تاکید بر تقویت همکاری‌های تهران - بغداد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:37 - چهارشنبه 08 بهمن 1399
کد خبر : ۶۷۶۰۸۱
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۱
رئیس مجلس شورای اسلامی: امروز بین ایران و عراق نهایت صمیمیت در روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی برقرار است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ایران امروز پس از دیدار با محمد الحلبوسی رئیس مجلس عراق در جمع خبرنگاران حضور هیئت پارلمانی عراق در ایران را باعث مسرت و خوشحالی خود خواند و با اشاره به رفاقت دیرینه با رئیس مجلس عراق و آشنایی با افکار و ایده های وی افزود: ما خوشحالیم پس از تنش هایی که بعد از جریان تروریستی در عراق به وجود آمد، این کشور امروز از امنیت، وحدت و ارتش قوی برخوردار است.
 
 لاریجانی با اشاره به نقش آیت الله سیستانی و حشد الشعبی در مبارزه با تروریست گفت: من فکر می کنم عراق در شرایط فعلی از جایگاه خوبی در منطقه برخوردار است.
 
رئیس مجلس همچنین گفتگو در خصوص روابط اقتصادی و پارلمانی و راه های ایجاد امنیت پایدار در منطقه موضوع فلسطین و همکاری کشورها برای حمایت از مردم مظلوم فلسطین را از جمله محور بحث های خود با رییس مجلس نمایندگان عراق ذکر کرد و افزود: حضور رییس مجلس و هیات پارلمانی عراق در ایران قطعا بر توسعه روابط دو کشور تاثیر بسیار بالایی دارد.  
 
تاکید رئیس مجلس عراق بر تقویت همکاری های همه جانبه با ایران
 رییس مجلس­ عراق­­ تقویت همکاری های همه جانبه با جمهوری اسلامی ایران را از سیاست ها و اولویت های دولت و ملت عراق خواند.­
 
محمد الحلبوسی رییس مجلس نمایندگان عراق پس از دیدار با علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در کنفرانس خبری مشترک تقویت روابط و یکپارچه شدن دیدگاه های دو کشور در محافل بین المللی، استمرار و ادامه همکاری های کمیسیون مشترک پارلمانی دو کشور، ضرورت استقرار ثبات و امنیت در عراق و بازسازی این کشور پس از جنگ با تروریست ها را از جمله محور گفتگوهای خود با لاریجانی ذکر کرد.
 
الحلبوسی با اشاره به اینکه عراق با نیابت از تمام جهان وارد جنگ با تروریست ها شده است گفت: ما با تلاش فرزندان خودمان و اقشار مختلف عراقی موفق به شکست تروریست ها شدیم و این مهم صورت نمی گرفت به ویژه اینکه دوستان عراق از جمله جمهوری اسلامی ایران از عراق حمایت کردند.­
 
وی با ارج نهادن و تقدیر از مواضع جمهوری اسلامی ایران در کمک به عراق و در جنگ با داعش افزود:­ ما تحریم های یک جانبه علیه ملت ها را محکوم­ می کنیم به ویژه تحریم علیه ایران چرا که­ معتقدیم این تحریم ها مخالف عرف بین المللی است.­
 
رئیس مجلس عراق گفت: عراق هرگز اجازه نخواهد داد از خاک این کشور برای حمله به کشورهای همسایه اش به ویژه ایران استفاده­ شود.
 
الحبوسی افزود: نیروهایی که در عراق حضور دارند با دعوت دولت عراق به آنجا آمده اند و ماموریت­ آنها مبارزه با گروه های تروریستی است­.
 
وی گفت: این حضور و تلاش ها جنبه کمک های فنی، آموزشی و اطلاعاتی برای مقابله با گروه های تروریستی از جمله داعش است و هیچ خطری برای دولت های همسایه عراق ندارد.
 
الحلبوسی با اشاره به اینکه عراق­ به خاطر واردشدن در جنگ علیه تروریست ها نیازمند کمک همه کشورهاست افزود: ما برای بازسازی عراق و بازگشتن امنیت کامل به این کشور نیازمند کمک های دوستانمان هستیم.
 
رئیس مجلس عراق تاکید کرد: در آینده ای نزدیک شاهد همکاری هایی میان ایران و عراق به صورت گسترده خواهیم بود.
 
وی افزود: به دنبال منافع دو ملت و دو دولت عراق و ایران در روابط خود هستیم.­
برچسب ها: عراق ، ایران ، مجلس
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰°    ۱۱°