نمایندگی مجلس پس از 3 دوره متوالی ممنوع شد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
00:08 - جمعه 14 آذر 1399
کد خبر : ۶۷۴۹۶۲
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۲
نمایندگان مجلس مصوب کردند کاندیداتوری افرادی که 3 دوره متوالی نماینده مجلس بودند، برای دوره چهارم ممنوع شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 به نقل از خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز ، در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب کردند که کاندیداتوری افرادی که 3 دوره متوالی نماینده مجلس بودند، برای دوره چهارم ممنوع شود.
 
حسین امیری خامکانی به عنوان طراح پیشنهادی در این خصوص گفت: همچنان که به دلیل گردش نخبگان، فرد در مورد ریاست جمهوری نمی تواند بیش از دو دوره کاندیدا شود، پیشنهاد می شود که نمایندگان مجلس نیز پس از 3 دوره متوالی نتوانند کاندیدا شوند.
 
نماینده مردم زرند و کوهبنان افزود: قانون عدم به کارگیری بازنشستگان که با هدف تجربهسازی، نخبه پروری و نیروسازی در مجلس تصویب و در جامعه استقبال شد، ما را به این نتیجه میرساند که برای مجلس هم همین اهداف در نظر گرفته شود.
 
شادمهر کاظم زاده در مخالفت با این پیشنهاد گفت: باید اجازه دهیم مردم خود انتخاب کنند که چه کسی را به عنوان نماینده به مجلس بفرستند.
 
محمدرضا تابش در موافقت با این پیشنهاد توضیح داد: اگرچه تجربه و تخصص در کار نمایندگی مجلس بسیار مهم است ولی ما که برای میدان دادن به جوانان قانون منع به کارگیری بازنشستگان را تصویب کردیم، باید در قوه مقننه نیز چنین عزمی را جزم کنیم تا راه برای جوانان متخصص، شایسته و آگاه به علم روز باز شود.
 
نماینده مردم اردکان در مجلس  افزود: اگر مردم طالب ادامه خدمت فردی که 3 دوره نماینده بوده، بودند، بعد از یک دوره استراحت وی، میتوانند مجدداً به او رأی دهند.
بر اساس این گزارش دولت با این پیشنهاد موافقت و کمیسیون با این استدلال که این امر با قانون مغایرت دارد، با آن مخالفت کرد.
 
موافقت مجلس با ثبت نام داوطلبان انتخابات مجلس از طریق فهرست احزاب
 
­نمایندگان مجلس با تصویب ماده (4) طرح  اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس با ثبت نام داوطلبان انتخابات مجلس از طریق فهرست احزاب یا به صورت منفرد موافقت کردند.
در ماده (4) این طرح آمده است: یک ماده به شرح ذیل به عنوان ماده (7 مکرر 2) به قانون الحاق می شود.
 
ماده 7 مکرر 2- ثبت نام داوطلبان از طریق فهرستی که احزاب یا گروهها و تشکلهای قانونی ارائه میکنند یا به صورت منفرد انجام می پذیرد.
تبصره 1- رأی به فهرستهای انتخاباتی مطابق تشریفات مقرر در این قانون صورت میگیرد.
2- مقصود از احزاب و گروههای سیاسی در این قانون «احزاب» موضوع بند (1) ماده (1) قانون نحوه فعالیت احزاب و گروههای سیاسی مصوب 8/8/1395 مجمع تشخیص مصلحت نظام و کلیه تشکلها و گروههای قانونی و رسمی می باشد.

 حوزه های اصلی و فرعی در انتخابات مجلس مشخص شد
 
­نمایندگان مردم در خانه ملت، حوزه های اصلی و فرعی در انتخابات مجلس شورای اسلامی را در قالب طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مشخص کردند.
به نقل از خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی با ماده 3 طرح با 138 رأی موافق، 75 رأی موافق و 4 رأی ممتنع از مجموع 223 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.
براساس ماده 3 این طرح؛ یک ماده به شرح ذیل به عنوان ماده 7 مکرر(1) به قانون الحاق می شود:
ماده 7 مکرر 1- حوزه انتخابیه در انتخابات مجلس، محدوده جغرافیایی هر استان است. هریک از استانها به عنوان حوزه انتخابیه اصلی و حوزه های انتخابیه موجود واقع در آن استان موضوع قانون تعیین محدوده حوزه های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی مصوب 30 فروردین 1366 با اصلاحات و الحاقات بعدی، حوزه انتخابیه فرعی محسوب می شوند و مناطق تابع حوزه انتخابیه موجود به عنوان حوزه انتخابیه تابعه فرعی شناخته می شوند.
 
تبصره 1- تعداد نمایندگان هر حوزه انتخابیه اصلی (استان) معادل تعداد نمایندگان حوزه های انتخابیه موجود در استان است که مطابق قانون تعیین محدوده حوزه های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی تعیین گردیده است.
 
تبصره 2- در صورتی که محدوده جغرافیایی حوزه های انتخابیه فرعی در دو استان همجوار واقع گردد، شهرستان با شهرستان هایی که در یک استان واقع شده و جمعیت بیشتری دارند، به عنوان حوزه انتخابیه فرعی جدید محسوب می شوند و نماینده به استانی که حوزه اخیر در آن قرار دارد، تعلق خواهد داشت. شهرستان یا شهرستان هایی که در استان دیگر واقع هستند، به نزدیکترین حوزه انتخابیه فرعی به تشخیص وزارت کشور، الحاق می شوند.
تبصره 3- حوزه انتخابیه اقلیت های دینی از حکم این ماده مستثنی می باشد.
 
­تغییر مناسب برگه های رأی، وظیفه وزارت کشور

نمایندگان با تصویب ماده 6 طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس، وزارت کشور را موظف کردند برگه های رأی برای انتخابات لیستی را به گونه ای مناسب تغییر دهد.
ماده 6 این طرح با 147 رأی موافق، 58 رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع 237 نماینده حاضر در صحن تصویب شد.

براساس ماده 6 این طرح؛ یک ماده به شرح ذیل به عنوان ماده (7 مکرر 4) به قانون الحاق می شود:
ماده 7 مکرر 4- رأی دهندگان در هر استان می توانند به عنوان» یک فهرست رأی دهند، یا داوطلب با داوطلبان مدنظر خویش را اعم از منفرد یا از درون یک یا چند فهرست برای هر یک از حوزه های انتخابیه فرعی واقع در استان از بین نامزدهای مربوط به همان حوزه فرعی، به میزان کرسی های آن حوزه، انتخاب نمایند.

تبصره 1- آرائی که صرفا به عنوان یک فهرست داده شده است، برای هر یک از داوطلبان آن فهرست یک رأی محسوب می شود.
تبصره 2- وزارت کشور موظف است برگه های رأی را به گونه ای طراحی و در اختیار رأی دهندگان قرار دهد که هر رأی دهنده در استان بتواند برای همه کرسی های نمایندگی حوزه های فرعی موجود در استان به صورت مجزا نماینده انتخاب کند. همچنین در برگه رأی، قسمتی جهت رأی به عنوان یک فهرست انتخاباتی موضوع این قانون تعیین می شود.
تبصره 3- در صورتی که بیش از یک فهرست در برگه رأی درج گردد، صرفا عنوان نخست خوانده می شود.
ین طرح با 147 رأی موافق، 58 رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع 237 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند. 
 
طرح اصلاح قانون بودجه سال 97 از دستور کار مجلس خارج شد
 
طرح اصلاح قانون بودجه سال 97 با موافقت کمیسیون برنامه و بودجه از دستور کار مجلس خارج شد.
در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی، طرح یک فوریتی اصلاح قانون بودجه سال 97 که شورای نگهبان برای دومین بار به آن ایراد گرفته بود، از دستور کار خارج شد.
درباره این طرح که از سوی کمیسیون برنامه و بودجه در دستور کار نخست صحن علنی مجلس قرار داشت  سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی توضیح داد که شورای نگهبان برای دومین بار به اصلاحات این طرح ایراد گرفته ولی کمیسیون مجدداً بر همان اصلاحات قبلی اصرار کرده است.
 
دکتر لاریجانی توضیح داد: بر فرض که این اصلاحات در جلسه امروز تصویب و به مجمع تشخیص مصلحت ارسال شود، بررسی آن در مجمع به سال آتی کشیده خواهد شد.
رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: این امر کار عبثی است و اگر اصراری نیست، کمیسیون بودجه آن را از دستور کار مجلس خارج کند.
 با موافقت کمیسیون بودجه این طرح از دستور کار مجلس خارج شد.
 
لایحه جامع انتخابات هنوز به مجلس نرسیده است
 
رئیس مجلس در پاسخ به تذکر حاجی دلیگانی گفت : لایحه جامع انتخابات هنوز به مجلس نرسیده است.
حسینعلی حاجی دلیگانی در نشست علنی امروز  مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات با استناد به بندهای 5 و 6 ماده 22آیین نامه داخلی مجلس گفت: در این بندها بر نظارت مجلس بر گزارش ها و تهیه و تنظیم برنامه هفتگی مجلس تاکید شده است، بنابراین انتظار می رفت حداقل این طرح با لایحه جامع انتخابات ادغام و در صحن مجلس بررسی می شد.
عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس تصریح کرد: متن لایحه جامع انتخابات در رسانه ها و نشریات چاپ شده و با توجه به اینکه با طرح در دستور در یک راستاست، بهتر است طرح از دستور کار خارج و لایحه در دستور کار قرار گیرد، زیرا در این طرح با مشکل اصل 75 نیز روبرو خواهیم شد.
 لاریجانی در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: لایحه جامع انتخابات هنوز به مجلس نرسیده است.
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۷°    ۱۱°