ناکامی امارات با اعتراض ایران
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:48 - سه‌شنبه 07 بهمن 1399
کد خبر : ۶۷۵۰۴۸
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۳
اعتراض هیئت ایران، مانع سوءاستفاده امارات از میزبانی نشست وزیران خارجه سازمان همکاری اسلامی شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
در روز پایانی نشست، وزیر خارجه امارات با سو استفاده از شرایط میزبانی و در اقدامی خلاف موازین متنی را تحت عنوان «بیانیه ابوظبی» ارائه کرد و قصد داشت بدون کسب دیدگاه های سایر هیئت ها آن را به تصویب برساندکه با اعتراض هیئت ایرانی ناکام ماند.
 
در این متن ادعای واهی امارات درخصوص جزایر ایرانی تکرارشده بود. سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان اقدام امارات را فاقد اعتبار حقوقی و غیرقابل استناد دانست و گفت: اینگونه تلاش ها و اقدامات نسنجیده و بی نتیجه، تاثیری بر حق حاکمیت ایران بر جزایر بوموسی، تنب کوچک و تنب بزرگ نخواهد داشت و این موضوع به هیچ وجه قابل بحث نیست.
 
سخنگوی وزارت امور خارجه در تشریح اتفاقات روز پایانی نشست وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی (OIC) در ابوظبی، گفت: در روز پایانی این نشست که به طور معمول اسناد بررسی و تصویب می شود، وزیر امور خارجه امارات با ارایه متنی تحت عنوان «بیانیه ابوظبی» قصد داشت بدون کسب نظرات و دیدگاه های سایر هیات های حاضر، این متن را بعنوان بیانیه نهایی نشست معرفی و به تصویب برساند که این نحوه اداره جلسه بلافاصله مورد اعتراض هیات اعزامی از تهران و همچنین پاکستان قرار گرفت.
 
 ناکامی امارات با اعتراض ایران
قاسمی افزود: با وجود اعتراض هیات کشورمان و برخی دیگر از هیات ها، وزیر امور خارجه امارات با سو استفاده از شرایط میزبانی و در اقدامی خلاف تمامی موازین شناخته شده، با بی توجهی به اعتراض های به عمل آمده قصد داشت امیال خود را به این نشست تحمیل کند و به زعم خود این متن را تصویب و نهایی اعلام کرد.
 
وی گفت:   به دنبال این اقدام طرف اماراتی، و بویژه با توجه به اینکه در متن ارایه شده توسط هیات اماراتی، ادعای واهی این کشور در مورد جزایر ایرانی ابوموسی، تنب کوچک و تنب بزرگ آورده شده بود با اعتراض شدید و به هنگام هیات ایرانی و متعاقب آن ترک جلسه اعضای هیات جمهوری اسلامی ایران مواجهه شد.
 
قاسمی گفت: همین موضوع موجب متشنج شدن این  نشست، پایان جلسه و خروج تدریجی دیگر هیات ها و در نتیجه ناکامی امارات در تحقق هدف از پیش تعیین شده و خواسته نامشروعش شد.
 
سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به اینکه هیات کشورمان با طرح اعتراضات خود، متن پیشنهادی امارات به عنوان بیانیه پایانی را بی اعتبار دانسته است گفت: این اتفاقات پیش از مراسم اختتامیه نشست رخ داد و همین موضوع باعث  برگزار نشدن  مراسم اختتامیه به روال معمول اینگونه نشست های بین المللی  شد.
 
وی تصریح کرد : از نظر جمهوری اسلامی ایران بیانیه ارایه شده در روز پایانی این نشست از سوی هیات اماراتی فاقد اعتبار حقوقی و غیرقابل استناد است و همانگونه که گفته شد وزیر امور خارجه امارات در اقدامی ناپخته و غیر حرفه ای و کاملا بدوی، قصد تحمیل این بیانیه خود ساخته به نشست را داشت که در آن ناکام ماند.
 
قاسمی بار دیگر تاکید کرد: حق حاکمیت ایران بر جزایر ایرانی ابوموسی، تنب کوچک و تنب بزرگ موضوعی است که هیچ شک و تردیدی در باره  آن وجود ندارد و این گونه تلاش ها و اقدامات نسنجیده و بی نتیجه، تاثیری بر حق حاکمیت کشورمان بر آنها نداشته و نخواهد داشت و جمهوری اسلامی ایران هرگز ذره ای از حق حاکمیت تاریخی و قطعی خود بر این جزایر عقب نشینی نخواهد کرد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰°    ۱۱°