965 میلیارد ریال بودجه آب‌رسانی روستایی و عشایری
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
01:06 - جمعه 03 بهمن 1399
کد خبر : ۶۷۲۹۱۷
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۸
نمایندگان مجلس شورای اسلامی بودجه 965 میلیارد ریالی را برای آبرسانی روستایی و عشایری تصویب کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، نمایندگان در نشست علنی نوبت صبح امروز مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش هزینهای لایحه بودجه 98 با بند (ب) تبصره (6) لایحه بودجه سال 98 موافقت کردند.
در بند (ب) تبصره (6) آمده است: وزارت نیرو از طریق شرکتهای آبفای شهری سراسر کشور مکلف است علاوه بر دریافت نرخ آببهای شهری، به ازای هر مترمکعب فروش آب شرب، مبلغ دویست (200)ریال از مشترکان آب دریافت و به خزانه داری کل کشور واریز کند.
صددرصد(100%) وجوه دریافتی تا سقف نهصد و شصت و پنج میلیارد 965.000.000.000)ریال از محل حساب مذکور در ردیف معین در بودجه شرکت مزبور صرفاً جهت آبرسانی شرب روستایی و عشایری اختصاص مییابد. بیستدرصد(20%) اعتبار مذکور برای آبرسانی شرب عشایری و هشتاددرصد (80%) برای آبرسانی شرب روستایی براساس شاخص جمعیت و کمبود آب شرب سالم بین استانهای کشور در مقاطع سهماهه از طریق شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور توزیع میشود تا پس از مبادله موافقتنامه بین سازمان مدیریت و برنامهریزی استانها و شرکتهای آب و فاضلاب روستایی استانها و یا سازمان امور عشایر ایران هزینه شود. وجوه فوق مشمول مالیات به نرخ صفر است.
 
­موافقت مجلس با پرداخت عوارض مصرف برق
 
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با  تصویب بند (د) تبصره (6) لایحه بودجه سال 98 با پرداخت عوارض حاصل از مصرف برق برای خرید تضمینی برق حاصل از تبدیل پسماندهای عادی به انرژی موافقت کردند.
در جریان بررسی این بند احمد بیگدلی نماینده خدابنده در مجلس پیشنهادی برای  افزودن عبارت "جابهجایی تیر برق در روستاها"را مطرح کرد که با 120 رأی موافق، 62 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع مورد موافقت قرار گرفت.
همچنین حبیب اله دهمرده نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند پیشنهاد افزودن "و احداث نیروگاه بادی در منطقه محروم سیستان" به این بند از تبصره (6) را مطرح کرد که با 145 رأی موافق، 41 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع  مورد موافقت قرار گرفت.
در بند (د) تبصره (6) آمده است: عوارض موضوع ماده (5) قانون حمایت از صنعت برق کشور مصوب 10/8/1394 به میزان 10 درصد مبلغ برق مصرفی در سقف 18 هزار و ششصد میلیارد ریال تعیین میشود و  مشترکان روستایی و چاههای کشاورزی از شمول حکم این بند معاف هستند. منابع حاصله پس از مبادله موافقتنامه با سازمان برنامه و بودجه کشور و تخصیص صددرصد (100%) آن توسط این سازمان برای موارد مطروحه در قانون فوق با اولویت روستاها و جابهجایی تیر برق در روستاها و مناطق دامداری و عشایری و خرید تضمینی برق حاصل از تبدیل پسماندهای عادی به انرژی و احداث نیروگاه بادی در منطقه محروم سیستان صرف می ­شود.
 
دولت به هزینه کرد درآمدهای حاصل از قبوض گاز و برق برای خسارتهای مالی و جانی مکلف شد
 
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تصویب بند (ز) تبصره (6) لایحه بودجه سال 98دولت را مکلف به هزینه کرد درآمدهای حاصل از قبوض گاز و برق برای خسارتهای مالی و جانی کردند.
در بند (ز) تبصره (6) آمده است: مطابق ماده (12) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) به هر یک از وزارتخانههای نفت و نیرو از طریق شرکتهای تابعه ذیربط اجازه داده میشود ماهانه از هر واحد مسکونی مشترکان گاز مبلغ دو هزار (2000)ریال، از هر واحد مسکونی مشترکان برق مبلغ یک هزار (1000)ریال و از هر یک از واحدهای تجاری مشترکان گاز و برق مبلغ ده هزار (10.000)ریال أخذ و به حساب درآمد عمومی موضوع ردیفهای 160185 و 160186 جدول شماره (5) این قانون نزد خزانه داری کل کشور واریز کنند. برای مشترکان روستایی، مبالغ فوقالذکر معادل پنجاهدرصد (50%)  می ­باشد. وجوه فوق، مشمول مالیات به نرخ صفر است. منابع حاصله برای موارد مندرج در ماده مذکور به مصرف می­رسد. آیین نامه اجرائی این بند متضمن سقف و نحوه برگزاری مناقصه، تعهدات شرکتهای بیمهگر و پرداخت خسارت به پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی به تصویب هیأت وزیران می رسد.
در ماده (12) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت آمده است:  به هر یک از وزارتخانههای نفت و نیرو از طریق شرکتهای تابعه ذیربط اجازه داده میشود مبلغی را که طبق قوانین بودجه سنواتی در قبوض گاز و برق برای هر واحد مسکونی و تجاری تعیین میگردد، أخذ و صرفاً جهت بیمه خسارات مالی و جانی اعم از فوت و نقص عضو و جبران هزینههای پزشکی ناشی از انفجار، آتشسوزی و مسمومیت مشترکان شهری و روستایی و سکونت گاهی عشایری گاز و برق از طریق شرکتهای بیمه با برگزاری مناقصه اقدام کنند.
 
 10 هزار میلیارد ریال برای بازیافت پسماندهای مخرب
 
با موافقت نمایندگان مجلس، منابع تا سقف 10 هزار میلیارد ریال به منظور بازیافت پسماندهای مخرب در اختیار سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور قرار می گیرد.
نمایندگان در نشست علنی با بند "ی" تبصره 6 ماده واحده این لایحه بودجه 98 موافقت کردند.
 
براساس این بند بودجه سال 98؛ در اجرای بندهای (ث) و (ص) ماده (38)  قانون برنامه پنجساله ششم توسعه و به منظور کاهش اثرات مخرب پسماندهای عادی، سازمان امور مالیاتی کشور موظف است از فروش کالاهایی که مصرف آنها منجر به تولید پسماند مخرب محیط زیست میشود عوارضی را که توسط دولت تعیین میشود دریافت و به ردیف درآمدی شماره  160189 واریز کند. منابع وصولی تا سقف 10 هزار میلیارد ریال از محل ردیف 45-530000 جدول شماره (9) این قانون در اختیار سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور قرار میگیرد تا با نظارت سازمان حفاظت محیط زیست پس از مبادله موافقتنامه با سازمان برنامه و بودجه کشور برای بازیافت پسماندهای حاصل از کالاهای مزبور (ایجاد تأسیسات منطقهای تبدیل پسماند به مواد و انرژی) با اولویت مشارکت بخش خصوصی  مصرف شود.
 
آیین نامه اجرائی این بند مشتمل بر میزان عوارض هر کالا،  فهرست کالاهای مشمول، نرخ هزینه مدیریت پسماند کالاها و فرآیند اجرائی به پیشنهاد مشترک سازمان حفاظت محیط زیست، وزارتخانههای کشور، صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی و سازمان برنامه و بودجه کشور تدوین می شود و به تصویب هیئت وزیران می رسد.
 
در ادامه نمایندگان مجلس با کلیات بخش هزینه ای تبصره 6 و اصلاحات صورت گرفته در آن با 141 رأی موافق، 21 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع موافقت کردند.
 
 
برچسب ها: مجلس ، تصویب ، لایحه ، بودجه 98
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۳°    ۳°