کم شنوایی در کمین ایرانیان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
19:45 - سه‌شنبه 07 بهمن 1399
کد خبر : ۶۷۴۶۹۶
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۷
مدیر سلامت گوش وزارت بهداشت نسبت به افزایش کم شنوایی، به ویژه در سنین بالا هشدار داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،  دکتر سعید محمودیان در نشست خبری امروز به مناسبت روز جهانی شنوایی برگزار شد، گفت: کم‌شنوایی متأسفانه موذی‌وار رو به افزایش است و این در حالی است که ۶۰ درصد از موارد کم‌شنوایی را می‌توان با پیشگیری کاهش داد.

رئیس اداره سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت گفت:‌ در سال ۲۰۱۰ کم‌شنوایی رتبه ۱۳ در جهان از لحاظ بار بیماری‌ها و با اقتصادی ناشی از آن داشته که در ۲۰۱۷ این رتبه به ۳ رسیده است.

محمودیان افزود: افراد باید سلامت گوش خود را به صورت دوره‌ای بررسی کنند که این مسئله به ویژه برای افراد در معرض خطر بسیار حائز اهمیت است.

وی گفت: کارگرانی که در معرض صداهای بلند هستند، جوانان و نوجوانانی که به مدت زمان‌های طولانی موسیقی را با صدای بلند گوش می‌دهند، افراد بالای ۵۰ سال و مبتلایان به عفونت‌های گوشی و اختلالات گوش از جمله افراد در معرض خطر کم‌شنوایی‌اند.

مدیر سلامت گوش معاونت بهداشت وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: شیوع سالمندی در جوامع، بیماری‌های مادران باردار همچون سرخک و سرخجه، تولد نوزاد نارس و... از علل افزایش ابتلا به کم‌شنوایی است و وزارت بهداشت تلاش کرده آمار ابتلا به کم‌شنوایی را به میزان زیادی کاهش دهد.

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت بسته کنترل و مراقبت شنوایی سالمندان را تهیه کرده است، گفت: چاقی، فشار خون بالا و دیابت، ابتلا به کم‌شنوایی را سرعت می‌دهد و براساس این بسته وزارت بهداشت، افراد بالای ۶۵ سال غربالگری آنها در قالب برنامه سیب وارد شبکه بهداشت خواهد شد.

مدیر سلامت گوش معاونت بهداشت وزارت بهداشت گفت: کمتر از ۱۰ درصد از مردم به دلیل کم‌شنوایی از سمعک استفاده می‌کنند که سازمان جهانی بهداشت دستورالعمل استفاده از سمعک ارزان‌قیمت را ارائه کرده و ما نیز در کشور تلاش می‌کنیم خدمات لازم در این زمینه را بسترسازی کنیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰°    ۱۱°