشک طرف قرارداد این سازمان است، نزدیک به ۱۱۰ میلیون نسخه صادر و ثبت شده است.
در برگیری پرونده الکترونیک درمان بیماران، کنترل هزینه ها و تداخلات دارویی و ۳۰ درصد کاهش صدور دفترچه به لحاظ پذیرش بیماران با استفاده از کد ملی از جمله مزیت‌های این سامانه است. 
برچسب ها: نشست ، روحانی ، تعاون ، مدیران
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱°    ۱۳°