رونمایی از اسناد توسعه 31 شهرستان کمتر توسعه یافته
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
12:02 - پنجشنبه 02 بهمن 1399
کد خبر : ۶۷۵۹۵۵
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۲:۳۸
وزیرکشور: هدف ما در بحث توسعه، مشارکت واقعی مردم و بخش خصوصی است و آمادگی داریم که 31 شهرستان را در 31 استان به عنوان الگوی توسعه مطرح و اجرا کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در نشست هماهنگی عملیات اجرایی اسناد توسعه ۳۱ شهرستان کمتر توسعه یافته کشور، اظهار داشت: ما از چهل سال قبل از انقلاب تا الان در مسیری بوده ایم که خروجی آن عدم توازن در سطح ملی است و کاملاً در نتایج به دست آمده در خدمات و دستاوردهای ما ملموس است.
 
وی گفت: نظام‌های مالیاتی، بانکی و بودجه ریزی ما لازم است که تغییرات اساسی داشته باشد. در حوزه‌های آب، برق، گاز، تلفن و بهداشت در سراسر کشور از عدالت نسبی برخورداریم اما هنوز هم خیلی جاها از این امر بی بهره هستند.
 
رحمانی فضلی افزود: بعد از انقلاب ما تغییرات خوبی را روی نظامات خود انجام دادیم ولی نتوانستیم خروجی مناسبی داشته باشیم. از رهبری معظم انقلاب، رئیس جمهور و دیگران، همه بر نظام اداری ایراد دارند.
 
نظام بانکی موجود ایرادات زیادی دارد. وزیر کشور تصریح کرد: نظام بانکی ما نتوانسته رابطه معقولی بین توسعه و امور بانکی ایجاد کند.
 
نظام مالیات ما که همیشه به آن به دید تأمین منابع نگاه کردیم، یا نظام بودجه ریزی که داریم جدا باید تغییراتی داشته باشند.
 
وی بیان کرد: الگوی توسعه ما نامتوازن و متعادل است. همه برای توسعه و ایجاد عدالت تلاش کردند ولی واقع قضیه این است که نتوانستیم آنطور که باید این مساله را پیش ببریم.
 
رحمانی فضلی گفت: الان که رهبری انقلاب به ما توصیه کردند که اصلاح ساختار کنیم باید تلاش کنیم واقعاً این امر تحقق یابد.
 
رحمانی فضلی افزود: ما باید برای تحقق اهداف توسعه‌ای که مد نظر داریم به سمت مشارکت و همکاری بیشتر با مردم و بخش خصوصی حرکت کنیم که این مهم می‌تواند بسیاری از مشکلات ما را حل و رسیدن به اهداف و خواسته‌ها را تسریع کند.
 
وزیر کشور ادامه داد: اگر بتوانیم از مرحله تصمیم گیری تا اجرا مردم و بخش خصوصی را با خود همراه کنیم اتفاقات بهتری می‌تواند در نتیجه عملکرد ما بدست آید.
 
وی گفت: کار دیگری که در وزارت کشور به زودی انجام خواهد شد، به کارگیری شوراهای توسعه استان‌ها است، مشابه این مورد را به صورت نمونه برای استان کردستان داشتیم که شخصاً در جلسات آن هم شرکت می‌کردم. حالا می‌توانیم با الگو گیری از آن، به نحوی بهتر و منسجم‌تر و با مقیاس ملی این شوراها را داشته باشیم.
 
رحمانی فضلی تصریح کرد: برای پیشبرد اهداف توسعه که مدنظر داریم باید تمرکز را بشکنیم که اگر این اتفاق نیفتد کار به سختی پیش می‌رود.
 
وی ادامه داد: ما قطعاً به همکاری همه دستگاه‌ها، نهادها و ارگان‌های مرتبط نیاز داریم و امیدواریم که تمام دستگاه‌ها با نگاهی طبیبانه به این موضوع نگاه کنند، یعنی هم آسیب‌ها و ضعف‌ها را ببینند، هم نقاط قوت را و در کنار توصیه برای اصلاح، تشویق و حمایت را هم داشته باشند.
 
وزیر کشور بیان کرد: قرار است ما برای هر استان معین داشته باشیم و معین در هر شهرستان باید با استاندار آنجا ارتباط داشته باشد و کارها را با او پیش ببرد.
 
رحمانی فضلی ادامه داد: در استان‌های مختلف، استانداران ما کارهای موردی بسیار خوبی انجام داده اند که می‌توان از آنها به عنوان الگو برای کارهای آینده استفاده کرد.
 
ما در وزارت کشور، همه الگوهای موفق در سطح روستاها، شهرستان‌ها و استان‌ها را جمع آوری کردیم. ما در کتابی بیش از ۳۵۰ الگوی موفق روستایی را ارائه کردیم.
 
وی تصریح کرد: ما در موضوع آموزش که آقای مروج مسئول این کار هستند، گفتیم که ایشان باید به شهرستان‌ها سفر کند، نتایج آن چه را که تجربه می‌کند مستندسازی کرده و آن مستندها را به صورت کتاب در اختیار استانداران قرار دهد.
 
وزیر کشور بیان کرد: ما در اجرای طرح‌هایی که داریم ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی، آموزشی و فرهنگی را مد نظر داریم، اما مهمترین عنصر برای ما مؤلفه اقتصادی و تأمین معیشت مردم است.
 
رحمانی فضلی افزود: امید امید سیاست‌های اتخاذ شده از سوی نظام و دولت در راستای تحقق اهداف و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی کارآمد باشند و بتوانیم در مسیر توسعه پایدار کشور، رونق اقتصادی و دور زدن تحریم‌ها توفیقات بیشتری داشته باشیم.
 
وی در پایان با اشاره به اینکه فشارها و تحریم‌ها، زمینه توجه بیشتر به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های داخلی را برای ما ایجاد کرده است، تاکید کرد: امیدوارم با جلسات مستمر، تلاش بیشتر و برنامه ریزی صحیح‌تر در مسیر تحقق اهداف خود در امر توسعه پایدار کشور گام‌های بلند تری برداریم.
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۲°    ۵°