امضای اسناد همکاری میان ایران و ارمنستان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:18 - چهارشنبه 01 بهمن 1399
کد خبر : ۶۷۳۲۹۵
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۶
مقامات جمهوري اسلامي ایران و ارمنستان امروز دو سند همكاري امضاء كردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
رئیس جمهور ایران و نخست وزیر ارمنستان در دیداری یکساعته در مجموعه تاریخی ـ فرهنگی سعدآباد، راه های گسترش همکاری دو کشور را بررسی و بر لزوم ارتقای روابط تهران ـ ایروان در زمینه های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تاکید کردند.
 
امضای اسناد همکاری میان ایران و ارمنستان 
پس از این مذاکرات، دو یادداشت تفاهم در زمینه سازمان ملی استاندارد و همچنین مناطق آزاد تجاری با حضور آقایان روحانی و پاشینیان به امضا رسید.
 
امضای اسناد همکاری میان ایران و ارمنستان 
سپس دو طرف در نشست مشترک خبری شرکت کردند.
رئيس جمهور گفت: مذاكره در زمينه اتصال برق بين ايران، ارمنستان و گرجستان به صورت سه جانبه و سپس با روسيه به صورت چهارجانبه، مورد توافق دو طرف بود.
­آقاي روحاني در ادامه سخنان خود افزود: روابط بسيار خوبي بين دو كشور در زمينه مسائل سياسي، فرهنگي ، گردشگري و همچنين علمي و دانشگاهي وجود دارد و ما مي خواهيم اين روابط را در همه اين زمينه ها توسعه دهيم.
رئيس جمهور اضافه كرد: در زمينه اقتصادي هنوز ظرفيت هاي بسيار زيادي داريم كه بايد اين ظرفيت ها را به فعليت و اجرا درآوريم ، مهمترين رابطه اقتصادي ما در زمينه گاز، برق و تهاتر اين دو است ، همچنين در اين مذاكرات، گفتگوهايي در مورد تكميل سد خداآفرين و نيروگاه مغري انجام شد.
آقاي روحاني گفت: علاقه ايران براي حضور فعال در جاده شمال- جنوب در ارمنستان نيز جز موارد ديگري بود كه مورد بحث قرار گرفت.
رئيس جمهور با بيان اينكه تسهيل در روابط دو كشور در زمينه حمل و نقل چه سواري و چه كاميون مورد تاكيد دو طرف بود اظهار داشت: فعالتر شدن روابط دو كشور در زمينه كشاورزي و حضور ايران در ارمنستان با تشكيل شركت كشت و صنعت و توسعه دامپروري و تقويت كشتارگاه هايي كه در آنجا داريم، مورد تاكيد بود.
آقاي روحاني تصريح كرد: با توجه به اقدامات خوبي كه در زمينه اتصال فيبر نوري و همچنين تبادل ديتا انجام گرفته، هر دو كشور علاقه مند به همكاري در زمينه صنعت، آي سي تي هستند و ما آمادگي صادرات در اين زمينه را داريم.
رئيس جمهور ادامه داد: علاوه بر روابط دوجانبه اقتصادي، در ز مينه اتصال برق بين ايران و ارمنستان و گرجستان به صورت سه جانبه و سپس با روسيه به صورت چهارجانبه، مورد توافق دو طرف بود و همچنين در زمينه گاز اعلام آمادگي كرديم تا گاز بيشتري را به ارمنستان صادر كنيم و همچنين مذاكراتي در مورد صادرات گاز از طريق ارمنستان به گرجستان انجام دهيم.
آقاي روحاني گفت: اتصال خليج فارس به درياي سياه از طريق ارمنستان و گرجستان نيز جز موارد بحث در جلسه امروز ما بود.
رئيس جمهور تاكيد كرد: اگر بخواهم مباحث امروز را در يك جمله خلاصه كنم اين است كه دو دولت اراده و انگيزه كافي براي توسعه روابط همه جانبه بين دو كشور دارند و كميسيون مشترك دو كشور مامور شدند كه مقدمات لازم را تا تابستان سال آينده انجام دهند و جزييات همه مباحثي كه امروز مورد بررسي قرار گرفت در كميسيون مشترك مورد تصويب قرار دهند. 
نیکل پاشینیان که نخستین بار به ایران سفر کرده، صبح امروز در مراسمی مورد استقبال رئیس جمهور قرار گرفت.
نخست وزیر ارمنستان در این سفر دو روزه علاوه بر دیدار با برخی دیگر از مقامات کشورمان، به اصفهان نیز خواهد رفت.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱°    ۱۳°