مکرون از رنسانس دیگر در اروپا نوشت
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
12:46 - چهارشنبه 01 بهمن 1399
کد خبر : ۶۷۵۸۶۳
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۵
رئیس جمهور فرانسه با انتشار یادداشتی در روزنامه های 28 کشور اروپایی، رنسانس در اروپا را خواستار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، امانوئل مكرون رئيس جمهور فرانسه در سرمقاله اي روزنامه اي كه در هر يك از 28 كشور عضو اتحاديه اروپا منتشر شد پيش از انتخابات ماه مه با لحني پرحرارت خواستار تشكيل يك اروپاي جديد و ايجاد يك «رنسانس اروپايي» در اين اتحاديه شد.
­وي انتخابات ماه مه را سرنوشت ساز خواند و هشدار داد اروپا در خطر است.
مكرون در اين سرمقاله خواستار اصلاحاتي بنيادين در اتحاديه اروپا شد.
انتشار سرمقاله مكرون هم زمان شده است با افزايش تنش ها در غرب، خصوصا در پي اجراي سياست هاي ترامپ با عنوان «نخست آمريكا»، خروج انگليس از اتحاديه اروپا و افزايش تهديد چين و روسيه.
شماري از پيشنهادهاي مكرون در اين سرمقاله كه روز سه شنبه در روزنامه هاي اتحاديه اروپا از گاردين در انگليس گرفته تا دي ولت در آلمان و ال پائيس در اسپانيا منتشر مي شود با هدف حفظ و دفاع از شهروندان اروپايي در عين ايجاد انگيزه تازه در اتحاديه اروپا در برابر رقابت جهاني عنوان شده اند.
مكرون در اين سرمقاله نوشت: «چند هفته ديگر انتخابات اروپا براي آينده اين قاره سرنوشت ساز خواهد بود. اين وضعيت از زمان جنگ جهاني دوم تاكنون هيچگاه تا اين حد مهم نبوده و تاكنون نيز اروپا تا اين حد در خطر نبوده است.»
وي گفت: «ملي گرايان چيزي پيشنهاد نمي كنند و ملي گرايي فقط يك پروژه مردود دانستن همه چيز است.»
پيشنهادهاي مكرون شامل ايجاد يك نهاد در اروپا براي حفاظت از دمكراسي در اين قاره است كه كارشناسان آن بتوانند مانع از دستكاري در انتخابات شوند و تامين بودجه احزاب سياسي اروپا توسط قدرت هاي خارجي ممنوع شود.
مكرون همچنين پيشنهاد كرد در سيستم شنگن بازنگري و يك پليس مشترك مرزي و يك اداره مشترك پناهندگي در اين اتحاديه تاسيس شود.
وي در اين سرمقاله به دنبال متقاعدكردن راي دهندگان درباره برنامه هايي با هدف اصلاح تجارت، رقابت، سياست هاي مربوط به امور ديجيتال و آب و هوايي و از جمله تاسيس يك بانك آب و هوا در اروپا بود.
وي خواستار ممنوعيت فعاليت شركت هايي شد كه منافع راهبردي اروپا را تهديد مي كنند.
مكرون همچنين خواستار نوعي سياست «نخست اروپا» مشابه سياست هاي آمريكا و چين شد.
مكرون به عنوان بخشي از تلاش براي متقاعدكردن شهروندان اروپايي به عدم حمايت از ملي گرايان از نهادها و كشورهاي اروپايي خواست تا پيش از پايان سال جاري ميلادي در كنفرانسي شركت كنند كه هدفش پيشنهاد تغييراتي در پروژه سياسي اين قاره بدون در نظر گرفتن هيچ گونه محدوديتي و از جمله بازنگري در معاهدات جاري اين اتحاديه مي باشد.
وي در اين سرمقاله نوشت: «در چنين اروپايي مردم حقيقتا سرنوشت خود را به دست مي گيرند. من مطمئنم در چنين اروپايي انگليس جايگاه خود را خواهد يافت.»
برچسب ها: مکرون ، رنسانس ، اروپا
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱°    ۱۳°