توقع مردم از ما راه سالم و بی خطر است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
00:37 - جمعه 03 بهمن 1399
کد خبر : ۶۷۴۰۳۶
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۲:۵۹
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه مردم از ما توقع چندانی ندارند، گفت: نبايد اختلافات مرزی بين ادارات كل استانی راهداری با خود و با شهرداری ها بر سر موضوع حريم شهرداری و راهداری مردم متضرر شوند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
وزير راه و شهرسازی در ­دومين گردهمايي سالانه روساي ادارات راهداري و حمل و نقل جاده ای که در احمد آباد مستوفي برگزار شد بر لزوم هماهنگي بيشتر با دستگاههاي انتظامي و اجرايي براي تحقق مسافرتهاي نوروزي كم خطر تاكيد كرد و نظارت دقيق دستگاههاي مسوول و بخصوص سازمان راهداري بر امداد خودروها و فعاليت بدون مجوز آنها را خواستار شد.
 
محمد اسلامي افزود: نبايد از اين پس، شاهد اختلافات مرزي بين ادارات كل استاني راهداري با خود و با شهرداري ها بر سر موضوع حريم شهرداري و راهداري باشيم چراكه دود اين اختلاف و تعارف به چشم مردمي مي رود و توقعشان از ما، راه سالم و بي خطر است.

وزير راه و شهرسازی رفع نقاط بحراني حادثه خيز در جاده ها و اطلاع رساني وجود چنين نقاطي را اولويت مهم سازمان راهداري و حمل و نقل جادهاي در روزهاي باقي مانده تا موج سفرهاي نوروزي دانست و تاكيد كرد: اين روزها شاهد هستيم كه جاده هاي فرعي هم ترافيك سنگيني دارد چرا كه كاميون هاي كارخانه ها و معادن هم از اين راهها تردد ميكنند تا مسير كوتاهتري را طي كنند و جان مردم را به مخاطره مي اندازند درحاليكه اين خودروهاي سنگين بايد از مسيرهاي اختصاصي و جاده هاي مخصوص تردد كنند و در اين زمينه ادارات استاني راهداري بايد با كارخانجات و معادن سطح كشور هماهنگي لازم را انجام دهند.
وي با انتقاد از رفتار برخي رانندگان و متوليان توقفگاههاي بين راهي با مسافران گفت: بايد در اين زمينه نظارت بيشتري اعمال شود و راننده حق نداشته باشد در هرجايي كه دوست داشت و فاقد امكانات بود براي صرف غذا و اقامه نماز توقف كند و بايد در اماكن خاص و مشخصي كه امكانات لازم ايجاد شده است توقف انجام شود.
وي نمازخانه ها و مساجد بين راهي را نيز ناكافي خواند و خواهان استفاده بيشتر از ظرفيت خيرين در اين زمينه شد و تصريح كرد در همين نزديكي تهران توقفگاههايي ساخته شده كه با كمترين سرمايه و امكانات ايجاد شده اند و اين امر به هيچ وجه در شان ملت بزرگ ايران نيست و پيشنهاد ما فعاليت اين مراكز توقفگاه زير نام نشانهاي خاص است.
وي 80 درصد تلفات سالانه جاده اي را در سطح جاده هاي فرعي و روستايي دانست و گفت: بايد در اين زمينه اقدامات بيشتري انجام شود و در سه بخش پيش بيني، پيشگيري و اتخاذ تصميمات براي حذر از تصادف و در مواجهه با تصادفات، مورد توجه مستمر و جدي ما قرار گيرد تا تلفات جاني كاهش يابد.
وزير راه و شهرسازي از نقشه برداری تمام جاده هاي كشور و تعيين كيفيت آسفالت راههاي سراسر كشور خبر داد و گفت: از اين پس، بهسازي راهها بر اساس داده هاي اين سامانه انجام مي شود و نه بر اساس تقاضا و فشار و چانه زني دستگاههاي استاني.
وي نفوذ آب به جسم جاده را مهمترين عامل تخريب آسفالت دانست و گفت: يكي از وظايف مهم راهداران، كنترل شيب و شانه جاده و دهانه هاي آبراه هاست تا جريانات آب هدايت شده و به جاده آسيب نزند.
اسلامي حراست از حريم جاده ها و بستر رودخانه ها در محدوده پل ها را دو وظيفه مهم و كليدي ديگر راهداران دانست و گفت: خوشبختانه قانونگذار در اين دو زمينه اختيارات خوبي به راهداران داده است و نبايد بگذاريم تخلف در اين حريم ها شكل گيرد چراكه روند قضايي بسيار طولاني تر از برخورد با تخلفات اوليه است.
وزير راه با بيان اينكه امسال با توجه به طولاني بودن تعطيلات نوروز، پيش بيني مي شود حجم سفرها افزايش چشمگيري داشته باشد، پاكسازي علائم جادهاي، خط كشي، استاندارد سازي سرعت گيرها و نصب علائم هشدار نقاط حادثه خيز را ضروري دانست و تصريح كرد: از مردم نيز خواهش ميكنيم با كاركنان راهداري و ساير عوامل امدادي و انتظامي همكاري كنند.
وي استفاده از پهپاد براي كنترل جاده ها را از برنامه هاي مهم سازمان راهداري براي نظارت بر راهها دانست و گفت از مردم مي خواهيم انضباط در رانندگي و احتياط و رعايت مقررات و پرهيز از حركات مخاطره آميز را سرلوحه رفتارهاي خود در مسافرت قرار دهند.

 وزیر راه و شهرسازی در این گردهمایی جلوگیری از تجاوز ساخت و سازها به حریم قانونی جاده ها را خواستار شد و دستور داد پیش از آغاز سفرهای نوروزی برای ترمیم جاده‌ها اقدام شود.
 
 رئیس سازمان راهداری هم از افزایش ۲۰ درصدی قیمت بلیت اتوبوس از ۲۵ اسفند خبر داد. حسن نیا گفت: این افزایش طبق روال هر سال نرخ برای جبران هزینه‌ اتوبوس‌داران اعمل می شود.
سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری نیز از صدور ۹۶۱ مجوز پرواز‌ فوق‌العاده برای نوروز خبر داد . پروازهای نوروزی از 25 اسفند آغاز می‌شود و تا 17 فروردین 98 ادامه می‌یابد . جعفرزاده همچنین با هشدار به دفاتر فروش متخلف که گرانفروشی کنند : با این دفاتر به صورت اخطار ، تعلیق ، لغو مجوز و بستن سایت شرکت برخورد خواهد شد.
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۳°    ۳°