بازگشت بیماری سرخک به آمریکا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
03:41 - جمعه 03 بهمن 1399
کد خبر : ۶۷۳۷۲۴
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۵
کارشناسان بهداشت عمومی در آمریکا نسبت به بازگشت بیماری سرخک به این کشور به خصوص در میان جوامعی که به دلایل مذهبی یا شخصی اعتقادی به واکسیناسیون ندارند، هشدار دادند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، شش کانون شیوع سرخک با 159 نفر مبتلا از روز اول ژانویه در ایالت های واشنگتن، کلرادو و نیویورک شناسایی شده اند.
از سال 2000 میلادی همه ساله بین 50 تا چند صد نفر بیمار مبتلا به سرخک گزارش می شوند این در حالیست که این بیماری در اوایل قرن 21 در آمریکا ریشه کن شده بود.

آنتونی فوسی (Anthony Fauci)، مدیر مؤسسه ملی بیماری های عفونی، روز چهارشنبه در جلسه استماع کنگره گفت:‹‹بازگشت این بیماری قابل قبول نیست. حالا باید به نقطه صفر بازگردیم››.

ویروس سرخک یکی از واگیردارترین ویروس هاست. این ویروس حتی دو ساعت بعد از ترک محل توسط بیمار، در محیط باقی می ماند. شیوع مجدد این بیماری همه گیر در آمریکا به دلیل بازگشت شهروندان آمریکایی از سفر های خارجی است. سرخک در بسیاری از کشورهای دنیا شایع است.

با ورود یک بیمار به آمریکا، شیوع بیماری در میان افرادی که واکسن نزده اند با سرعت آغاز می شود.
 
نانسی مسونیر (Nancy Messonnier)، مدیر مرکز ملی واکسیناسیون و بیماری های تنفسی آمریکا، گفت: گروه هایی از مردم آمریکا به واکسن رغبت نشان نمی دهند.
در پنج سال گذشته، 12 بیماری از 26 بیماری همه گیر ( با بیش از پنج مورد ابتلا)، در میان جوامعی که اعضای آن در کنار هم زندگی می کنند گزارش شده است. سه چهارم بیماران از این جوامع هستند. برای مثال جامعه سومالیایی های مقیم ایالت مینه سوتا و یا جامعه یهودیان ارتدوکس مقیم بروکلین.

به گفته کارشناسان، ارائه اخبار غلط درباره واکسن یکی از عوامل واکسن گریزی است. برخی شبکه های اجتماعی در آمریکا پیوسته درباره خطرات واکسیناسیون سخن می گویند. فیسبوک، یوتیوب و پین ترست (Pinterest) به تازگی، تحت فشار کنگره، از اتخاذ تدابیری برای حذف هر گونه محتوای مخالف واکسیناسیون خبر دادند.

نانسی مسونیر افزود:‹ واکسن سه گانه سرخک، اوریون و سرخجه کاملاً قابل اعتماد است. از سال 1960 تا امروز میلیون ها نفر از این واکسن استفاده کرده اند. احساس درد در ناحیه دست، عارضه ثانویه این واکسن است که البته خیلی زود رفع می شود.
تعداد مبتلایان به سرخک از زمان کشف واکسن آن در دهه 60 میلادی تا 99 درصد کاهش یافته است.

در گذشته بین 400 تا 500 نفر هر سال به دلیل ابتلا به سرخک در آمریکا می مردند. علاوه بر تب، خارش پوست و سایر عوارض، این بیماری عوارض خطرناک دیگری مانند التهاب حاد گوش ( یک مورد از 10 نفر)،ذات الریه ( یک مورد از 20 نفر)، و حتّی التهاب مغز (1 مورد از 1000 نفر) دارد.

برای ایجاد مصونیت عمومی به عبارت دیگر برای در امان ماندن افرادی که واکسن نزده اند و افراد در معرض خطر (کودکان زیر یک سال، زنان باردار...)، باید نرخ واکسیناسیون بین 92 و 95 درصد جمعیت باشد.

در حال حاضر ناحیه کلارک ( Clark)، در شمال پورتلند (Portland) واقع در شمال غرب آمریکا، بیشترین آمار افراد واکسن نزده را دارد. 65 مورد از 159 مورد مبتلا به سرخک در آمریکا در این ناحیه زندگی می کنند و بیشتر آنها هم کودکان زیر 10 سال هستند.

15 سال پیش، 96 درصد دانش آموزان ناحیه کلارک علیه سرخک واکسینه می شدند در حالیکه در سال 2018، 84 درصد دانش آموزان این ناحیه واکسینه شده بودند.
در برخی مدارس به خصوص مدارس خصوصی در این ناحیه، فقط 20 تا 30 درصد دانش آموزان واکسن سه گانه دریافت کرده اند.  

نمایندگان ایالت واشنگتن در واکنش به شیوع بیماری پیشنهاد کرده اند که هیچ گروه یا جمعیتی به دلایل شخصی یا فلسفی از واکسن زدن معاف نباشد.
تنها سه ایالت از 50 ایالت آمریکا ( کالیفرنیا، می سی سی پی، ویرجینیای غربی) معافیت از دریافت واکسن به دلایل پزشکی را مجاز می شمارند.
برچسب ها: سرخک ، بیماری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۳°    ۳°