اصلاح نظام مالیاتی با کوچک سازی دولت محقق می شود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
19:24 - دوشنبه 29 دی 1399
کد خبر : ۶۷۵۹۵۶
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۳:۴۱
کارشناسان امور مالیاتی معتقدند نقص قوانین مالیاتی و ابزارهای متعدد و ساماندهی نشدن آنها، از عمده دلایل تمایل عمومی به فرار مالیاتی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
مجموع فرار مالیاتی و معافیت های مالیاتی در کشور 90 هزار میلیارد تومان است که از این میزان 40 هزار میلیارد تومان به فرار مالیاتی و 50 هزار میلیارد تومان به معافیت های مالیاتی مربوط می شود، در برنامه تیتر امشب  راهکارهای جلوگیری از فراهای مالیاتی و بازنگری در معافیت های مالیاتی بررسی شده است. 
 
غلامرضا کرد زنگنه رئیس اسبق سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه 30 هزار میلیارد تومان مالیات معوق داریم گفت: اطلاع رسانی خدمات عمرانی و حمایتی دولت از جمله مواردی است که مردم را به پرداخت مالیات ترغیب می کند.
 
غلامرضا کرد زنگنه افزود: قطع ارتباط مامور مالیات با مویدین به جلوگیری از فرار مالیاتی کمک می کند.
 
زنگنه گفت: به دلایل درون سازمانی و برون سازمانی که به سیستم اقتصادی کشور مرتبط است، توسعه دولت الکترونیک و ارائه اطلاعات پرداخت مالیاتی در سامانه هر چه سریعتر باید شکل بگیرد.
 
او با بیان اینکه خوراک مالیات، اطلاعات فعالیت های اقتصادی در کشور است، افزود: اطلاعات مالیات باید به روز باشد تا بر اساس اطلاعات دقیق و درست مالیات اخذ شود.
 
وی گفت: نتیجه ناهماهنگی بین اتاق بازرگانی و بخش های مختلف اقتصادی با یکدیگر باعث می شود انبوهی از مالیات معوق داشته باشیم.
 
 
آسیب فرار و معافیت‌های مالیاتی به اقتصاد کشور
رئیس اسبق سازمان امور مالیاتی به سوء استفاده از قوانین مالیاتی در برخی سازمان ها اشاره کرد و افزود: شفاف نبودن ماده 169 امور مالیاتی، سازمان های کل کشور را به ارائه اطلاعات درآمدی به سازمان امور مالیاتی مکلف می کند، اما متاسفانه به سازمان امور مالیات کشور اطلاعات درست داده نمی شود.
 
زنگنه به معافیت های مالیاتی و اثرات آن در کشور اشاره کرد و گفت: مالیات ابزار سیاسی دولت ها است که ما به درستی از آن استفاده نمی کنیم.
 
وی از معافیت مالیاتی مناطق محروم گفت و افزود: 40 درصد امور مالیاتی کشور مشمول معافیت می شوند.
 
آسیب فرار و معافیت‌های مالیاتی به اقتصاد کشور 
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه باید مالیات را نسبت به تولید ناخالص داخلی (GDP) افزایش دهیم، گفت: دریافت مالیات نسبت به تولید ناخالص ملی کشور بسیار پایین است و باید هزینه های کشور از طریق مالیات تامین شود.
 
فرید موسوی با بیان اینکه پرداخت مالیات در کشور یک اصل است، افزود: تخلفات مختلف از جمله مامور مالیاتی قبح فرار مالیاتی را می شکند.
 
او افزود: در قانون مالیات بر ارزش افزوده اصل بر اظهارات مالیات دهنده است مگر آنکه بر اساس اسنادی که خلاف آن اثبات شود.
 
موسوی با بیان عوامل نهادی و اقتصادی مانند تورم که بر پرداخت نکردن مالیات تاثیر می گذارد، گفت: باید در قوانین مالیاتی اصلاحاتی صورت گیرد.
 
او گفت: نرخ تورم، بیکاری، گستردگی بدنه دولت و برخی از این دست عوامل باعث می شوند افراد به امر پرداخت مالیات تمکین نکنند.
 
وی به اقتصاد زیر زمینی اشاره کرد و گفت: بیش از 20 تا 30 درصد اقتصاد کشور زیر زمینی و بدون اطلاعات و آمار است که دریافت مالیات را با مشکل مواجه کرده است.
 
موسوی گفت: درکشور ما 7 برابر برخی کشورها اصناف وجود دارد ما با یک مشکل فرهنگی پرداخت نکردن مالیات مواجه ایم که اگر طرح جامع اطلاعاتی درست اجرا شود؛ میزان مالیات ها مشخص و بدرستی گرفته خواهد شد.
 
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: از پایه های مالیاتی غفلت کردیم و به درستی از سیاست ها و ابزارهای اقتصادی استفاده نکردیم.
 
فرید موسوی گفت: معافیت های مالیاتی باید کوتاه مدت باشد تا اثرات تخریبی در امور اقتصادی کشور بوجود نیاید.
 
او افزود: اگر ساماندهی معافیت های مالیاتی اعمال شود و همکاری دولت و مجلس در وضع قوانین مالیاتی محقق شود از فرار مالیاتی جلوگیری می شود.
 
مشاور عالی امور مالیاتی اتاق اصناف درباره فرار مالیاتی گفت: ابتدا باید دید فرار مالیاتی چرا و کجا اتفاق می افتد؟ من اعتقاد دارم که فرار مالیاتی در جامعه وجود دارد و در کشور ما برخلاف آمار اعلام شده 40 هزارمیلیاردتومان، حدود 4 میلیارد دلار فرار مالیاتی وجود دارد.
 
او افزود: در هیچ جای دنیا فرار مالیاتی صفر نشده است اما در کشور ما زیادتر از حد معمول است.
اصلاح نظام مالیاتی با کوچک سازی بدنه دولت محقق می شود 
جعفریان گفت: یکی از دلایل فرار مالیاتی نبود گزارش دهی درست دولت است دلیل دیگر قاچاق کالا و ارز است و تا زمانی که قاچاق کالا و ارز در کشور حل نشود فرار مالیاتی وجوددارد دلیل سوم سخت گیری بیش از حد و درست اجرا نشدن قانون است که مردم را قانون گریز می کند.

او گفت: وقتی ممیزی ها درست انجام نمی شود اعتماد از بین می رود و مردم قانون گریز می شوند و مالیات را به درستی پرداخت نمی  کنند، این نشان دهنده این است که نظارت ها نیز کافی نیست.
 
جعفریان گفت: تا وقتی که اقتصاد دولتی و خصولتی وجود دارد، فرار مالیاتی از بین نخواهد رفت، بد عمل کردن در ارائه گزارش های مالیاتی منجر به رانت و نا آگاهی از قانون منجر به فرار مالیاتی و قانون گریزی می شود.

مشاور عالی امور مالیاتی اتاق اصناف گفت: قانون وجود دارد اما قانون گریزان زیادند بنابراین باید نظارت ها جدی تر باشد و از پرداخت مالیات مطمئن شد.

جعفریان تصریح کرد: پرداخت مالیات نیاز به فرهنگ سازی و آگاهی دارد و باید از مدارس شروع شود.

او گفت: مالیات بر ارزش افزوده در کشور ما جوان است و مبلغ بالایی نیست اما باید در سیستم زنجیره ای مالیاتی اطلاع رسانی درست باشد.

جعفریان با بیان اینکه اروپایی ها فقط یک نوع مالیات پرداخت می کنند، افزود: این در حالی است که در کشور ما یک فعال مالیاتی یک مالیات بیمه ای می دهد و در موارد مختلف شبه مالیات های گوناگون پرداخت می کند.

وی ادامه داد: اطلاعات نهادها باید دقیق باشد و بانک ها از دادن اطلاعات مالیاتی امتناع نکنند.


مشاور عالی امور مالیاتی اتاق اصناف گفت: وقتی 242 هزار میلیارد تومان سود بانکی به افراد داده می شود و مالیات گرفته نمی شود سیستم اشکال دارد بنابراین تاکید می شود که سیستم مالیاتی کشور نیاز به ساماندهی دارد.

وی افزود: دولت باید برای اصلاح نظام مالیاتی کوچک سازی کند و گزارش های مالیاتی باید شفاف سازی شود زیرا معافیت های مالیاتی و مشوق ها اثرگذار نیست و آمار درستی از مالیات نداریم.

 
برچسب ها: مالیات
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱°    ۱۲°