وزارت خارجه خط مقدم ما در برابر آمریکاست
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
17:25 - دوشنبه 06 بهمن 1399
کد خبر : ۶۷۲۸۴۰
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۹
رئیس جمهور گفت: امروز خط مقدم ما در برابر امریکا وزارت امورخارجه، وزارت نفت و بانک مرکزی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
­آقای روحانی امروز در سخنانی در جمع مدیران ارشد بانک مرکزی ضمن تبریک میلاد باسعادت حضرت فاطمه زهرا(س) و روز زن به گزارشی که پیش از این سخنرانی در مجمع بانک مرکزی از سوی مسئولان ارائه شد، اشاره کرد و آن را امیدوارکننده دانست.
 
تراز تجاری ما با وجود تحریم ها مثبت است
 
وی با اشاره به اینکه امریکا تمام توان خود را روی بحث تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران به ویژه تحریم سیستم بانکی، فروش نفت و سایر زمینه های اقتصادی قرار داده است، گفت: امروز خط مقدم ما در برابر امریکا وزارت امورخارجه، وزارت نفت و بانک مرکزی است البته بقیه از جمله وزارت اقتصاد دوم هستند.
رئیس جمهور از آقایان ظریف، زنگنه و همتی به خاطر ایستادگی و توانمندی آنان تقدیر کرد و از آنان به عنوان نیروهایی نام برد که در خط مقدم این مبارزه ایستاده اند.
آقای روحانی ادامه داد: البته بقیه دستگاه های اقتصادی ما، سازمان برنامه و بودجه و اقتصاد ما تحت فشار هستند اما عمدتاً فشار به این سه بخش است و ما علیرغم این که سختی هایی را تحمل کردیم موفقیت های بسیار خوبی نیز داشتیم و این دو را باید در کنار هم قرار دهیم.
رئیس جمهور گفت: هم سختی و هم مشکلات داریم و هم مردم توقعات درستی دارند که ما باید آنها را حل و فصل کنیم و هم پیشرفت های خوبی داشتیم که آنها را هم مردم باید بدانند چون این پیشرفت ها از آن مردم است و دولت منتخب مردم است.

آقای روحانی افزود: اگر وزارت خارجه و بانک مرکزی ما و دولت کاری می کند نماینده مردم است و دولت منتخب مردم است و تمام این تلاش ها تلاش ملت ایران است.
وی در ادامه با اشاره به اینکه قاعدتاً باید در شرایط تحریم تراز تجاری ما مطلوب نباشد، تصریح کرد: تراز تجاری ما طی 11 ماه گذشته مثبت است به طوری که ما در این مدت 40 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشتیم و 38 و نیم میلیارد دلار واردات بنابر این تراز ما طی این مدت مثبت یک و نیم است.

آقای روحانی گفت: در این حال در بعضی بخش ها واردات ما بیشتر بوده از جمله کالاهای اساسی و در بعضی زمینه ها واردات ما کمتر شده و در مجموع کشوری هستیم که می تواند 40 میلیارد دلار درآمد داشته باشد و کمتر از 40 میلیارد دلار نیاز وارداتی خود را تأمین کند و این نکته بسیار مهمی است.
 

در صحنه سیاسی و بین المللی موفق هستیم

رئیس جمهور موفقیت امروز ایران را در صحنه سیاسی و بین المللی بسیار ارزشمند خواند و گفت:­ ما در منطقه کار بزرگی انجام دادیم که انجام این کار بزرگ بر دوش همه نیروهای مخلص بوده است؛ اگر با هم و در کنار یکدیگر نباشیم موفق نمی شویم.
 آقای روحانی در ادامه سخنان خود در پنجاه و هشتمین مجمع سالیانه بانک مرکزی با اشاره به موفقیت های حقوقی و بانکی جمهوری اسلامی ایران در برابر آمریکا تصریح کرد: درست است که آمریکا به ما فشار می آورد اما در همین حین جمهوری اسلامی ایران سه بار در دادگاه های بین المللی موفق شده و آمریکا شکست خورده است.

وی افزود: یکی از موفقیت های ایران در دادگاه بین المللی؛ تایید صلاحیت دادگاه برای رسیدگی به شکایت ایران نسبت به خروج آمریکا از برجام بود، خیلی بحث شد و آمریکایی ها می گفتند که این دادگاه صلاحیت رسیدگی به این شکایت را ندارد اما دادگاه صلاحیت خود را در این باره تایید کرد، این اولین موفقیت حقوقی بود.

رئیس جمهور موفقیت دوم ایران را صدور قرار موقت از سوی دادگاه برای اعلام ناموجه بودن تحریم های آمریکا خواند و گفت: در این زمینه موفق شدیم و علی رغم تلاش های آمریکا قرار موقت از سوی دادگاه بین المللی به نفع ایران صادر شد.
آقای روحانی با اشاره به موفقیت حقوقی دیگر ایران در تایید صلاحیت دادگاه درباره رسیدگی به ضبط پول های بانک مرکزی و ملت ایران، ادامه داد : این موضوع درباره حدود دو میلیارد دلار پول بلوکه شده ایران بود که دادگاه صلاحیت خود را برای رسیدگی به این شکایت تایید کرد، در حالی که آمریکایی ها ماهها در تلاش بودند تا این صلاحیت را از بین ببرند.

رئیس جمهور افزود: در همین ماه های اخیر نیز­ دو بار در دو دادگاه مهم اروپایی درباره شکایت هایی ­مربوط به شش میلیارد دلار و 1.6 دهم میلیارد دلار­­ اموال­ ایران به موفقیت دست یافتیم، بنابراین ما در صحنه سیاسی و در صحنه بین المللی موفق هستیم.­
آقای روحانی این موفقیت ها را بسیار ارزشمند دانست و گفت: ما در منطقه کار بزرگی انجام دادیم که انجام این کار بزرگ بر دوش همه نیروهای مخلص بوده است؛ بخشی از این بار را سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بخشی را وزارت امور خارجه و برخی از این بار را بخش اقتصاد کشور بر دوش داشته و همه این ها در کنار یکدیگر قرار گرفته است.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: اینکه دیروز رئیس جمهور سوریه آقای بشار اسد از دمشق به سوی تهران پرواز کند و خدمت مقام معظم رهبری می رسد و همچنین با یکدیگر نیز ملاقات داشتیم، وی گفت که سفر من تشکر از ملت و دولت ایران و همچنین رهبر معظم انقلاب است.
آقای روحانی یادآور شد: اتفاقا آقای بشار اسد در ضمن بحث هایشان از وزارت امور خارجه نیز به طور صریح تشکر کرد و این تشکر به خاطر کارهای بزرگی است که­ امروز همه با هم در منطقه انجام می دهیم چرا که اگر با هم و در کنار یکدیگر نباشیم موفق نمی شویم.

رشد 23 درصدی نقدینگی داشته ایم

­رئیس جمهور گفت: از ابتدای دولت یازدهم تا به امروز رشد نقدینگی 23 درصد بوده است.
آقای روحانی افزود: در تمام رسانه ها یکی از نکاتی که به آن تاکید می شود بحث نقدینگی است برخی معتقدند نقدینگی بی حساب و کتاب بالا رفته و دولت در این رابطه کاری انجام نمی دهد.

آقای روحانی گفت: ما امروز در آمار و ارقام دیدیم که رشد نقدینگی تا اول دولت یازدهم یعنی از حدود سال 81 - 82 تا سال 92 به طور متوسط 27 درصد بوده است.
رئیس جمهور افزود:  از ابتدای دولت یازدهم تا به امروز رشد نقدینگی به 23 درصد رسیده است ما توانسته ایم نقدینگی را کنترل کنیم و از این مهم تر در پایه پولی یک حرف بسیار مهمی داریم.

آقای روحانی گفت:? قبل از این دولت بخش بزرگی از پایه پولی بر مبنای استقراض دولت یا طلبکاری بانک مرکزی از دولت بوده است و شما می دانید که اگر بر مبنای پایه پولی اگر نقدینگی افزایش یابد چه خطراتی به دنبال خواهد داشت ضریب فزاینده اش چقدر زیاد است الان اگر پایه پولی بالا می رود به خاطر بدهی بانک ها به بانک مرکزی است یعنی آنوقت ها دولت مسئول بوده  اما حالا مخاطبین ما در این جلسه (شماها) مسئول هستید.

وی افزود: بانک ها باید تلاش کنند که این پایه پولی استفاده نکنند وقتی به بانک مرکزی فشار می آوردند و پول می گیرند به طور طبیعی این فشار بر پایه پولی و اقتصاد وارد می شود البته نکته ای در آمار امروز بود که وضع بانک ها در مطالبات و پول هایی که اینها از بانک مرکزی دریافت می کنند در این ماه های نسبت به گذشته کاهشی بوده است و این نکته بسیار مهمی است یعنی بانک ها هم کمک کرده اند و قدم اول را برداشته اند که نسبت به ماه های قبل کمی کاهش یافته است.

رئیس جمهور گفت: از آن طرف آمار ارقام نشان می دهد که وضع بانک های دولتی از این نظر بهتر از بانک های خصوصی و بانک های سیاست های اصل 44 است باید از همه بانک ها بخواهیم در این زمینه همکاری کنند  زیرا این اضافه برداشت در نهایت به پایه پول باز می گردد. 
 
 رابطه با گروه اقدام مالی قطع شود فعالیت های بانکی ما در سطح دنیا با مشکل مواجه می شود

­رئیس جمهور گفت: اگر رابطه با گروه اقدام مالی قطع شود فعالیت های بانکی ما در سطح دنیا با مشکل مواجه می شود.
 آقای روحانی با بیان این که بانک مرکزی و دولت بار سنگینی از مسئولیت را بر دوش دارند افزود: اگر عده ای بخواهند دور کشور دیوار بکشند این کار دولت را سخت می کند و از همه خواهش می کنم دور کشور را دیوار نکشند چرا که این به نفع کشور نیست، بگذارید دولت کار خودش را بکند.
رئیس جمهور با اشاره به این که دیوارها باید برداشته شود، گفت: اکنون دیوار دور بانک هاست، بانک ها چطور می توانند سالم تر کار کنند و باید بدانیم اگر با بانک های دنیا ارتباط داشته باشیم اقتصاد به راه می افتد.

آقای روحانی افزود: ما تلاش می کنیم تا تحولات بانکی سیستمی جهان را ببینیم و از آنها عقب نیافتیم و بانک ها باید فعال باشند.
رئیس جمهور با اشاره به این که لوایح مرتبط با FATF باید با عقل و تدبیر دولت پیش رود، گفت: نمی توان کشور را به دست 10 یا 20 نفر داد تا مدیریت کنند بلکه همه صاحبنظرند.

ادغام چند بانک مربوط به نیروهای مسلح به زودی

­رئیس جمهور گفت: به زودی چند بانک مربوط به نیروهای مسلح در هم ادغام می شود و یک بانک واحد تشکیل می شود.
آقای روحانی در ادامه سخنان خود در دیدار با مدیران ارشد بانک مرکزی افزود: یکی از اقدامات خوب بانک مرکزی با کمک دولت و قوای دیگر مسئله موسسات اعتباری غیرمجاز بود، این یک بلای بزرگی برای کشور و مردم ما بود و خود جمع کردن این کار نیز کار آسانی نبود.

رئیس جمهور ادامه داد: من می دیدم وقتی آقای سیف وارد این مصاف برای مبارزه با این مسئله شد چه فشاری بر روی آن بود، من نامه هایی را که برای او می نوشتند را می دیدم، مسئولین مختلف با صد امضا ، نود و دو امضا، کمتر ، بیشتر ، همه به او فشار می آوردند، زمانی پیش من آمد و گفت ظاهراً کاری که من انجام می دهم مشکل دارد و نباید انجام دهم ، به او گفتم چرا نباید انجام دهی ، حتماً باید انجام دهی ، نباید به این مسائل اعتنا کنی و باید کارت را انجام دهی.

آقای روحانی با بیان اینکه کار بزرگی انجام گرفته و هنوز هم در حال ادامه است اظهار داشت: درست است که یک بار سنگینی بر دوش ما آمد، همین موسسات مقداری پایه پولی را بالا بردند و ما ناچار شدیم حل و فصل کنیم، این ها مشکل برای ما ایجاد کردند، اما اینکه این معضل بزرگ در کشور ما حل و فصل شد البته به دولت ما هیچ ارتباطی نداشت و این موسسات همگی مربوط به دولت های قبل بود و از سال 82 به بعد به تدریج بوجود آمده بودند اما بارش بر دوش ما افتاد و ما ناچار بودیم آن را حل و فصل کنیم.
رئیس جمهور افزود: این کار کار ارزنده ای است البته در این زمینه اقدامات دیگری نیز در حال ادامه پیداکردن است ، ما در جلسات شورای عالی هماهنگی سه قوه ، تقریباً هر نیازی که بانک مرکزی داشته را توانسته ایم در یک زمان کوتاهی مصوب و حل و فصل کنیم و در این زمینه نیز مصوبات خوبی داشته ایم و بانک مرکزی در این زمینه مهم است که نظارت خود را بر همه بانک ها افزایش دهد و اگر بانکی در یک شرایطی لازم است که راجع به او تصمیماتی گرفته شود، بانک مرکزی به راحتی بتواند آن تصمیمات را با چارچوبی که در مصوبات ما است انجام دهد.

آقای روحانی تاکیدکرد: این اقدام ، اقدامی بسیار ارزشمند و خوب است مردم به این نکته توجه کنند که در حین فشار اقتصادی دشمن ، اصلاح بانک ها نیز بصورت همزمان با یک روند سریع تری ادامه پیدا می کند.

رئیس جمهور با بیان اینکه این اقدام برای اقتصاد آینده و امروز ما و برای سالم سازی بانک های ما بسیار اهمیت دارد اظهار داشت: انشاء الله به زودی چند بانک مربوط به نیروهای مسلح در هم ادغام می شود و یک بانک واحد تشکیل می شود، این به روند اصلاحات کلی در زمینه بانک ها کمک می کند و امیدوار هستیم این اقدام نیز تا پایان امسال انجام شود و همه مصوبات آن در این زمینه انجام شده و در اختیار بانک مرکزی قرار دارد و باید بانک ها با هم بنشینند و آن را نهایی، اجرایی و عملیاتی کنند.

­ عبور از تحریم ها با عزم ملت ایران ممکن است

رئیس جمهور گفت: ما یک ملت هستیم و قدرت فائق آمدن بر تمام مشکلات را داریم و عبور از تحریم ها با عزم ملت ایران ممکن است.
آقای روحانی افزود: صاحب این کشور ملت است و این ملت قدرت تصمیم گیری در موارد مختلف را دارد.
وی گفت: در خصوص پذیرش FATF هم ملت از طریق نهادهای منتخب خویش حرف خود را زده است.

آقای روحانی افزود: قدرت تصمیم گیری در کشور به نام ملت یا دولت است یا مجلس و یا رهبری، رهبری چند بار گفتند که با لوایح چهار گانه مخالفتی ندارند دولت هم که در این خصوص لایحه داده و مجلس نیز تصویب کرده پس چه کسی با این جریان مخالف است.
رئیس جمهور ادامه داد: واقعیات را به مردم نمی گویند و تا مشکلی پیش می آید می گویند مدیریت با دولت است.
وی افزود: در خصوص لوایح چهار گانه در صورت تصویب نشدن چه کسی پاسخگوی مشکلات پیش آمده برای روابط تجاری کشور با دنیا یا خدشه وارد شدن به بازار داخلی خواهد بود.

آقای روحانی گفت: تنها در همین دو هفته گذشته در انتقال اعتبار مشکلاتی به وجود آمد که همین مشکلات موجب اختلال در تامین گوشت شد با اینکه 90 درصد گوشت مورد نیاز کشور در داخل تامین می شود اما با تامین نشدن همان 10 درصد خارجی مشکلات عدیده ای برای کشور به وجود آمد.

رئیس جمهور افزود: در همین باره گوشت های وارداتی در گمرک مانده اند و برخی می گویند دولت گوشت را از گمرک ترخیص نمی کند این در حالی است وارد کننده این محصول بخش خصوصی است و فقط به دلیل عدم انتقال اعتبار واردات آن به مشکل خورده که قرار بر این است بانک مرکزی به این موضوع ورود کرده و آن را مرتفع کند.

وی افزود: یک تحریم از طرف آمریکاست و یک تحریم از طرف سلایق برخی در حالی که در داخل اگر خودمان را تحریم و بداخلاقی نکنیم همه چیز حل می شود.
آقای روحانی ادامه داد: همه باید حرف حق را به گوش مردم برسانند و کمک کنند که مردم واقعیات را در یابند.

رئیس جمهور گفت: نکته ای دیگر که برای دولت بسیار مهم است نقش بانک ها در تولید اشتغال است که اگر بانک ها نباشند هم تولید می خوابد و هم اشتغال دچار مشکل می شود.
وی افزود: مشکل اشتغال باید حل شود چه با وام روستایی چه با وام تولید که توسط بانک ها پرداخت می شود.

سال 98 سال مهار تورم است

رئیس جمهور با اشاره به موفقیت های حقوقی و بانکی جمهوری اسلامی ایران در برابر آمریکا گفت: در سایه تولید صنعت ، تولید کشاورزی ، خدمات و تولید مسکن رشد و اشتغال زایی­ اتفاق می افتد.
وی افزود: تاکید داریم در تولید مسکن تحولی ایجاد شود تا هم قیمت مسکن را مهار و هم ایجاد اشتغال کند و مشکل مردم را در پرداخت اجاره مسکن حل کند در این زمینه بانک مرکزی و بانکها می توانند کمک  و در سال آینده تلاش بیشتری کنند.
آقای روحانی با تاکید بر افزایش اشتغالزایی از محل تولید و صادرات گفت: در این شرایط ارزی 40 میلیارد­ صادرات غیر نفتی­ کم است این رقم را می توان به راحتی افزایش داد و باید ساز و کار ارتباط با صادرات را پیدا کنیم که چگونه کالاهای صادراتی را صادر کنیم و پول آنها چگونه به کشور باز گردد.
رئیس جمهور افزود: دولت از فعالیت بانک مرکزی و بخش اقتصاد در شرایط فعلی و مشکلات کنونی راضی است کار اصلی بانک مرکزی ارزش پولی ملت ایران است ، کار اصلی بانک مرکزی مهار تورم است ایجاد شرایط لازم برای رشد است که البته روند این موارد در سه چهار ماهه اخیر بهتر شده است هم در تورم به ویژه بخش تورم تولید کننده روند، کاهشی بوده حتی در تورم مصرف کننده به ویژه تورم ماهانه در مقایسه با گذشته شرایط خوبی داشتیم.

وی گفت: اگر بتوانیم روند فعلی را ادامه بدهیم می توانیم تورم را کنترل کنیم چنانکه افتخار دولت یازدهم­ و دوازدهم این بود که سال 95 و 96 تورم ما بعد از 26 سال تک رقمی شد اما امسال تا تورم 23 درصد رسیدیم که پیش بینی می شود در ماه آینده مقدار آن کمی افزایش یابد پس امسال ما امتیاز تک رقمی تورم را از دست دادیم اما سال آینده باید سال مهار تورم باشد.

آقای روحانی افزود: باید رشد تورم را در سال آینده کنترل کنیم و کاهش دهیم و چنان که در این چند ماه دیدیم این مهم امکان پذیر است وظیفه اصلی بانک مرکزی این است که نظارتش را بر بانک ها بیشتر کند و نباید هیچ بانکی وجود داشته باشد که بانک مرکزی برای نظارت بر آن دچار مشکل شود.
رئیس جمهور گفت: هدف اصلی ما در سال آینده رشد اقتصادی است که البته هنوز نمی دانیم و برایمان روشن نیست اما آنچه روشن است اینکه رشد اقتصادی در دو سال گذشته خوب بوده است چنان که در سال 95 رشد اقتصادی 12 ونیم درصد بود در سال 94 هم این رشد 6 درصد بود که رشد نسبتاً خوبی است.

آقای روحانی افزود: باید برای سال آینده کاری کنیم که در زمینه رشد اقتصادی گام هایی برداریم و همان طور که  همتی در مورد ارز گفت تعادل قیمت ارز در بازار بسیار مهم است کار بسیار سختی را پیش رو دارند که نیازمند کمک همه بخش ها به ویژه بانک ها، صادرکنندگان و سیاست خارجی است تا قیمت ارز به یک قیمت منطقی متعادل و قابل قبول برگردد.
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۲°    ۸°