اتصال 22 استان به شبکه ریلی کشور
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
23:42 - شنبه 04 بهمن 1399
کد خبر : ۶۷۵۵۹۵
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۵
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور با اشاره به افتتاح مسیر ریلی قزوین - رشت در روزهای آینده گفت: هم اکنون 21 استان شبکه ریلی متصل شده اند که با اتصال مرکز گیلان، 22 استان به شبکه ریلی کشور متصل می شوند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
خیراله خادمی در گفتگوی 18:30 شبکه خبر با اشاره به اینکه برای توسعه حمل و نقل ریلی کشور اجرای 10 هزار کیلومتر ریل جدید تدوین شده است، گفت: هم اکنون 3300 کیلومتر مسیر ریلی در دست اجرا داریم که 975 کیلومتر آن در اولویت برنامه تدوین شده است، در این اولویت اتصال 5 مرکز استان به شبکه ریلی و همچنین اتصال افغانستان به این شبکه مد نظر بود که هم اکنون با اتصال استان های همدان، کرمانشاه و آذربایجان غربی به شبکه ریلی کشور 21 استان به این شبکه متصل شده اند که با اتصال مرکز گیلان به عنوان یکی از مهمترین مراکز استان ها از نظر تاثیر بر این شبکه، نحوه اجرا و میزان حمل و نقل بار و مسافر به این شبکه در 15 اسفند، 22 استان به شبکه ریلی کشور متصل می شوند.
 
خادمی افزود: این خط ریلی بخش مهمی از کانال شمال به جنوب شبکه ریلی کشور است که از بندرعباس در جنوب تا آستارا در شمال کشور ادامه دارد و افتتاح این مرکز برای اتصال به شبکه ریلی جمهوری آذربایجان، روسیه و سپس اروپا به مثابه پل ارتباطی بین اروپا و آسیاست.
 
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور با بیان اینکه هم اکنون بر اساس برآوردها سالانه حدود 40 میلیون تن کالا از هند و کشورهای آسیای جنوب شرقی از طریق دریا و کانال سوئز به روسیه و اروپا در 36 روز ارسال می شود، افزود: با اتصال خط ریلی قزوین - رشت - آستارا به شبکه ریلی کشور، انتقال کالا به حدود 16 روز و هزینه انتقال کالا هم 30 درصد کاهش می یابد.

وی ریل گذاری خط گیلان را با توجه به گذر از البرز بسیار سخت و وقت گیر اعلام کرد و گفت: این خط ریلی از کنار رودخانه سفید رود  و دریاچه منجیل عبور می کند و 28 کیلومتر مسیر تونل گذر و 9 کیلومتر مسیر پل گذر دارد.

خیراله خادمی در ادامه چگونگی احداث خط ریلی گیلان گفت: ارزش ریالی این پروژه روزانه 6 هزار میلیارد تومان و در مجموع 1850 میلیارد تومان است.

او به بومی بودن پروژه ریل گذاری خط گیلان اشاره کرد و گفت: در این پروژه عظیم حتی یک متخصص خارجی هم دخالتی نداشته است.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور با اشاره به افتتاح خط ریلی قزوین - گیلان در 15 اسفند، گفت: این خط ریلی مسافری و باربری در ایام نوروز 98 قابل استفاده خواهد بود.
وی به سه شاخه بودن ریل گیلان اشاره کرد و گفت: مسیر انزلی تا 2 سال دیگر و خط آستارا تا 5 سال دیگر پیگیری خواهد شد.

 
اتصال 22 استان به شبکه ریلی کشور 
 
خیراله خادمی افزود: در پروژه های بعدی مسیر ریل تهران به آذربایجان شرقی در برنامه آتی شرکت است این ریل از شهر میانه و بستان آباد خواهد گذشت.
او به اجرای ریل گذاری مسیر سخت و کوهستانی تبریز پرداخت و گفت: این مسیر برای مبادلات اقتصادی با ترکیه بسیار ارزشمند است.
 
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور به خطوط ریلی بیش از 620 کیلومتری زاهدان به سواحل مکران در چابهار اشاره کرد و افزود: این خطوط ریلی و مشابه آن در مسیرهای سه استان دیگر (بجز آذربایجان شرقی و گیلان) تا آینده ای نزدیک به بهره برداری می رسد.
خادمی راه اندازی مسیر ریلی مکران به زاهدان و توسعه آن را باعث رونق مبادلات اقتصادی و تجاری و رونق جاده ابریشم دانست.

او با اشاره به اینکه 90 درصد حمل و نقل کالا در کشور از طریق جاده صورت می گیرد، گفت: برای کاهش خسارت های اقتصادی این شیوه، باید روش حمل و نقل را از جاده ای به حمل و نقل ریلی تغییر دهیم.
 
وی با بیان اینکه قبل از انقلاب کل شبکه ریلی کشور 4546 کیلومتر بود افزود: هم اکنون 13 هزار و هفتصد کیلومتر مسیر ریلی داریم که 11 هزار کیلومتر ان شبکه ریلی اصلی است.
 
 
مشروح این گفت و گو را در ویدئو زیر ببینید:
 

برچسب ها: تردد ، نوروز ، مسافرت
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۵°    ۳°