فاز نخست زائرشهر در حال بهره برداری

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:05 - چهارشنبه 18 تير 1399
کد خبر : ۶۷۵۳۷۸
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۶
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی گفت: سالی ۲۷ میلیون زائر بارگاه امام رضا (ع) را زیارت می‌کنند که امسال به ۳۰ میلیون نفر­ می‌رسد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری یکشنبه شب شبکه دو سیما با بیان اینکه برنامه های ما در موضوع زائرمحوری، تسهیل زیارت زائر است، افزود: تلاش می کنیم زیارت زائر، خاطره انگیزه، دلنشین و دور از مشکلات باشد.
 
وی، کمک به ساخت راه و جاده مناسب را برای تسهیل تردد زائران از اقدامات آستان قدس رضوی برشمرد و گفت: فاز نخست زائرشهر در حال بهره برداری است و فاز دوم آن نیز 65 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و در چند ماه آینده بهره­ برداری خواهد شد همچنین فاز نخست زائرسرا در حال بهره برداری است و فاز دوم آن نیز 85 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
 
تولیت آستان قدس رضوی گفت: شاید حدود 50 تغییر به نحوی در تردد زائران در حرم مطهر داده شده است بدون اینکه به این بنای تاریخی کوچکترین خدشه ای وارد شود تا زیارت و تردد زائران تسهیل شود.
 
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی افزود: مسئله زائرمحوری، اسکان و تغذیه مناسب از سیاست های جدی ماست.
 
اطعام زائران را در برخی ایام، 4 تا 5 برابر افزایش دادیم. قبلاً فقط ناهار بود اما اکنون صبحانه و شام هم به آن اضافه شده است و منابع مالی آن از نذورات مردم تامین می شود.
 
وی با بیان اینکه نذورات مردم تا دو برابر و موقوفات بیش از 10 برابر افزایش یافته است، گفت: در سال 94، چهار­ مورد وقف داشتیم اما اکنون در این مدت 3 سال حدود 80 مورد وقفی داشته ایم.
 
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی افزود: سعی کردیم در جهت کاهش هزینه اجتماعی و افزایش سرمایه اجتماعی تلاش کنیم و تلاش کردیم وارد برخی از سرمایه گذاری های هزینه زا نشویم و در جاهایی مانند دارو سرمایه گذاری کنیم تا سرمایه اجتماعی افزایش یابد.
 
وی با بیان اینکه 45 درصد داروهای مورد نیاز بیماران هموفیلی ها را شرکت های دارویی آستان قدس تامین می کنند،گفت: در مدت 4 ماه اخیر حدود 100 درصد داروهای مورد نیاز هموفیلی ها را تامین خواهیم کرد.
 
 
تولیت آستان قدس رضوی گفت: برای زیارت اولی ها از عید فطر سال 1395 تا کنون به طور متوسط روزانه برای 1000 نفر امکانات لازم از جمله وسایل نقل و انتقال، اسکان و تغذیه را فراهم کردیم و با همکاری نهادها و دستگاه های مختلف تا کنون به یک میلیون زائر اولی خدمات ارائه کردیم.
 
تولیت آستان قدس رضوی گفت: ماموریت آستان قدس رضوی، اقدامات فرهنگی است.
 
وی افزود: آستان قدس رضوی تاکنون پشتیبانی بیش از 2 هزار و هشتصد گروه جهادی در سراسر کشور را عهده دار شده است.
 
این گروه ها از خانه سازی برای مردم، تبلیغات فرهنگی و بسیاری از مسائل دیگر در حوزه سلامت مردم را با هزینه های بسیارکمتر از آنچه که باید باشد انجام می دهد و پشتیبانی این گروه ها تمام و کمال با آستان قدس رضوی است.
 
وی گفت: فعالیتهای­ آستان قدس رضوی برمبنای ساماندهی اقتصادی است و موقوفاتی داریم که جز­اداره و مدیریت آنها نمی توان اقدامی کرد.
 
شرکت هایی هم داریم که باید سرپا شوند روزی که کار را آغاز کردیم 14 شرکت زیان ده داشتیم امسال این شرکت ها به 10 مورد رسید و در پایان امسال به صفر می رسد.
 
از سوی دیگر سود شرکت های سوده ده آستان قدس رضوی 4 الی 5 برابر شده این در حالیست که اوضاع اقتصادی کشور چندان تعریفی ندارد.
 
درهیچ کدام از این شرکت ها حتی یک نفر بیکار نشده است زنجیره شغلی مجموعه های تحت مدیریت آستان سبب شده 7 هزار فرصت شغلی به 10 هزار فرصت افزایش یابد برای مثال درحوزه گیاهان دارویی در خراسان شمالی اقدامات موثر و مفیدی صورت گرفته که در سال آینده بهره برداری خوبی از این استان­­بعمل خواهد آمد.
 
 
حجت الاسلام رئیسی گفت: درحوزه کشاورزی به سمت تولید نهال و بذرهای استراتژیک روی آورده ایم در حوزه دارو هم سراغ چندین قلم داروی استراتژیک جهت درمان سرطان،­ام اس­ و بیماران هموفیلی رفته ایم.
 
او در خصوص وضعیت مالیات های آستان قدس رضوی گفت: آستان قدس رضوی تا سال 95 مالیات پرداخت نمی کرد. البته به موجب قانون و هم­ به موجب امر حضرت امام خمینی (ره) از مالیات معاف شدده بود. اما بعد از سال 95، پس از مذاکراتی با مقام معظم رهبری، ایشان امر به پرداخت مالیات کردند و ما هم اطاعت کرده ایم. از آن سال به بعد مالیات ارزش افزوده و تکلیفی را پرداخت می کنیم. معتقدیم شفافیت در این زمینه ها می تواند سبب جلب اعتماد مردمی­ شود.
 
تولیت آستان قدس رضوی از وضعیت تبدیل مشهد مال به بیمارستان هم گفت: نیازمندی های مشهد به مرکز تجاری نیست بلکه این استان نیازمند تخت بیمارستانی است. تصمیم­ به تبدیل مشهد مال به بیمارستان داشتیم که تاکنون همکاری های لازم صورت نگرفته است.
 
حجت اسلام رئیسی افزود: با وجود مراکز خیریه و خیرین همیشه در صحنه استان خراسان شمالی این پتانسیل وجود دارد که در این استان هیچ گرسنه ای باقی نماند چه­ بسا در شان این استان هم نیست که فردی سر گرسنه به بالین گذارد. در این خصوص نشستهای موثری با بخش های امدادی صورت گرفته است. البته ­آمار دقیقی از نیازمندان و گرسنگان این استان نداریم.
 
او افزود: در پی­ تلاش های آستان قدس رضوی درجهت توانمند سازی مردم بیش از 300 پروژه لایروبی ­قنات ها و آبخیزداری­ با­­مساعدت­ و همکاری مردم در حال انجام است که بی شک این اقدام سبب اشتغال زایی هم خواهد شد. وامهای قرض الحسنه ای از طریق بانکهای عامل به مردم پرداخت شده است.
 
 
رئیسی گفت: فعالیتهای فرهنگی درون حرم مطهر امام رضا (ع) تا 4 برابر افزایش یافته برای مثال درجهت فعالیتهای قرآنی، اقدامات خوبی صورت گرفته است. البته از­حیث کمی و کیفی هم پیشرفتهای زیادی رقم خورده است. راه اندازی و تقویت شبهای شعر رضوی از دیگر اقدامات فرهنگی این مرکز است. روی هم رفته دراین مدت حدود یک میلیون متر مربع­ به­ فضای فرهنگی حرم مطهر افزوده شده است. با این توضیح که برای پر کردن اوقات فراغت زائرین اردوگاههای­ فرهنگی و تربیتی در باغات مشهد ایجاد شده است. البته دختران و پسران مشهدی هم برای خودشان از این اردوگاهها استفاده می کنند و هم میزبانی هستند برای زائرین امام رضا (ع) ایجاد مرکز دانشجویی هم از دیگر اقدامات آستان قدس­ رضوی است.
 
او از ساماندهی 20 هزار خادم یار فرهنگی­ در استانهای کشور خبر داد و افزود: با توجه به مشکلات معضل های­ فرهنگی در سطح اجتماع و آمار بالای طلاق، مراکز مشاورهای امام رضا(ع) سراسر کشور بهتر و بیشتر از سایر مشاوره ها در حل این معضل جواب داده اند.
 
مثلاً اگر کسی برای مشاوره به مرکز مراجعه و پس از حدود 10 جلسه مشکلش رفع شود، در مراکز مشاوره امام رضا (ع) بخاطر نام مبارک امام رضا (ع)مشکلش با 2 جلسه حل می شود.
 
رئیسی از راه اندازی بانک ایده ها جهت نخبه پروری در سالهای اخیر خبر داد و گفت: اقدامات نرم افزاری برای راه اندازی شهر علم هم در دست اجراست که حتما پس از راه اندازی این مرکز به جذب نخبگان اقدام خواهیم کرد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۶°