کالاها بدون معطلی از مسیر سبز گمرک عبور می کنند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:07 - دوشنبه 06 بهمن 1399
کد خبر : ۶۷۴۰۱۱
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۰
معاون فنی گمرک: چنانچه واردکنندگان کالا شرایط ترخیص کالا را رعایت کنند برای ترخیص کالا فقط چند ساعت وقت لازم است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
معاون فنی گمرک در گفتگو با 18:30 با بیان اینکه زمان ترخیص کالا از مسیر سبز در گمرک جز چند ساعت طول نخواهد کشید، گفت: تمامی اقلامی که به گمرک اظهار می شوند در سه مسیر سبز، زرد و قرمز تعریف می شوند.
مهرداد جمال ارونقی افزود: اقلام اساسی در مسیر سبز اظهار نامه تعریف می شود بنابر این تشریفات آنها در درب خروج گمرکات انجام می شود.
او با اشاره به اینکه یکی از مواردی که می تواند ترخیص کالا را به درازا بکشد، نداشتن مجوزهای قانونی است، افزود: گمرک مسئول صدور مجوز های قانونی مطابق با سلامت جامعه است و ممکن است بررسی آن چند ساعت تا چند روز هم طول بکشد، گمرک تا مجوز را به صورت سیستمی دریافت نکند اجازه ترخیص نمی دهد.
ارونقی به کمبود نقدینگی صاحبان کالا بعنوان علت دیگر ترخیص نشدن کالا اشاره کرد و گفت: به محض پرداخت الکترونیکی وجوه گمرک پروانه الکترونیکی ترخیص کالا صادر می شود.
ترخیص کالاهای دپوشده از گمرک 
 معاون فنی گمرک گفت: طبق ماده 38 قانون گمرک از لحظه اظهار نامه صاحبان کالا تا ترخیص کالا گمرک مسئول بررسی آن است که تاکنون مشکلی برای گمرک گزارش نشده است و شبانه روزی کالاها ترخیص می شوند.
مهرداد جمال ارونقی درباره مشکل ترخیص نشدن واحد های تولیدی مانند لوازم یدکی، گفت: تشریفات گمرکی چنانچه با مشکل قانونی و بانکی مواجه نشود ترخیص کالا بصورت درصدی خواهد بود و ترخیص کالا طولانی نخواهد شد.
 او افزود: سیاست های اتخاذ شده وزارت صمت ارتباطی با گمرک ندارد، تا زمانی که کالای وارداتی به گمرک اظهار نشده است، گمرک پاسخگو نیست و تشریفات آن انجام نشده است.
 

 
معاون فنی گمرک به کنترل سیستم ثبت سفارش اشاره کرد و گفت: مشکل اصلی مجوز ورود کالا و ثبت سفارش است، برخی کالاهای وارداتی در مناطق آزاد و گمرک آورده می شود و سپس ثبت سفارش صورت می گیرد، یکی از دلایل انبار شدن کالا در گمرک دیر ثبت شدن کالا و اظهار نامه آن به گمرک است که تشریفات آن انجام نشده است.
 
 
وی شرط استفاده از  تسهیلات گمرک برای ترخیص کالا را در قدم اول اظهار نامه صاحبان کالا عنوان کرد و افزود: گمرک از لحظه ای که کالا به گمرک اظهار می شود می تواند برای ترخیص آن کمک کند و تسهیلاتی قائل شود.
 
جمال ارونقی ادامه داد: برخی اظهارنامه ها که مشکل قانونی ندارند بلافاصله ترخیص می شوند اما برخی به دلیل پرداخت نکردن حقوق گمرکی و نقدینگی انبار می شوند.
وی گفت: لوازم یدکی اگر بوسیله خودروسازها ثبت سفارش شده باشد در مسیر سبز تعریف می شود و بلافاصله ترخیص می شوند.
 
 
معاون فنی گمرک افزود: واحد های تولیدی که بعلت کمبود نقدینگی نتوانند کالای خود را ترخیض کنند می توانند بصورت نسیه 60 درصد کالای خود را ترخیص کنند یا از تضمین نامه بانکی استفاده کنند.
 
 
او با تاکید بر اینکه هرگونه کمک گمرک پس از اظهار نامه کالا به گمرک صورت می گیرد، گفت: اگر کالایی در مسیر سبز و دارای مجوزهای قانونی است در کمترین زمان کالا ترخیص می شود.
مهرداد جمال ارونقی از محدودیت های زمانی ترخیص کالا گفت.
 
ترخیص کالاهای دپوشده از گمرک
رئیس اتحادیه لوازم یدکی دیگر مهمان برنامه به انبوه انبار شده لوازم یدکی در گمرک اشاره کرد و گفت: از اواخر فروردین 97 تا آبان که گذشته، به دلایلی که هنوز هم مشخص نشده، اجازه ترخیص لوازم یدکی وارد شده به کشور را ندادند و علاوه بر افزایش قیمت کالا، بازار لوازم یدکی را با مشکل مواجه کرد.
غلامرضا بخشی‌زاده افزود: پس از 8 ماه اجازه ترخیص لوازم یدکی داده شد، اما اثری که روی بازار گذاشته بود، همچنان باقی است.

 
رئیس اتحادیه لوازم یدکی با بیان اینکه دست کم قبل از تغییر قانون ثبت سفارش کالا باید 6 ماه به وارد کنندگان اطلاع رسانی شود، گفت: بدون هیچ گونه اطلاع رسانی قانون ثبت سفارش تغییر می کند.
 
 
 
غلامرضا بخشی‌زاده با بیان اینکه هنوز هم لوازم یدکی در گمرک انبار شده است، افزود: گمرک در ترخیص کالا سنگ اندازی می کند.
 
 
وی افزود: تنوع خودروهای خارجی و لوازم یدکی مختلف مانع از معرفی و اظهار لوازم یدکی مشخص به گمرک می شود.
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °