اولویت نخست سیاست خارجی ایران همسایگان هستند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
12:51 - پنجشنبه 02 بهمن 1399
کد خبر : ۶۷۵۲۶۷
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۹
سخنگوی وزارت خارجه: ایران، ثبات، امنیت و توسعه اقتصادی همسایگان خود را توسعه همه جانبه تمامی این منطقه حساس از جهان می‌داند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، به نقل از مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه، بهرام قاسمی در خصوص سفر اخیر نخست وزیر ارمنستان به تهران گفت: همانگونه که بار‌ها تکرار کرده ام موضع جمهوری اسلامی ایران نسبت به تمامی همسایگان سیاستی روشن، شفاف و مشخص است و اولویت نخست سیاست خارجی ایران همسایگان هستند.

وی افزود: ما علاقه مندیم با همسایگان خود از روابطی مستحکم، براساس احترام متقابل و عدم دخالت در امور داخلی و همزمان تلاش برای توسعه هر چه بیشتر مناسبات برخوردار باشیم. از نظر ما، روابط ایران با هر کشور دیگری از کشور‌های همسایه، بی تردید علیه منافع کشور دیگری چه در میان همسایگان و چه دیگر کشور‌های جهان نخواهد بود.

قاسمی گفت: بعد از فروپاشی شوروی و استقلال جمهوری‌های آسیای میانه و قفقاز روابطی متعادل و متوازن با حفظ تمامی اصول حاکم بر روابط با همسایگان و حق همسایگی میان ایران و ارمنستان برقرار بوده است.

وی افزود: سفر نخست وزیر ارمنستان به ایران نیز در چارچوب این روابط و نگاه حاکم بر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در خصوص تمامی کشور‌های همسایه شمالی ایران ارزیابی می‌شود.

قاسمی گفت: روابط ایران و جمهوری آذربایجان نیز بعنوان دو کشور همسایه که از سنن، آداب، فرهنگ و مذهب مشترکی برخوردارند همواره از دوران پس از استقلال روابطی رو به رشد و با رویکرد توسعه و تعمیق هر چه بیشتر این روابط در تمامی حوزه‌های مورد توجه مقامات دو کشور بوده و خواهدبود.

وی افزود: نگاهی به تعداد دیدار هیات‌های مبادله شده در سطوح مختلف به ویژه در سالیان اخیر و علی الخصوص دیدار‌های وزرای خارجه و روسای جمهور و تفاهمات صورت گرفته موید این مطلب و نشان دهنده عمق روابط بین ایران و آذربایجان است.

قاسمی گفت: ایران، ثبات، امنیت و توسعه اقتصادی جمهوری آذربایجان، ارمنستان و دیگر همسایگان خود را توسعه همه جانبه تمامی این منطقه حساس از جهان می‌داند؛ بی تردید خواست ما رفع هرگونه تنش، کدورت، ناامنی و بی ثباتی در روابط بین همسایگانمان با یکدیگر است.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: سیاست جمهوری اسلامی ایران نسبت به مناقشه قره باغ کماکان سیاستی روشن و شفاف است و تغییری نکرده است و معتقدیم این موضوع که می‌تواند موجب ایجاد نگرانی برای کشور‌های پیرامونی ما شود باید براساس موازین بین المللی و از طریق گفتگو حل و فصل شود.

وی گفت: برای جمهوری اسلامی ایران مهم است که روابط ایران با ارمنستان و جمهوری آذربایجان تحت تاثیر مناقشه قره باغ قرار نگیرد و لذا ایران کماکان از سیاست اصولی و منطقی خود در این موضوع تبعیت می‌کند و عمیقا امیدواریم در پرتو تلاش‌های مسالمت آمیز مقامات این دو کشور و از طریق گفتگو و مذاکره و استفاده از تمامی ابزار‌ها و ظرفیت‌های دیپلماتیک حل و فصل مسالمت آمیز این مناقشه هر چه سریعتر به نتایج ملموس منجر شود و جمهوری اسلامی ایران همانگونه که در گذشته برای حل و فصل این مسئله دیرینه بین دو کشور، تلاش کرده است همچنان آمادگی دارد در این زمینه تمامی مساعی خود را به کار گیرد.

قاسمی افزود: ما مفتخریم که از اعصار و قرون گذشته، پیروان ادیان الهی، از جمله جامعه ارامنه، در ایران به عنوان کشوری با فرهنگ و تمدنی کهن، در کنار یکدیگر می‌زیسته اند و از امکانات و فرصت‌های لازم برای پیروی از آداب و رسوم دینی خود برخوردار بوده اند و امروز نیز در پرتو قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نمایندگانی از جوامع دینی ارمنی، زرتشتی و یهودی در مجلس شورای اسلامی حضور دارند.

وی گفت: حضور نخست وزیر ارمنستان در باشگاه آرارات و دیدار با هم کیشان ایرانی خود امری نامعقول به نظر نمی‌رسد، اما بدون شک برافراشتن چند بنر به زبان ارمنی درباره مناقشه قره باغ در محل باشگاه فرهنگی و ورزشی آرارات، اقدامی خودسرانه و غیرقابل پذیرش بوده و به هیچ وجه مورد تایید جمهوری اسلامی ایران نمی‌باشد
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۲°    ۵°