وزارت خارجه غایب بودن در صحنه روابط خارجی را نمی پذیرد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
22:21 - چهارشنبه 01 بهمن 1399
کد خبر : ۶۷۵۵۹۱
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۴
ظریف:
وزیر امور خارجه گفت: وزارت خارجه باید به عنوان سخنگوی کل کشور برای دفاع از منافع ملی و حقوق مردم، در عرصه بین المللی حضور مقتدرانه داشته باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، محمد جواد ظریف در جمع کارکنان وزارت امور خارجه گفت: شعار اول مردم ما در انقلاب استقلال بود که بیشترین تبلور آن در سیاست خارجی است و وظیفه وزارت امور خارجه پاس داشتن و حفظ آن است. مسئول حفظ این استقلال تک تک ما هستیم و بار آن بر دوش ماست.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه ابزار این وزارتخانه، اعتماد است که موجب اقتدار آن می‌شود، افزود: در دنیا باید احساس شود که حرف وزارت امور خارجه حرف کل کشور و حاکمیت است و این وزارتخانه مسئول روابط خارجی کل کشور است نه اینکه هر دستگاهی در داخل و یا خارج از دولت سیاست خارجی خودش را دارد و ما صرفاً مسئول سیاست خارجی وزارت خارجه هستیم.

وزیر امورخارجه اضافه کرد: در آن صورت به وزارت خارجه نیازی نیست. هر دستگاهی می‌تواند اداره کل بین‌الملل خودش را داشته باشد. به همین دلیل مقام معظم رهبری بارها فرموده‌اند که وزارت خارجه نیمی از دولت است؛ ابزار وزارت خارجه در دفاع از منافع ملی و حقوق مردم آن است که به عنوان سخنگوی کل کشور مقتدرانه در عرصه بین‌الملل حضور داشته باشیم.

ظریف همچنین در توضیح علت استعفای خود گفت: استعفای بنده صرفاً برای حفظ شأن و اعتبار وزارت امور خارجه به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در صحنه بین‌المللی بود.

وی افزود: من جا دارد از لطف و محبت همه مردم و نمایندگانشان در مجلس، همکاران عزیز، نخبگان، مقامات، سردار سلیمانی، ریاست محترم جمهوری و مقام معظم رهبری که لطف کردند سپاسگزاری کنم.

وزیر امورخارجه با اشاره به اینکه وزارتخانه متبوعش نمی‌تواند بپذیرد که در صحنه روابط خارجی غایب باشد، تاکیدکرد: دیگران نباید آن را مزاحم تلقی کنند و ما باید کاری کنیم که همه باور کنند که حضور وزارت امور خارجه به نفع آنها و دارای ارزش افزوده بصری کار هریک از دستگاه‌ها است.

ظریف گفت: شکست اجلاس ورشو، چهار بار شکست آمریکا در یک سال در شورای امنیت و سایر موفقیت‌های سال‌های اخیر به خوبی نشان می‌دهد که وزارت امور خارجه با خودباوری و اعتماد به نفس و با ورود همه جانبه به کارزارهای جهانی اثرگذار است و ما به این نقش خود با قوت ادامه خواهیم داد.
برچسب ها: ظریف ، استعفا
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱°    ۱۳°