جایگاه ممتاز فضایی و فرافضایی ایران در منطقه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
22:40 - يکشنبه 10 اسفند 1399
کد خبر : ۶۷۳۱۳۴
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۵
معاون توسعه و برنامه ریزی راهبردی سازمان فضایی ایران: حوزه فضایی و فرافضایی ما جایگاه ممتازی در منطقه دارد و در حوزه پژوهشی و تحقیقاتی در بین 10 کشور برتر دنیا هستیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
یاسر موحدی گفت: کشورهای معدودی هستند که قابلیت استفاده از ماهواره را به صورت کامل در اختیار دارند همچنین 50 تا 60 کشور قابلیت طراحی و ساخت ماهواره را دارند، حدود 10 تا 11 کشور هم هستند که قابلیت پرتاب ماهواره را دارند.

وی ادامه داد: به لحاظ طراحی و ساخت ماهواره و در قرار دهی در مدار زمین نیز کشور ما جزو معدود کشورهایی هستیم که این قابلیت را بومی کرده ایم و در حال توسعه هستیم اما برای ماهواره های عملیاتی تر با قابلیت های بالا نیاز به ارتقای سطح علمی هستیم.
 
معاون توسعه و برنامه ریزی راهبردی سازمان فضایی ایران درباره توسعه و تحقق برنامه های فضایی گفت: متولی امر پژوهش دانشگاه ها هستند و هرچقدر این قابلیت رشد پیدا کند، به لایه صنعتی سازی نزدیک می شویم که می توانیم با کمک بخش خصوصی ماهواره های عملیاتی بر اساس استاندارهای روز دنیا بسازیم.
 
وی گفت: در 10سال گذشته با استفاده از توانمندی دانشگاه های از لایه دانش به لایه فناوری رسیده ایم و اکنون نیز در حال ارتقای آزمایشی به عملیاتی کردن ماهواره ها هستیم که برای رسیدن به آن نقطه دانشگاه ها و مراکز پژوهشی بعنوان پشتیبان و توسعه دهنده فناوری باید در خدمت بخش خصوصی قرار بگیرند.
 
موحدی گفت: دانشگاه های متعددی از کشور در حوزه طراحی و ساخت ماهواره های آزمایشی- تحقیقاتی فعال هستند و در ساخت و توسعه ساخت ماهواره نیز فعال هستند.
 
معاون توسعه و برنامه ریزی راهبردی سازمان فضایی ایران گفت: از تیم های دانشجویی فعال نیز شرکت هایی تشکیل شده اند که در زمینه  طراحی و ساخت قطعات ماهواره ای و زیرسیستم های ماهواره ای فعال هستند.
 
او گفت: ما اکنون در 2 رشته ماهواره های سنجش از راه دور و ماهواره های مخابراتی در حال توسعه بومی ماهواره فضایی هستیم و این 2حوزه به لحاظ دستیابی به فناوری بومی در اولویت کشور قرار گرفته است و در دست توسعه است.
 
معاون توسعه و برنامه ریزی راهبردی سازمان فضایی ایران گفت: اولین و بیشترین سرمایه گذاری فضایی کشور در توسعه ماهواره های سنجشی بوده است و سال 87 آغاز دستیابی به فناوری ماهواره های سنجش از راه دور با همکاری 3 دانشگاه کشور برای 3 ماهواره دانشجویی شروع شد.
 
وی ادامه داد: در صدا و سیما از ماهواره های مخابراتی هم برای انتقال سیگنال همانند اکثر نقاط دنیا استفاده می شود، در دهه 80 ایجاد کارت سوخت مطرح شد که اجرای این سامانه نیازمند زیرساخت در بیشتر نقاط کشور بود که در صورت وجود نداشتن این شبکه این کار امکان پذیر نبود که ماهواره مخابراتی قابلیت ارتباط با دورافتاده ترین نقاط را برقرار کرد که این یک قابلیت برای کارکرددر حوزه نفت فراهم کرد.
 
موحدی افزود: ماهواره های سنجشی از فاصله 500 کیلومتری بالای مدار زمین تا زمین را نظارت می کنند و اطلاعات اجسام روی زمین را رصد و پایش می کنند بنابراین در یک تصویر ماهواره ای مخابره شده به زمین حجم زیادی از تصاویر دیده می شود. 
 
وی گفت: دولت ها در نگاه اول اصلی ترین استفاده کنندگان و مشتریان ماهواره های سنجشی هستند که از اطلاعات بدست آمده برای مدیریت داخل و خارج کشور استفاده می شود.
 جایگاه ممتاز ایران در حوزه فضایی و فرافضایی در منطقه
معاون توسعه و برنامه ریزی راهبردی سازمان فضایی ایران گفت: تنوع خدمات ماهواره های سنجشی متعدد است، در حوزه جنگل ها و مراتع پدیده هایی که در روزی زمین رخ می دهد، پایش منابع و پایش محصولات کشاوررزی، پایش جنگل ها و مراتع از کاربردهای ماهواره های سنجشی است که هم می تواند به دولت ها در حوزه کشاورزی و پایش سطح زیرکشت محصولات استراتژیک به صورت آنلاین و هم به کشاورزان در تولید محصولات استراتژیک کمک کند.
 
وی ادامه داد: ماهواره های سنجشی کاربرد فراسرزمینی نیز دارد و کشورها می توانند نسبت به محصولات وارداتی نیاز کشور را برآورد کنند. 
 
موحدی گفت: بخش عمده ای کشاورزی در اختیار شرکت های کشت و صنعت است که این شرکت ها نیز می توانند با استفاده از تصاویر ماهواره قابلیت زیرکشت را در زمین های کشاورزی فراهم کنند همپنین پایش آفات اراضی کشاورزی با استفاده از تصاویر ماهواره ای فراهم است.
 
معاون توسعه و برنامه ریزی راهبردی سازمان فضایی ایران افزود: کشاورزان با نصب اپلیکشن می توانند از داده های ماهواره ای شبکه ارتباطی از قابلیت های لازم برای زمین زیرکشت، محصول و آفت ها استفاده کنند، اپلیکیشن ها در دنیا متداول شده است و ایران نیز تمرکز خود را بر ایجاد اپلیکیشن های بومی قرار داده است که برنامه ریزی های لازم برای توسعه این اپلیکیشن انجام شده است. 
 
او درباره تکمیل 5 طرح ماهواره ای گفت: گام های برداشته شده در مسیر ماهواره های سنجشی پررنگ تر است که در ماهواره های مخابراتی دیرتر شروع شده ولی در حال پیشرفت هستیم که سال آینده شاهد اتمام پروژه ها در هر 2 مسیر خواهیم بود. 
 
معاون توسعه و برنامه ریزی راهبردی سازمان فضایی ایران گفت: امروز در دنیا بخشی از اطلاعات ماهواره ای به رایگان در اختیار کشورهای مختلف قرار می گیرد اما مسئه اصلی انطباق اطلاعات متناسب با نیاز کشورهاست. اطلاعات رایگان ماهواره ای تا وضوح 10 متری به منزله این است که هرجسمی که در فاصله 10 متری باشد مورد پایش قرار می گیرد. 
 
وی ادامه داد: زمان های عبور ماهواره از خاک کشورها مشخص است بنابراین تناسب نیاز کشور بر اساس اطلاعات در سطح معین است و تصاویر دریافت شده نیز بر اساس برنامه ریزی عمومی کشورهای صاحب ماهواره است.

موحدی افزود: صنعت فضایی نامحدود است و هنوز به طور کامل کشف نشده است و هرروز قابلیت هایی که فضا می تواند در روی زمین ایجاد کند در حال توسعه است بنابراین فضا در خدمت زمین قرار می گیرد و با طی شدن این گام ها قابلیت های متعددی ایجاد خواهد شد.
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °